REKLAMAA1 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (Google Maps)

  Na pustym placu za Centrum Handlowym „Ursynów” może stanąć stacja benzynowa. Może, bo to tylko jedna z propozycji. Na taką ewentualność nie zgadzają się mieszkańcy okolicznych bloków, a wsparł ich w tym jeden z ursynowskich radnych.

  Plan miejscowy dotyczący rejonu ulic Płaskowickiej i Puławskiej zostal uchwalony przez radnych. Największe kontrowersje budzi pusty plac za Centrum Handlowym „Ursynów”, od strony ul. Płaskowickiej. W związku z planowaną rozbudową galerii konieczne będzie przeniesienie działającej przy rondzie WOŚP stacji paliw. Do tego celu mógłby posłużyć wspomniany plac. Mieszkańcy jednak nie są z tego pomysłu zadowoleni.

  - Już wcześniej były hałasy, kiedy był tam otwarty parking. Stacja benzynowa to zapachy, dużo samochodów i niebezpieczeństwo. Urzędnicy mają w nosie społeczności lokalne – mówi Jacek Furman, członek zarządu Imielin ADM, firmy, która administruje blokiem przy ul. Płaskowickiej 46. To właśnie naprzeciwko tego bloku może stanąć stacja benzynowa.

  Protest mieszkańców

  Wspólnota wysłąła do dzielnicy petycję, w której domagała się wykreślenia z planu miejscowego opcji „stacja benzynowa”. Pod dokumentem podpisało się ok. 60 mieszkańców. Ci, którzy do protestu się nie przyłączyli, a nawet o nim nie słyszeli, rozumieją jednak obawy swoich sąsiadów.

  - Wszystko mi jedno, bo okna mam po drugiej stronie, ale tym, co mają od strony ulicy, może to przeszkadzać – stwierdza jedna z mieszkanek bloku przy Płaskowickiej 46.

  Zdjęcie zrobione pod blokiem przy ul. Płaskowickiej 46. Między oknami budynku a granicą placu jest ok. 50 metrów.

  Przeciwko stacji paliw opowiadają się także inne okoliczne wspólnoty mieszkaniowe. Niektórzy mieszkańcy sami zgłaszali uwagi do przyjętego koniec końców planu.

  - Postulowałem przesunięcie stacji bliżej S2, na tyły tej działki. Stacja przesunięta bliżej S2 to skumulowanie uciążliwości w jednym miejscu. Tam będzie hałas z S2, więc dodatkowe hałasy z myjni niewiele zmienią. Jeżeli przed stacją powstanie budynek, od strony Płaskowickiej, to dodatkowo zasłoni akustycznie stację. Poza tym ustawienie tam totemu stacji będzie widzialne przez wszystkich przejeżdżających S2 – mówi pan Karol, którego uwagi zostały odrzucone.

  „To tylko możliwość”

  Na protesty mieszkańców odpowiada miasto. Ale nie w taki sposób, w jaki by sobie tego życzyli. Agnieszka Kaczmarczyk z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy mówi, że budowa stacji benzynowej to tylko jedna z opcji i wcale nie musi ona powstać.

  - My nie dajemy w projekcie planu na sztywno, że ta stacja benzynowa musi tam być. Ten katalog funkcji, który jest zapisany, jest otwarty. Jest to propozycja w nawiązaniu do istniejącej stacji. Wydawało się na konsultacjach społecznych, że jest to miejsce, które predysponuje do takiej funkcji – przekonywała Kaczmarczyk.

  W projekcie jako podstawowe przeznaczenie placu wskazane są: stacja benzynowa, stacja obsługi pojazdów lub myjnia. Zamiast niej jako dopuszczalne mogą być usługi, które plan określa jako „zaspokajanie potrzeb ludności”. Żadnych innych opcji nie ma.

  Głos przeciw stacji

  Za mieszkańcami okolic placu przy Płaskowickiej opowiedział się radny Antoni Pomianowski z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa. Zaznaczył, że niedaleko tych bloków powstanie wyrzutnia spalin z tunelu POW. Ponadto rozbudowane centrum handlowe ściągnie dodatkowe samochody. Stacja paliw pod oknami byłaby przesadą.

  - Jeśli dopuszczamy stację, to istnieje spora szansa, że stacja tam powstanie. Czy musimy tę stację tam zachowywać? W niedużej odległości, przy Puławskiej, są aż trzy. Będzie bezpośredni dojazd do stacji przy Pileckiego. W mojej ocenie nie ma zasadności, by w tym miejscu umożliwiać budowę stacji benzynowej – stwierdza Pomianowski.

  Sprawy nie komentuje firma Circle K, której znajdująca się w pobliżu stacja ma zostać wyburzona w związku z rozbudową CH „Ursynów”, a która wydaje się najpewniejszym kandydatem do postawienia stacji w nowym miejscu. Koncern nie odpowiada na nasze pytania w tej sprawie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 66

  • 17
   BARDZO PRZYDATNY
  • 11
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 7
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 13
   BRAK SŁÓW

  36Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Marcin 36 9 miesięcy temu

   Życie tacy są mieszkańcy Warszawy znam nawet z autopsji sytuację. Babka ma posadzone tuje w ogródku (wysokie) i nie ścina ich niżej bo nie chce widzieć,, paskudnego balkonu sąsiedniego bloku,, moim zdaniem niektórym jest już tak dobrze że nie mają innych problemów to zajmują się pierdolami. Chcesz mieć ciszę i spokój to sobie zbuduj dom w lesie a nie w mieście idioto.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 35 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Bez przesady. Stacje benzynowe chocby wzdluz Anody i Rosoła tez stoja tuz obok bloków i tu jakos Panu Pomianowskiemu nie przeszkadza. Stacja w tej okolicy Ursynowa musi byc. Jeszcze myjnia reczna by sie przydała.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~psycholllll 34 9 miesięcy temuocena: 64% 

   W myślach czasami obcinam siekierą te puste łby naszych radnych!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wiktor 33 9 miesięcy temuocena: 60% 

   Mieszkańcy! Niech budują tą stację zanim Skubiszewski wam tam przeniesie bazar!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rumburak 32 9 miesięcy temuocena: 54% 

   Czy radny Pomianowski zawsze musi torpedować inwestycje poprawiające komfort życia mieszkańców Ursynowa?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak z dziada pradziada 31 9 miesięcy temuocena: 40% 

   Jak Ja się cieszę że już w tym szambo grodzie nie mieszkam

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Staca 30 9 miesięcy temuocena: 71% 

   Od 30 lat mieszkam przy stacji paliw i mam ją dosłownie za ogrodzeniem (przed remontem było nawet przejście w płocie). Nie odczuwam absolutnie żadnego dyskomfortu (odkurzacz, który jest na stacji jest wyłączany o 22) za to mam zawsze i o każdej porze otwarty dość dobrze zaopatrzony sklep - to większa placówka, więc mają nawet podstawową spożywkę. W dobie niedziel niehandlowych to doskonałe rozwiązanie. Dużo krzyku o nic.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kajtek 29 9 miesięcy temuocena: 55% 

   Radny Pomianowski podłączy się pod każde obawy mieszkańców żeby walczyć o przetrwanie swojego sześcioosobowego ugrupowania. Kiedyś straszono masztami telefonii komórkowej, teraz widzę nastała moda na stacje benzynowe

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mw 28 9 miesięcy temuocena: 36% 

   Głosuj dalej na Trzaskowskiego, podwyżka za śmieci, podwyżka za bilety, podwyżka podatku nieruchomości, podwyżka opłaty za parking. W zamian ścieki do Wisły, zaspani kierowcy ZTM, mniej parkingów itp

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 16 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~LOL 27 9 miesięcy temuocena: 55% 

   Jarek to ty? a nie, nie umiałbyś kompa odpalić

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 16 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 26 9 miesięcy temuocena: 67% 

   ~mw, tylko UCZCIWIE dodaj, ze smieciowa ustawe wprowadził PIS. Oraz że to PIS odebrał WSZYSTKIE dofinansowania niepokornym miastm, w tym Warszawie. Przy czym "dofinansowania" (z racji covid) pochodza z naszych podatkow, wszystkich PRACUJACYCH obywateli, ktorzy wypracowuja PKB a nie z kieszeni Jarozbawa czy klientow MOPSu, podstawowego elektoratu PISu. Jakies minimum, jednak, uczciwosci chyba obowiazuje nawet pisiorskie trole...czy nie? nawet własna matke mozna poswiecic "dla sprawy"?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 24 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~debenek 25 9 miesięcy temuocena: 56% 

   Oho, trolle Otwartego Ursynowa ruszyły do ataku. Frustracja że musicie świecić oczami do każdej wtopy Kempy i Platformy? :>

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 20 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawski_podatnik 24 9 miesięcy temuocena: 50% 

   do ~issaa - Jaka jest podstawa twoich kłamstw -jesteś trzaskolemingiem czy sokoburaczanym trollem? W każdym bądź razie mam dla ciebie dobrą propozycję: "Kup sobie blaszkę i j????j się w czaszkę", jak radziła koleżanka twojego bóstwa - Trzaskowskiego, niejaka Jachira Klaudia.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 23 9 miesięcy temuocena: 56% 

   ~Warszawski_podatnik,w dupie mam twoje piSSuarskie trollowanie. Natomiast nie mam "w du.pie" qrła, pieniachy, ktore place na twoich kurduplowatych pryncypałów. A w tym szczególnie "pałów'.... Goowno mnie obchodzi, czy waaadza jest taka, czy siaka.. natomist baaardzo mnie obchodzi jak ona (władza) obchodzi sie z moimi podatkami. A piSSuar ma jedną "taktyke" - nakrasć ile wlezie. Zapoznaj sie, piSSuarski bezmyslny podnozku, skad wzięla się ustawa śmieciowa, która drenuje nasze kieszenie, głąbie....

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 22 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Oczywiscie, ze ta ustawa jest pisu. Tylko juz zapomnialas issaa, albo celowo pomijasz, ze to PO wprowadzilo monopol smieciowy w 2013 roki co rowniez ma swoje obecne reperkusje. Braku spalarni tez na pis nie zrzucisz. Z wpłacania janosikowego tez PO Warszawy nie zwolniło. Rosnące podatki? A za PO tp spadały?? Troche straszno, troche smieszno jak to niektorzy zapominają juz, ze PO rządziło nami 8 lat.. Z perspektywy osoby ktora ma w d... PO, PIS, Kaczora, Czajkowskiego - cytując klasyka: całujcie mnie wszyscy w d..ę

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~moi 21 9 miesięcy temuocena: 59% 

   Pomianowski sobie znalazł kolejny temat do lansu. W tym jest niezły...

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~debenek 20 9 miesięcy temuocena: 44% 

   Przynajmniej walczy o mieszkańców a nie jak te sprzedawczyki z Otwartego Ursynowa

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 16 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmaczon 19 9 miesięcy temuocena: 50% 

   Nikt nie przebije kempy, dominiaka i przesiedleńca z Kaszub w lansie....

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 18 9 miesięcy temuocena: 44% 

   czyżby znowu "mieszkańcy kazury"? i "przedpola" lasu kabackiego?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zen 17 9 miesięcy temuocena: 65% 

   Gdzie Kazury a gdzie ten plac. Wykazujesz się nieznajomością tematu.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 16 9 miesięcy temuocena: 25% 

   ~Zen, radze przeczytać artykul a nie tylko tytuł. Jest wyraźnie napisane, że "tuż obok jest wyrzutnia spalin" = kazury = stacja paliw. Juz nie wspomnę, że to 'rzut beretem" to tym samym beretem co las kabacki dla kazurczykow i jego przedpola. Od dawna przewodni temat wszelakich protestów niejakiego ~pola, czy tam ~przedpola, ktory usiłuje udowodnic, że kazury jest pod lasem. Tym samym - stacja paliw jest przy Kazury. Tak ze...sam kolego "zapoznaj sie " z tematem

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zen 15 9 miesięcy temuocena: 77% 

   Szanowna ~issaa jeszcze raz proszę zapoznaj się z artykułem oraz mapą, zobacz gdzie jest plac o ktorym jest mowa w artykule oraz która wspólnota i którego bloku protestuje. Na koniec proszę zerknij jeszcze raz gdzie jest ul. Kazury.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 14 9 miesięcy temuocena: 14% 

   szanowny ~Zen - mieszkam tuz obok. Znaczy...nie tak tuz obok - bo jednak nie na kazury a na Kabatach. od 20 lat. Jednak przemierzam te okolice nader czesto -i winszuje sobie, ze jednak je znam. Mapę takoz. I jeszcze raz wspomne artykuł - wyrzytnia spalin jest nieopodal - i do tego bezposrednio sie odnioslam (a teraz spadaj)

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 13 9 miesięcy temuocena: 78% 

   Mieszkam dosłownie z oknami wychodzącymi na stację. Da się żyć. Latem kiedy okna są pootwierane słychać stację.. samochodów nie, tylko cysternę gdy przywozi paliwo - jej pompa jest głośna i niestety często dzieje się to nocy. Najgorsi jednak są spragnieni.. kupują alkohol i na trawniku za stacją głośno omawiają swoje problemy w specyficznym języku (mało słów i głębokich myśli, dużo przekleństw). Słychać było kiedyś myjnię ale po paru awanturach pompiarze pilnują, żeby wrota były zamykane. Miasto to miasto. nie kupuję się mieszkania przy ulicy, żeby sarny chodziły i ptaki śpiewały

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 12 9 miesięcy temuocena: 82% 

   Mnie budzi śmieciarka przyjeżdżająca o 5:50, ale nie żądam likwidacji śmietników.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 27 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zen 11 9 miesięcy temuocena: 82% 

   To miejsce jest bardzo dobre na stację paliw.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 10 9 miesięcy temuocena: 81% 

   Jak zwykle jakiś protest być musi. Bo tak.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ralf 9 9 miesięcy temuocena: 85% 

   Mieszkam w pobliżu stacji benzynowej i nie odczuwam żadnych złych zapachów ani nadmiernego hałasu z tego tytułu. Zamiast walczyć z domniemanymi problemami sugeruję przejść się w okolice jakiejś stacji i sprawdzić czy rzeczywiście panuje tam smród i hałas. Nie wydaje mi się by tankowanie samochodu było bardziej hałaśliwe niż czteropasmowa Płaskowicka pod samym oknem.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prawdziwy_patriota 8 9 miesięcy temuocena: 75% 

   To rzeczywiście kiedyś był problem, ale technologia stosowana na stacjach od tego czasu się mocno zmieniła. NAWET jeśli miała by powstać stacja (co jeszcze nie jest przesądzone), to zalecałbym mieszkańcom by starali się ugrać na tym od inwestora jak najwięcej. Jeśli inwestor by chciał mimo wszystko coś tu postawić, to niestety zapewne to zrobi choćby ludzie się sprzeciwiali, o wiele lepiej jest postawić inwestorowi warunki mieszkańców. Stacja tak, ale: zapewnienie nieszkodliwości, budowa drobnej infrastruktury dla mieszkańców w pobliżu etc. W takich sytuacjach inwestor potrafi się ugiąć i zrealizować część oczekiwań, bo zależy mu na czasie i nie będzie musiał płacić prawnikom.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~strajk przeciwników stacji 7 9 miesięcy temuocena: 24% 

   A co to za popłuczyny PRL- u? Jakim prawem jakaś urzędniczka zmusza okolicznych mieszkańców, aby wdychali opary benzyny ze stacji oddalonej o 50 metrów od ich okien? Co na to Prezydent Warszawy i zarazem mieszkaniec Ursynowa Rafał Trzaskowski? Co na to Burmistrz Ursynowa Robert Kempa, także mieszkaniec Ursynowa? Co na to ekolodzy?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 37 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prawdziwy_patriota 6 9 miesięcy temuocena: 74% 

   Po pierwsze, dzięki wdrożonej już dyrektywie UE wszystkie stacje muszą odzyskiwać opary powstałe przy tankowaniu pojazdów. Szkodliwość oparów jest obecnie znikoma. Skończmy z tym PRL-owym myśleniem. Inna sprawa to spaliny samochodów związane z lokalizacją stacji, choć nie oszukujmy się mieszkając vis-a-vis POW lepiej już było. Po drugie, NIKT NIC jeszcze nie zdecydował. Jest to jedna z opcji przewidziana w planie co jest jasno napisane w artykule. Proszę czytać całość a nie ekscytować się nagłówkiem.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 20 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~strajk przeciwników stacji 5 9 miesięcy temuocena: 46% 

   Kto tankuje samochód i trzymając nalewak nie czuje oparów paliwa powinien przeprowadzić u siebie test na covid-19. Hough. A odnośnie decyzji to oczywiście nie o nią chodzi tylko o to, że jakaś urzędniczka w ogóle śmie proponować budowę stacji paliw w odległości 50 metrów od okien mieszkańców z małymi dziećmi! W Warszawie było wiele stacji benzynowych CPN zlokalizowanych w pobliżu budynków mieszkalnych, ale po kolei polikwidowano je z powodu uciążliwości dla mieszkańców i nie znam przypadku, aby z powodu dyrektywy UE o odzyskiwaniu oparów którąś z tych stacji przywrócono. Jeśli stacja już gdzieś stoi to ok, każdy może kupić lub nie kupić mieszkanie tuż obok. Ale w Polsce w XXI w. niedopuszczalne jest totalne lekceważenie mieszkańców poprzez proponowanie lokalizacji stacji paliw koło istniejących budynków mieszkalnych. Hough!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~strajk przeciwników stacji 4 9 miesięcy temuocena: 50% 

   Zgłoszono do moderacji za obrażanie czytelników forum Halo Ursynów. Wnioskuję także o ban do końca roku.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prawdziwy_patriota 3 9 miesięcy temuocena: 38% 

   Szanowny Panie, jeśli czuje Pan opary przy tankowaniu własnego samochodu proszę udać się do mechanika w celu wymiany filtra węglowego. Wygląda na to, że to nie stacja paliw truje Pana ale Pan sam.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~strajk przeciwników stacji 2 9 miesięcy temuocena: 67% 

   Miłośnicy oparów benzyny powinni pospieszyć się z kupnem mieszkania przy ul. Płaskowickiej 46. Po informacji o możliwości budowy tam stacji benzynowej gwałtownie wzrosły ceny w tym budynku, a na liście kolejkowej są już tysiące nazwisk.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Nie czuję zapachu benzyny przy tankowaniu auta. Niektorzy w rozwoju zatrzymali sie w czasach stacji cpn i wartburgów. Miejsce na stacje benzynową idealne a jak cos komus nie pasuje na płaskowickiej 46 to mało mnie to interesuje. A juz na pewno wartosc waszych mieszkań. Od poczatku bylo wiadomo, jak ta okolica bedzie wygladac. Ale jak sie kupowało mieszkania za pół darmo, to wypadałoby teraz siedzieć cicho. A jak nie pasuje to zmiencie se mieszkania

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3965 sekundy
  REKLAMAA2 GIGANT500 spoxschool 06.09.2021 - 29.09.2021