Zamknij

Asystentka i higienistka stomatologiczna - czym różnią się te dwa zawody?

13:49, 08.06.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 19:43, 08.06.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Zarówno asystentka, jak i higienistka stomatologiczna należą do średniego personelu medycznego. Zawody te są tylko z pozoru podobne - w rzeczywistości różnią się one od siebie przede wszystkim zakresem obowiązków, wysokością wynagrodzeń, umiejętnościami wiodącymi oraz uprawnieniami.

Czym zajmuje się asystentka stomatologiczna w swojej codziennej pracy?

Asystentkę stomatologiczną można nazwać prawą ręką dentysty. Bez niej funkcjonowanie gabinetu stomatologicznego byłoby utrudnione lub wręcz niemożliwe. Osoba na tym stanowisku pomaga lekarzowi w jego codziennej pracy, odpowiada za czystość i sterylność, a także utrzymuje kontakt z pacjentami. Do zadań asystentki należy również prowadzenie dokumentacji medycznej, a także spisu zużytych materiałów i środków leczniczych. W profesji tej duże znaczenie ma cierpliwość, umiejętność nawiązywania kontaktów z dziećmi oraz pogoda ducha. W swojej codziennej pracy asystentka spotka się z wieloma pacjentami, dla których zabieg stomatologiczny jest stresującym przeżyciem - musi ona zatem zapewnić im maksymalny komfort psychiczny. 

Zarobki asystentki stomatologicznej w dużej mierze zależą od jej doświadczenia zawodowego, wykształcenia oraz miejsca pracy. Po ukończeniu rocznej szkole policealnej, osoba na tym stanowisku może zatrudnić się w prywatnym lub publicznym gabinecie dentystycznym, na oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej, klinikach lub w firmach odpowiadających za dystrybucję asortymentu stomatologicznego. Na największe wynagrodzenie może liczyć asystentka stomatologiczna w Warszawie lub innych dużych miastach. Wysokość jej pensji może sięgać nawet 3,5 tysiąca złotych na rękę. 

Na czym polega praca higienistki stomatologicznej i jakie ma ona uprawnienia?

W przeciwieństwie do asystentki stomatologicznej, higienistka posiada uprawnienia do wykonywania zabiegów leczniczych i profilaktycznych, takich jak skaling, piaskowanie, lakowanie oraz lakierowanie zębów. Zakres jej obowiązków jest zatem większy. Osoba na tym stanowisku edukuje pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej, dobiera odpowiednie środki pielęgnacyjne, przeprowadza wstępne badania diagnostyczne oraz wykańcza wypełnienia zębowe. 

Osoby z tytułem zawodowym higienistki, mogą zatrudnić się w publicznych i prywatnych gabinetach dentystycznych, klinikach, poradniach, szpitalach a także placówkach oświatowych. Niektóre z nich decydują się również na założenie własnej działalności gospodarczej i świadczenie usług higienicznych prywatnym klientom. Praca higienistki jest odpowiedzialna i wymaga dwóch lat nauki w szkole policealnej, aby zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Z tego powodu jej zarobki są większe niż w przypadku asystentki. Higienistka stomatologiczna w Warszawie, która pracuje na własną rękę, może zarabiać nawet 5 tysięcy złotych miesięcznie. W przypadku pracy na etacie, jej pensja może sięgać ponad 4 tys. złotych. Wszystko zależy jednak od doświadczenia, umiejętności oraz miejsca pracy.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%