REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 czerwca 2021, 08:11 komentarzy 2

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Uzależnienie, zgodnie z definicją jest to stan psychiczny, a niekiedy także fizyczny, wynikający z interakcji pomiędzy organizmem a środkiem uzależniającym, charakteryzujący się zmianą zachowania oraz innymi reakcjami, do których należy konieczność zażywania tego środka, w sposób ciągły lub okresowy, w celu doznania jego wpływu na psychikę, a niekiedy także po to, aby uniknąć przykrych objawów wynikających z jego braku.

  Alkoholizm jest na pierwszym miejscu…pewnie tak każdy pomyśli i będzie w błędzie! Na pierwszym miejscu według przeprowadzonych badań znalazł się pracoholizm – dotyka on aż 47 procent Polaków.

  Rozwijające się uzależnienie u jednego z członków rodziny znacząco wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie całej rodziny, relacji partnerskiej oraz na samopoczucie poszczególnych jej członków.

  W rodzinie dotkniętej chorobą uzależnienia diagnozuje się zwykle szereg innych zaburzeń współistniejących, takich jak współuzależnienie w przypadku rodziców i partnerów osób uzależnionych oraz syndrom DDA w przypadku dzieci wychowujących się w rodzinach dotkniętych problemem uzależnienia.

  Czym jest uzależnienie? Jak wygląda proces terapii uzależnienia?

  Uzależnienie jest chorobą psychiczną, dotyka sfery poznawczej. Picie alkoholu, zażywanie narkotyków, leków, granie w gry hazardowe, nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych itd. to jedynie objawy choroby. Celem terapii jest nie tylko zachowanie abstynencji, ale przede wszystkim, wypracowanie mechanizmów, które pozwolą nałogowcowi czerpać satysfakcję z życia z dala od substancji uzależniających.

  Wsparcie w procesie terapii uzależnienia jest nieodzownym elementem zdrowienia. Leczenie systemowe osoby uzależnionej wraz z jego najbliższą rodziną, ma największą skuteczność. Aby to zrozumieć, należy przyswoić prawdę – w leczeniu uzależnienia nie chodzi tylko o zaprzestanie przyjmowania substancji bądź zaprzestanie działań uzależniających. Owszem, osoba chora po przejściu terapii przestanie zażywać narkotyki, ale będzie to efekt uboczny jej pracy nad sobą, nad swoimi problemami, nad akceptacją, zrozumieniem, wybaczeniem, pojednaniem. Nie wydarzy się to – w wystarczającym stopniu – bez podjęcia pracy nad całym systemem, z którego osoba uzależniona wyszła.

  Dzieci w rodzinach dotkniętych problemem uzależnienia

  Nadużywanie np. alkoholu może prowadzić do powstania w psychice dziecka wielu bolesnych zranień. Są one zazwyczaj mniej widocznymi ofiarami tej choroby. Dzieci osób uzależnionych żyją w olbrzymim stresie, z którym zazwyczaj nie potrafią sobie poradzić same. W domu rodzinnym najczęściej brakuje im bezpieczeństwa i wsparcia. Często doświadczają przemocy psychicznej i fizycznej. Dzieci te dorastają, nie mając pewności, co w życiu jest dobre, a co złe i jak radzić sobie z problemami.

  Współuzależnienie, czyli co dzieje się z rodziną osoby uzależnionej?

  Rodzina stara się przystosować do różnych sytuacji tworzonych przez osobę uzależnioną. Żona, mąż, bliscy osoby uzależnionej, najczęściej podejmują próby odizolowania jej od substancji uzależniających. Gdy osoba uzależniona traci kontrolę, inne osoby z rodziny starają się być bardziej odpowiedzialne. Zastanawiają się, co mogą zrobić, żeby nie pił czy nie brał narkotyków.  Jak się zachować, gdy przyjdzie pijany lub pod wpływem środków psychoaktywnych. Ich życie zaczyna koncentrować się wokół osoby uzależnionej.

  Współmałżonków, rodziców, dorastające dzieci i innych najbliższych alkoholikowi nazywa się osobami współuzależnionymi ze względu na sposób, w jaki dana osoba reaguje na destrukcyjne postępowanie uzależnionego.

  Podjęcie procesu terapii uzależnień, terapii dla osób współuzależnionych oraz terapii dla osób dotkniętych problemem DDA jest procesem długotrwałym i trudnym, ale jest to jedyna droga do rozpoczęcia nowego, szczęśliwego i w pełni wolnego życia, jako nowa, lepsza osoba.

  Jeżeli występuje taki problem lub podobny, to tylko w przyjaznej, spokojnej atmosferze podczas porady psychologicznej, u specjalistów zajmujących się w tego typu problemami można znaleźć rozwiązanie.

  Czasem trudno samemu obiektywnie ocenić sytuację.

  Więcej informacji, szczegółowe rozwiązania, doświadczonych specjalistów, możesz znaleźć codziennie od godz. 8 do 20 w ośrodku psychoterapii KAAR-MED przy ul. Dembowskiego 6 - tel.: 535 154 731, www.psychologia.kaarmed.pl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.2455 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni 01.06.2021 - 30.06.2021