Zamknij

Adwokat rodzinny potrzebny od zaraz – liczba rozwodów gwałtownie rośnie

10:58, 31.08.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:00, 31.08.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Adwokat rodzinny, jako specjalista od prawa rodzinnego zajmuje się głownie tematyką rozwodów, alimentów, kontaktami z dzieckiem, sprawami z zakresu sprawowania władzy rodzicielskiej nad dziećmi oraz podziałem majątku po rozwodzie.

Zgodnie ze statystykami liczba rozwodów w Polsce z roku na rok systematycznie rośnie. W związku z pandemią koronawirusa, pojawiają się sygnały że małżonkowie odbywający wspólnie kwarantannę, nie mogą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dłuższy pobyt małżonków w izolacji powoduje, iż dochodzi do eskalacji problemów małżeńskich, które wcześniej w natłoku codziennych obowiązków były niezauważalne. Przyczynami rozpadu małżeństw staje się coraz częściej odmienność zainteresowań, niezgodność charakterów. To z kolei prowadzi do sytuacji, gdy małżonkowie nie wspierają się w trudnych chwilach.

Adwokat rodzinny – pomoc w trudnych chwilach

Najczęściej, to kobiety zwracają się do prawnika od rozwodów o poradę prawną z zakresu prawa rodzinnego. Kobiety szukają odpowiedzi na pytania, czy w ich aktualnej sytuacji mają szansę na uzyskanie wyroku rozwodowego oraz jak szybko można przeprowadzić sprawę o rozwód. 

Zadaniem adwokata rodzinnego jest wyjaśnienie klientce, jakie są przesłanki które należy wypełnić, aby skutecznie poprowadzić sprawę rozwodową. Adwokat rodzinny, czy radca prawny od rozwodów msui wyjaśnić na czym polega instytucja rozwodu z orzekaniem o winie lub bez orzekania o winie.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Jeżeli doszło do trwałego i zupełnego rozpadu małżeństwa, wówczas należy złożyć pozew o rozwód. Trwały i zupełny rozpad to taki definitywny rozpad małżeństwa, iż nie ma żądnych szans na odbudowanie związku. Więzy emocjonalne, finansowe zostały przerwane. Taki stan sąd musi dostrzec po analizie materiału dowodowego przedstawionego przez strony rozwodzące się. Sąd ma za zadanie ocenić, jakie są przyczyny rozpadu małżeństwa oraz które z małżonków ponosi winę za jego rozpad. Na gruncie polskiego prawa przyjmuje się, że wina stron nie ulega stopniowaniu. Sąd nie może więc wskazać, że jeden z małżonków ponosi winę w 75%, a druga w 25%. W takiej sytuacji sąd orzeknie, iż do rozpadu małżeństwa doszło z winy obojga stron. Jeżeli sędzia dojdzie do przekonania, że jeden z małżonków jest wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa, to sąd orzeknie rozwód z wyłącznej winy tego małżonka.

Wyłączna wina i skutki majątkowe

W sytuacji, gdy jeden z małżonków jest wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa, to drugi z małżonków może żądać zasądzenia na jego rzecz alimentów. Alimenty po rozwodzie wówczas będą płatne przez małżonka ponoszącego wyłączną winę. Co istotne, nie jest konieczne aby małżonek na skutek rozwodu pozostawał w niedostatku. 

Zgodnie z art. 60 § 2 krio jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Należy wskazać, że pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego wymaga oceny nie tylko w chwili rozwodu, ale w każdorazowej sytuacji uprawnionej osoby. Dla uwzględnienia na podstawie art. 60 § 2 k.r.o. powództwa o alimenty dla małżonka niezbędnym jest, by to właśnie rozwód pociągał istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Ujawnienie się zatem wskazanych w tym przepisie skutków nawet po wielu latach od orzeczenia rozwodu może uzasadniać uwzględnienie powództwa na podstawie art. 60 § 2 k.r.o., ale tylko wówczas, gdy zostanie ustalone, że wspomniane skutki są następstwem rozwodu, a nie zostały spowodowane innymi przyczynami (wyrok SN z dnia 15 lipca 1999 r. I CKN

Wysokość alimentów na małżonka

Wysokość alimentów dla niewinnego małżonka jest zależna od pogorszenia się jej sytuacji materialnej. Pogorszenie to musi mieć związek z negatywnymi skutkami rozwodu. Alimenty te mogą więc wynieść 500zł, a w niektórych przypadkach wiele tysięcy złotych. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, że była żona, bez istotnego wykształcenia może żądać bardzo wysokich alimentów od byłego męża, biznesmana – zarabiającego kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Należy jednak wskazać, że to małżonek, który domaga się alimentów musi udowodnić zasadność ich zasądzenia co do zasady jak i co do wysokości. Z tego względu adwokat rodzinny wydaje się niezbędnym wyborem kobiety, która żąda rozwodu i wysokich alimentów dla żony. Adwokat od rozwodów zbierze niezbędny materiał dowodowy oraz przeprowadzi kobietę przez rozwód w sposób dla kobiety jak najmniej uciążliwy.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%