REKLAMA
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 kwietnia 2017, 08:24 komentarzy 1

  Redakcja haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Rzuć palenie!

  Rzuć palenie! (pixabay.com)

  REKLAMA

  Rzucanie palenia łatwe nie jest - wie to każdy, kto kiedyś palił papierosy. Wszyscy ci, którzy nie radzą sobie sami, mogą liczyć na fachową pomoc. Przy Centrum Onkologii działa poradnia pomocy palącym. 

  Palacze otaczają nas z każdej strony i choć przyszła moda na papierosy elektroniczne, to w dalszym ciągu na ulicach często unosi się charakterystyczny zapach tytoniu. Tylko nielicznym udaje się wyleczyć z nałogu bez dodatkowej pomocy. Jednak ci, którzy chcą przestać palić, mogą ją łatwo odnaleźć.

  W poradni nie usłyszymy o tym, że papierosy są złe, niszczą zdrowie czy kosztują majątek. Tutaj chodzi o to, by uświadomić pacjentowi, po co tak naprawdę pali.

  - Przede wszystkim warto pomyśleć, w jakich okolicznościach sięgamy po papierosa i starać się wpłynąć na własne odruchy. Jeżeli palimy do porannej kawy, przenieśmy się w miejsce, gdzie papierosów palić nie wolno. Ponadto starajmy się nie wypalać ich do samego końca. To właśnie pod koniec papierosa wdychamy najwięcej substancji smolistych - radzi pielęgniarka Irena Przepiórka z Centrum Onkologii.

  Czego możemy się spodziewać po wizycie w poradni?

  Najpierw należy się zapisać na wizytę. Można to uczynić telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 –15:00 pod numerem telefonu (22) 643 92 34. Później należy znaleźć w sobie odwagę, by wybrać się do poradni. Na początku wypełniamy ankietę, która określa między innymi stan naszego zdrowia oraz liczbę wypalanych dziennie papierosów. Następnie pielęgniarka mierzy ciśnienie oraz poziom tlenku węgla w naszych płucach. Po tych wstępnych czynnościach kierowani jesteśmy do gabinetu lekarskiego. Tutaj przeprowadzana jest wstępna rozmowa, a lekarz wybiera najlepszą metodę leczenia. W razie konieczności przepisuje środki, które ułatwią nam rzucenie palenia. 

  Po pierwszej wizycie - oczywiście jeśli wyrazimy na to zgodę - zadzwoni do nas psycholog. Będzie pytał jak sobie radzimy i czy potrzebujemy pomocy. Kolejne wizyty opierają się na dalszych czynnościach związanych z rzucaniem palenia. W razie konieczności lekarz wypisuje koleją porcję leków. 

  Czy to zadziała?

  Poradnia ma spore sukcesy. Nałogu, dzięki pomocy specjalistów, pozbywają się setki osób rocznie. 

  - Ponad rok starałam się pomóc pewnej starszej pani, która nawet nie była w stanie określić ile papierosów dziennie wypala. Podczas liczenia zgubiła się przy 77 sztuce. Po długiej, mozolnej pracy z pacjentką udało się. Osoba ta nie pali - opowiada dr Dorota Lewandowska z Poradni Pomocy Palącym.

  - Innym razem mój pacjent wpada do gabinetu i krzyczy - Pani doktor, las pachnie!. Tak bardzo cieszył się, że udało mu się pozbyć nałogu - dodaje.

  Aby rzucić palenie, musimy zastanowić się czy faktycznie tego chcemy i dlaczego lub dla kogo to robimy. I właśnie z tą świadomością trzeba walczyć z nałogiem. Pracownicy poradni dobrze wiedzą o czym mówią - kiedyś sami byli palaczami i są dumni z tego, że udało się im zerwać z nikotyną raz na zawsze...

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~X 1 ponad rok temu

   Tylko metoda Allena Carra, reszta bazuje na silnej woli. Nie chodzi bowiem o to by nie wykonywać czynności palenia, ale pozbyć się psychicznych przyczyn chęci-potrzeby.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1433 sekundy
  REKLAMA