REKLAMAA1-SanGiovanni--01-06----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 maja 2020, 12:30 komentarzy 5

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Aleja Kasztanowa

  Aleja Kasztanowa (SK)

  Dwustuletnia Aleja Kasztanowa powinna zostać objęta ochroną - apelują działacze organizacji Miasto Jest Nasze z Ursynowa. Złożyli do Rady Warszawy wniosek o nadanie alei obsadzonej starymi drzewami statusu pomnika przyrody.

  Kasztanowce kazał posadzić tu car Aleksander I w 1815 roku. W momencie zasadzenia miały dość duże rozmiary, aby ukrywać agentów carskich chroniących przejazdu cara. Była to więc droga ewakuacyjna, ucieczkowa, pomyślana jako wyjście awaryjne, częściowo biegnąca przez las, bo główny trakt na Ruś przebiegał ulicą Nowoursynowską. W ten sposób powstał trakt znany dziś jako Aleja Kasztanowa.

  Raj dla spacerowiczów

  Miejsce to jest uwielbiane przez mieszkańców Ursynowa. A liczące ponad 200 lat i 40 metrów wysokości drzewa tworzą klimat i charakter miejsca. Oprócz kasztanowców znajdziemy tu głogi jednoszyjkowe, gruszę pospolitą, potężne topole białe czy dęby szypułkowe. 

  - Bardzo lubię tu spacerować, jest spokojnie, przez ten szpaler drzew czuję się jak nie w mieście. Można tu odpocząć o każdej porze roku, ale wiosną jest najpiękniej! - zachwyca się pani Adrianna, którą spotykamy w Alei.

  Ciekawość spacerowiczów wzbudzają nie tylko piękne stare drzewa, ale też krzyż powstańczy z 1864 roku oraz drugi krzyż blisko ul. Rosoła z 1909 roku.

  Czas na ochronę!

  Aleja Kasztanowa powoli niszczeje. Kasztanowce co jakiś czas atakuje szrotówek kasztanowcowiaczek. W ostatnich latach wycięto kilka starych, schorowanych drzew. Jednocześnie sadzone są nowe. Trwa wyścig o zachowanie tego bezcennego miejsca dla przyszłych pokoleń.

  W 2015 roku radny Krystian Malesa zwrócił się do dzielnicy o szczególną ochronę alei, na co urząd odpowiedział, że trakt będzie inwentaryzowany. Dziś do tematu ochrony prawnej Alei Kasztanowej wracają działacze ursynowskiego oddziału stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

  - Aleja Kasztanowa ze względu na unikalne walory przyrodnicze powinna zostać uznana za pomnik przyrody. Jest to jedyna taka aleja starych kasztanowców w Warszawie. Status pomnika przyrody zapewni Alei Kasztanowej pełną ochroną prawną i pozwoli na docenienie znaczenia jej starych drzew - mówi Jan Popielarski z MJN.

  - Chcielibyśmy, by cała Aleja zyskała ten status - dodaje Małgorzata Osas, koordynatorka koła MJN na Ursynowie.

  Pół tysiąca pomników przyrody w stolicy

  W tej chwili ochroną objęte są tylko pojedyczne, niektóre drzewa rosnące w Alei, które mają już status pomnika przyrody. Dopiero gdy ursynowski trakt zostanie objęty ochroną w całości, dzielnica i miasto będą zobowiązane do zapewnienia finansowania ochrony całego drzewostanu od ul. Rosoła do al. KEN.

  Działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze liczą, że w ciągu kilku tygodni poznamy odpowiedź na ich wniosek. W Warszawie status pomników przyrody ma ok. 500 obiektów, nie tylko drzewa, ale również głazy narzutowe. Na Ursynowie najsłynniejszymi pomnikami są dwa dęby szypułkowe: Mieszko I przy ul. Nowoursynowskiej, który w ubiegłym roku padł ofiarą podpalacza oraz dąb Hetman w Parku Kultury w Powsinie.

  ZOBACZ: Aleja Kasztanowa najpiękniejsza jest wiosną!

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 38

  • 23
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~KJL 5 28 dni temuocena: 89% 

   Wieczna chwała carowi Aleksandrowi I.

   Edytowany: 27 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 4 28 dni temuocena: 60% 

   Tak ! Jak najbardziej ! A obok w godzinach pracy Urzędu powinienem być wystawiany Pan Burmistrz Dominiak i

   Edytowany: 28 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 3 28 dni temuocena: 88% 

   Dobry pomysł, tylko co z tego praktycznie wyniknie? Może wtedy plan "ucywilizowania" przylegającej części parku/lasku będzie zweryfikowany. Uporządkować trzeba, ale przedstawiony jesienią projekt nie wart jest realizacji, za bardzo zmienia ekosystem, ingeruje w naturalne środowisko.

   Edytowany: 28 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Homus cabatus 2 28 dni temuocena: 92% 

   Zgadzam się. Lepiej zachować “dzika” część jak jest. W tym cały jej urok, a nie w betonowych alejkach i ławeczkach. Jeśli komuś tego brakuje, tuż obok jest park.

   Edytowany: 28 dni temu

   oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 1 28 dni temuocena: 58% 

   @greta - oddychaj głęboko, to pomoże, tęczowa fobia szybko minie. I policz do stu. Jak nie mija, zgłoś się do dermatologa, wyleczy ci chociaż pryszcze.

   Edytowany: 28 dni temu

   oceń komentarz 21 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3263 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020