REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (T.E. Sokrates)

  O tym, jak i dlaczego warto się uczyć oraz  jak poprawnie opisywać znajomość języka obcego w CV rozmawiamy z Magdaleną Rowecką, dyrektorem Towarzystwa Edukacyjnego Sokrates.

  Dlaczego dobra znajomość języka angielskiego jest niezbędna dla współczesnego człowieka poważnie myślącego o swej karierze zawodowej?

  W dobie globalnego rynku i Europy bez granic skuteczna komunikacja z zagranicznymi kontrahentami i klientami stanowi fundament funkcjonowania firm. Znajomość języka angielskiego, od dziesięcioleci funkcjonującego jako lingua franca – uniwersalny język biznesu, nauki i dyplomacji - traktowana jest przez pracodawców jako jeden z podstawowych wymogów. Warto podkreślić, że obecnie wymagają jej od kandydatów do pracy nie tylko duże, międzynarodowe firmy – przeglądając oferty pracy z najróżniejszych dziedzin widzimy, że takie same oczekiwania mają również małe, lokalne firmy, poszukujące sekretarek, sprzedawców czy pracowników na stanowiska o profilu technicznym.

  Kandydat do pracy, który w swoim CV deklaruje brak znajomości języka angielskiego, najczęściej odpada już na starcie rywalizacji o posadę. Co więcej, dobra znajomość języka angielskiego w zasadzie straciła rangę atutu – przewagę nad innymi kandydatami dają nam dopiero kolejne języki. Jeszcze 15-20 lat temu, kiedy Polska zaczynała otwierać się na świat, biegły angielski był wręcz przepustką do kariery, zaś absolwenci znający język bez trudu znajdowali pracę na wysokich stanowiskach we wchodzących na polski rynek globalnych korporacjach. Dziś możemy powiedzieć, że ‘język to podstawa’, bez której nie mamy większych szans na rynku pracy. Brak znajomości języka angielskiego zamyka dziś drzwi do kariery lub mocno ogranicza możliwości awansu zawodowego.

  Warto podkreślić, że według statystyk Eurostatu osoba władająca trzema językami może liczyć na dwa razy wyższe zarobki niż pracownik, który mówi tylko w języku ojczystym. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że z wyjątkiem branż wymagających specjalistycznej wiedzy technicznej lub medycznej, w stosunkowo krótkim czasie można przyuczyć pracownika do zawodu, podczas gdy biegłe opanowanie języka obcego wymaga zazwyczaj kilku lat systematycznej nauki.

  Czy warto uczyć się języka angielskiego literackiego czy wystarczy nam znajomość słownictwa z zakresu branży, z którą wiążemy swą zawodową przyszłość? 

  Niezależnie od branży, w jakiej pracujemy, warto znać język na poziomie umożliwiającym skuteczną komunikację na każdy temat. Każda branża operuje pewnym zasobem charakterystycznego dla niej słownictwa, które przy dobrej znajomości języka ogólnego można stosunkowo łatwo i szybko opanować.

  Należy jednak pamiętać, że dobra znajomość języka zazwyczaj przekłada się na nasz obraz jako  partnerów biznesowych – świadczy o profesjonalizmie i ogólnym poziomie jakości . Jeśli chcemy robić dobre wrażenie, na pewno pomoże nam w tym dobra angielszczyzna, połączona z dobrą znajomością branżowej terminologii.

  Nie od dziś wiadomo , że interesy często robi się podczas kolacji i nieformalnych spotkań, a przy takich okazjach dobrze jest umieć rozmawiać na różne tematy, a przez to budować dobre relacje, będące podstawą wzajemnego zaufania.

  W których zawodach język angielski jest absolutną koniecznością, a w których może nie być kluczowym czynnikiem przy zatrudnieniu lub utrzymaniu pracy czy stażu?

  Znajomość języka angielskiego jest dziś w zasadzie koniecznym warunkiem znalezienia pracy – niezależnie od branży i stanowiska, na które aplikujemy. Różnice dotyczyć będą jednak oczekiwanego poziomu biegłości językowej.

  Dobra znajomość języka angielskiego wymagana jest od specjalistów oraz osób piastujących stanowiska kierownicze – szczególnie w międzynarodowych korporacjach. Wynika to z faktu, że firmy funkcjonują na globalnym rynku i stale kontaktują się z zagranicznymi klientami, kontrahentami czy też po prostu ze swymi zagranicznymi oddziałami i centralami. Poza tym istotny jest tu dostęp do wiedzy i wszelkiego rodzaju branżowych nowinek – a większość publikacji branżowych i naukowych ukazuje się właśnie w języku angielskim.

  W przypadku niższych stanowisk zwykle wystarcza znajomość języka w stopniu komunikatywnym. Nikogo nie dziwią pojawiające się dziś w prasie ogłoszenia o pracy dla magazynierów czy sprzedawców, od których oprócz doświadczenia zawodowego wymaga się znajomości języka angielskiego. Pracodawcy argumentują, że jest to swego rodzaju wstępna selekcja kandydatów – kandydat znający język zadał sobie pewien trud, aby go opanować, ma więc przewagę nad kandydatem o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, który nie mówi po angielsku, nawet jeśli w danej chwili znajomość języka nie jest na danym stanowisku nieodzowna. Poza tym, pracownik znający język obcy ma większe szanse na awans, a tym samym rozwój zawodowy i lepsze wynagrodzenie.

  Jaka motywacja powinna kierować każdą osobą uczącą się języka?

  Mówiąc najkrócej, żeby nauczyć się języka trzeba po prostu chcieć, a potem należy znaleźć w sobie wytrwałość niezbędną, by zamiar wprowadzić w czyn. Patrząc na problem z bardziej naukowej perspektywy, opisujemy  dwa główne typy motywacji naszych działań – motywację zewnętrzną  oraz motywację wewnętrzną.

  Motywacja zewnętrzna jest związana z czynnikami pozostającymi poza naszą kontrolą, czyli: uczę się, bo rodzice mi każą, bo muszę zdać egzamin, bo szef mnie zwolni albo nie dostanę  awansu i podwyżki.

  Motywacja wewnętrzna wiąże się natomiast z umiejętnością samodzielnego mobilizowania się do nauki, bez względu na okoliczności zewnętrzne. Dla osoby, u której dominuje ten typ motywacji, nauka sama w sobie jest źródłem satysfakcji , co daje również najlepsze efekty: uczę się bo lubię, bo bardzo podoba mi się ten język i chcę czytać książki w wersji oryginalnej, bo chcę się rozwijać i widzę, jak bardzo wpływa to na moje możliwości zawodowe.

  Znalezienie dobrego motywu do nauki  języka obcego jest czynnikiem kluczowym, bowiem wbrew reklamowym hasłom niefrasobliwych szkół językowych nie ma cudownych przepisów na sukces, a uzyskanie biegłości językowej zazwyczaj wymaga kilku lat wytrwałej i systematycznej pracy.

  Jak opisywać poprawnie swoją znajomość języka angielskiego w CV, aby być dobrze zrozumianym? 

  Najbardziej czytelnym i polecanym dziś w Europie systemem opisu umiejętności językowych jest skala CEFR (The Common European Framework of Reference), wyróżniająca sześć poziomów znajomości języka – od A1 (poziom podstawowy) do C2 (poziom pełnej biegłości językowej, porównywalny do wykształconego native speakera). Systemem tym od kilku lat posługują się polskie uczelnie, wymagające zazwyczaj, by ich absolwenci zdali końcowy egzamin z języka angielskiego na poziomie B2 (poziom średnio-zaawansowany wyższy).

  Niezależnie od stosowanej nomenklatury ważne jest jednak, aby w CV wpisywać informacje prawdziwe. Według statystyk aż 80 proc. pracodawców nie wierzy w zapewnienia o poziomie znajomości języka angielskiego, jakie wpisujemy w dokumenty aplikacyjne. Bardzo często zdarza się bowiem, że kandydaci deklarujący  znajomość angielskiego na poziomie komunikatywnym  nie opanowali go nawet na poziomie elementarnym.

  Naszą aplikację niewątpliwe uwiarygodni posiadanie rozpoznawalnego certyfikatu językowego. Do najpopularniejszych należą dziś egzaminy First oraz Advanced oraz liczne certyfikaty potwierdzające znajomość języka specjalistycznego, będące dla pracodawcy gwarancją, że kandydat do pracy rzeczywiście dobrze opanował język. Takie wymagania stawiają coraz częściej duże korporacje oraz firmy specjalistyczne.

  Z myślą o osobach, które potrzebują języka w pracy nasza szkoła opracowała cykl kursów Business Skills in English, w trakcie których uczestnicy rozwijają różne przydatne umiejętności – np. umiejętność wygłaszania prezentacji w języku obcym, pisania CV i autoprezentacji w czasie rozmowy o pracę. Więcej informacji na temat kursów ogólnych, egzaminacyjnych i specjalistycznych można znaleźć na naszej stronie www.tesokrates.com.pl

  Dziękuję za rozmowę.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 1
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4042 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021