REKLAMAA1 Pizzeria105  01.04.2022 - 31.05.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspólnie z rodziną odwiedzamy tych, których już z nami nie ma. Przechadzając się cmentarnymi alejkami w poszukiwaniu grobów naszych bliskich, natrafiamy także na mogiły znanych i sławnych. Chociaż najwięcej takich nazwisk napotkamy w Alei Zasłużonych na Powązkach, to nie brakuje wybitnych postaci, które leżą na jednym z trzech ursynowskich cmentarzy.


  prof. Włodzimierz Borodziej

  fot. Wojciech Olkuśnik/PAP

  Profesor Włodzimierz Borodziej był polskim historykiem, specjalizował się historii najnowszej. Zajmował się dziejami Europy Środkowo-Wschodniej z naciskiem na stosunki międzynarodowe w regionie. W latach 1999-2002 pełnił funkcję prorektora na swojej Alma Mater – Uniwersytecie Warszawskim. Zmarł 11 lipca 2021 roku, a jego grób znajduje się na cmentarzu w ursynowskich Pyrach.


  Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński

  fot. Zygmunt Januszewski/PAP

  Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński byli prowadzącymi kultowy program popularnonaukowy „Sonda”. Przez 12 lat z ogromną pasją tłumaczyli milionom Polaków w przystępny sposób zagadnienia związane z naukami ścisłymi i technologią. Program zakończył się wraz ze śmiercią jego twórców. Kurek i Kamiński w drodze z Krakowa do Raciborza zginęli w wypadku samochodowym. Zmarli 29 września 1989 roku. Zostali pochowani obok siebie na cmentarzu w Pyrach.


  Barbara Kosmal

  fot. Mateusz Szlachtycz/Wikipedia

  Barbara Kosmal była początkującą aktorką, która poszła w ślady swojej matki – jednej z najwybitniejszych powojennych polskich aktorek Barbary Brylskiej. Zdążyła zagrać w czterech filmach, w tym trzech wydanych już po jej śmierci. Jej karierę przerwał wypadek samochodowy. Zmarła 15 maja 1993 roku w wieku zaledwie 20 lat. Jej grób znajduje się na cmentarzu w Pyrach.


  Olga Mioduszewska

  fot. Polskie Towarzystwo Patologów/pol-pat/pl

  Profesor Olga Mioduszewska była wybitną lekarką, specjalistką w leczeniu chorób nowotworowych. Przez lata pracowała w Centrum Onkologii na Ursynowie. Była członkiem Europejskiego Klubu Chłoniaków – jedyną patolog z Europy Środkowej i jedyną kobietą w tym gronie. Zmarła 14 czerwca 2018 roku. Spoczęła na cmentarzu w Pyrach.


  ks. Ryszard Rumianek

  fot. Andrzej Wiktor/PAP

  Ksiądz Ryszard Rumianek był prałatem oraz profesorem nauk teologicznych. W czasie pobytu w seminarium duchownym przyjaźnił się z ks. Jerzym Popiełuszko, a święcenia kapłańskie przyjął od samego kard. Wyszyńskiego. Specjalizował się w badaniach nad Starym Testamentem oraz historii biblijnej. W latach 2005-2010 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Jego ciało złożone w rodzinnym grobie na cmentarzu w Pyrach.


  Janusz Symonides

  fot. Bartosz Ząbek/WNPiSM/UW

  Janusz Symonides był prawnikiem oraz dyplomatą. Specjalizował się w prawie międzynarodowym, w szczególności prawie morza. Jako jedyny przedstawiciel Polski brał udział w pracach nad Konwencją o Prawie Morza z Montego Bay. Był również ekspertem ludzkiego wymiaru Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zmarł 23 kwietnia 2020 roku. Został pochowany na cmentarzu w Pyrach.


  Danuta Dziekańska

  fot. Stowarzyszenie Architektów Polskich

  Danuta Dziekańska była harcerską działaczką, w czasie okupacji była żołnierzem Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Pod koniec 1939 roku zaczęła zajmować się kolportażem konspiracyjnej prasy, w tym „Biuletynu Informacyjnego”. Była siostrą Jana Bytnara „Rudego”, którego losy w „Kamieniach na szaniec” opisał Aleksander Kamiński (na Ursynowie znajduje się liceum jego imienia). Zmarła 19 kwietnia 2008 roku. Została pochowana na cmentarzu w ursynowskim Grabowie.


  Tomasz Merta

  fot. Muzeum Historii Polski

  Tomasz Merta był urzędnikiem państwowym oraz historykiem myśli politycznej. W latach 1996-1999 był jednym z redaktorów miesięcznika „Res Publica Nowa”. Jego publikacje znalazły się także na łamach takich wydawnictw jak Gazeta Wyborcza czy Newsweek. Od 2005 roku do śmierci pełnił funkcję generalnego konserwatora zabytków, a także podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku podczas katastrofy prezydenckiego samolotu. Spoczywa na cmentarzu w Grabowie.


  Wiesław Barej

  fot. SGGW

  Profesor Wiesław Barej był lekarzem weterynarii. Zajmował się fizjologią zwierząt. W latach 1991-2000 przewodniczył Komitetowi Nauk Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk, a także kierował Sekcją Chorób Niezakaźnych i Rozrodu tegoż komitetu. Od 1981 do 1987 roku był prorektorem, a następnie do 1990 roku rektorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Ursynowie. Na kampusie uczelni znajduje się budynek jego imienia. Zmarł 14 listopada 2000 roku. Został pochowany na starym cmentarzu na Służewie.


  Kazimierz Bosek

  fot. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

  Kazimierz Bosek był dziennikarzem i publicystą, znawcą życia i twórczości Jana Kochanowskiego. Był odkrywcą pierwszego miejsca pochówku Jana Kochanowskiego w kościele św. Michała w Lublinie. W 1974 roku rozpoczął pracę w tygodniku Literatura, gdzie w 1980 roku założył koło „Solidarności”. Był przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego. Zmarł 27 lipca 2006 roku. Jego grób znajduje się na starym cmentarzu na Służewie.


  Krystyna Krahelska

  fot. Archiwum Akt Nowych

  Krystyna Krahelska była poetką i harcerką. Od grudnia 1939 roku należała do Związku Walki Zbrojnej, przemianowanego później na Armię Krajową. Pozowała Ludwice Nitschowej podczas do pomnika Warszawskiej Syrenki. Jej najbardziej znanym utworem jest „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, który napisała dla żołnierzy pułku „Baszta”. Piosenka została najsłynniejszą piosenką Polski Walczącej i powstania warszawskiego. Krahelska została postrzelona 2 sierpnia 1944, drugiego dnia powstania warszawskiego w trakcie ratowania rannego kolegi. Mimo operacji nie udało się jej uratować. Pierwotnie pochowano ją w ogródku domu przy ul. Polnej. Po wojnie jej ciało spoczęło na starym cmentarzu na Służewie.


  Grażyna Lipińska

  fot. Instytut Pamięci Narodowej

  Grażyna Lipińska była harcerką oraz żołnierzem, podpułkownikiem Wojska Polskiego. W swoim życiu brała udział w bitwie warszawskiej, III powstaniu śląskim oraz powstaniu warszawskim. W czasie II wojny światowej była szefem wywiadu Armii Krajowej na Wschodzie. Przed wojną pracowała jako nauczycielka, a w trakcie uczestniczyła w tajnym nauczaniu. W 1944 roku została zatrzymana przez NKWD i oskarżona o szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Przez lata była więźniarką łagrów, przechodząc po drodze brutalne śledztwo. W 1956 roku wróciła do Warszawy, a w 1980 roku wstąpiła do „Solidarności”. Zmarła w 1995 roku. Jej grób znajduje się na starym cmentarzu na Służewie.


  Jan Maj

  fot. Wikipedia

  Jan Maj był polskim działaczem sportowym oraz prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej w latach 1973-1976. To za jego czasów polska reprezentacja pod wodzą Kazimierza Górskiego osiągała największe sukcesy: 3. miejsce na mundialu w 1974 roku w RFN oraz 2. miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. W 1977 roku został konsulem generalnym RP w Kurytybie – głównym ośrodku polonijnym w Brazylii. Zmarł 4 marca 2012 roku i spoczął na starym cmentarzu na Służewie.


  Edward Romanowski

  fot. Wikipedia

  Edward Romanowski był sportowcem, lekkoatletą sprinterem. W 1965 roku razem z Andrzejem Zielińskim, Wiesławem Maniakiem i Marianem Dudziakiem pobił rekord Europy w sztafecie 4x100 m. W 1967 roku podczas Halowych Mistrzostw Europy w Pradze wraz z Janem Balachowskim, Edmundem Borowskim i Tadeuszem Jaworski zdobył 2. miejsce w sztafecie 4x2 okrążenia. Dwa lata później podczas tych samych mistrzostw, tym razem w Belgradzie, w składzie z Andrzejem Badeńskim, Henrykiem Szordykowskim i Janem Radomskim zdobył 1. miejsce w sztafecie szwedzkiej. Zmarł 12 listopada 2007 roku. Został pochowany na starym cmentarzu na Służewie.


  Tomasz Zaliwski

  Aktor znany z wielu ról filmowych i teatralnych oraz dubbingowych. Urodził się w 1929 roku w Rudzieńcu, zmarł w 2006 r. w Warszawie. Przez całe zawodowe życie, aż do przejścia na emeryturę w 1996, związany był z warszawskim Teatrem Ludowym (od 1975 Nowym). Młodszym widzom znany m.in. z filmu "Wiedźmin" z roli wójta z Blaviken. Grał w serialach m.in. "Dom", "Sukces", "Kuchnia Polska". Był mężem aktorki Teresy Lipowskiej.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 27

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.465 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105  01.04.2022 - 31.05.2022