Zamknij

Aż 15% ursynowian nie skorzystało z gigantycznej zniżki. Ostatni moment na wizytę w urzędzie dzielnicy

14:27, 26.10.2021 Greta Sulik Aktualizacja: 14:28, 26.10.2021
Skomentuj SK SK

Co szósty mieszkaniec Ursynowa nie skorzystał jeszcze z prawa do 98 proc. zniżki na jednorazową opłatę, dzięki której można zaoszczędzić na rachunkach za mieszkanie. Czas płynie nieubłaganie, jeśli do końca roku nie złożymy wniosku, stracimy.

Kilkaset złotych rocznie. Tyle przez lata płacili mieszkańcy Ursynowa, których nieruchomości stoją na terenach objętych wieczystym użytkowaniem. W 2019 roku weszła w życie ustawa, która zamieniła użytkowanie wieczyste we własność. Nie było to jednak bezpłatne. Ustawodawca przewidział roczne opłaty przekształceniowe, które należy regulować każdego roku przez 20 lat od przekształcenia.

Wysokość rocznej opłaty to w przypadku przeciętnego mieszkania na Ursynowie wspomniane kilkaset złotych. Można jednak uwolnić się od tych opłat.

- Rada Warszawy zdecydowała, że w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej udzieli mieszkańcom bonifikaty w wysokości 98%. To oznacza, że osoby, które zadeklarują na piśmie chęć uregulowania całej tej kwoty za jednym razem, mogą skorzystać z tej bonifikaty. Z prostych obliczeń wynika, że do zapłacenia jest tylko 40% jednej rocznej opłaty przekształceniowej - mówi wiceburmistrz Ursynowa Jakub Berent.

Czas tylko do końca roku

Dziwne jest to, że aż 15% uprawnionych do tego mieszkańców Ursynowa, czyli ok. 5 tys. osób, nie skorzystało jeszcze z bonifikaty. Być może wyjaśnieniem jest skomplikowana procedura oraz nieczytelne dla wielu osób listy, jakie wysyłało miasto do mieszkańców. 

- Do mnie przyszło zawiadomienie, ale bez pomocy pracownika urzędu nie poradziłbym sobie z jego rozszyfrowaniem. Było w nim tyle kwot i tyle urzędniczego języka, że nie wiedziałem, co mam z tym zrobić, żeby sprawę załatwić raz na zawsze - mówi pan Karol.

Ratusz twierdzi, że treść pism do mieszkańców określona jest ustawowo, i że "nie dało się jaśniej".

Jeśli "zapominalscy" nie zgłoszą się do urzędu jeszcze w tym roku, to zgodnie z przepisami zostanie im naliczona roczna opłata przekształceniowa w pełnej wysokości. Jest ona ponad dwukrotnie wyższa niż jednorazowa opłata z uwzględnieniem bonifikaty, więc kalkulacja jest prosta - opłaca się załatwić sprawę.

Prawo własności jest korzyścią samą w sobie. W porównaniu z użytkowaniem wieczystym daje większą swobodę w dysponowaniu nieruchomością. Poza tym uiszczenie jednorazowej opłaty zwalnia nas z wnoszenia corocznych opłat - dodaje wiceburmistrz.

Jak skorzystać z ulgi?

Należy złożyć w urzędzie informację o zamiarze wniesienia opłaty przekształceniowej jednorazowo oraz uregulować w terminie należności. Gotowe wnioski i zaświadczenia można pobrać w formie PDF: wniosek o opłatę jednorazową i bonifikatę oraz zaświadczenie o wniesieniu opłaty jednorazowej w całości.

Komu przysługuje 98-procentowa bonifikata? Osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, osobom fizycznym będącym właścicielami lokali mieszkalnych, osobom fizycznym będącym właścicielami miejsc postojowych i garaży oraz spółdzielniom mieszkaniowym. W przypadku mieszkań niewyodrębnionych, czyli tych ze spółdzielczym własnościowym prawe do lokalu, wszelkie sprawy związane z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności załatwia spółdzielnia mieszkaniowa. Lokatorzy takich lokali nie muszą nic robić.

(Greta Sulik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(12)

Mr.Mr.

15 2

Niedasię, jakaś patologiczna choroba wszelkich urzędów. Można wysłać pismo określone ustawowo i dołączyć do niego drugie pismo z prostym i zrozumiałym komentarzem. Raptem jedna kartka więcej i o ile lepsza jakość życia w tym mieście. 18:55, 26.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

RavRav

7 0

Niektórzy wciąż nie otrzymali z urzędu pisma z wysokością opłaty przekształceniowej.... 20:52, 26.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Co jest nie tak z urCo jest nie tak z ur

2 9

A mowia, ze ursynów to inteligencka dzielnica. Uwazam, że urzad zrobił to co mógł. Ale jak ktos sie gubi w zrozumieniu kilku prostych przepisów, to zadne pismo nie pomoze. Moze jeszcze napisac za mieszkańcow, zapłacić i na koncu pójść do sądu po zmianę wpisu, co?
Potem sie dziwic, ze cała Warszawa kpi z Ursynowa 08:22, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dickdick

3 4

"W przypadku mieszkań niewyodrębnionych, czyli tych ze spółdzielczym własnościowym prawe do lokalu, wszelkie sprawy związane z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności załatwia spółdzielnia mieszkaniowa. Lokatorzy takich lokali nie muszą nic robić."

Czyli większość. Więc po co o tym pisać? 08:31, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AsiaAsia

1 2

Spółdzielnie - złodzieje! 09:43, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sa-binasa-bina

3 0

Może mieszkańcy nie wiedzą. Może trzeba ich pilnie zawiadomić, że powinni albo sprawę zgłosić w urzędzie lub, że w ich przypadku wszystko zostało załatwione. Spółdzielnie też powinny zawiadomić swoich członków o załatwieniu sprawy. 11:11, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

issaaissaa

4 0

byłoby dobrze gdyby redakcja poruszyla temat budynków (gruntów) co do których władze miasta/dzielnicy zgłosiły roszczenia. takich budynkow jest całkiem sporo w naszej dzielnicy, m.in. moj.
Wszystkiego dopełnilam (SM też) w najwczesniejszym mozliwym terminie ale okazało się, że NAGLE miasto zgłosiło roszczenia do wewnetrznego chodnika należacego do osiedla i, za przeproszeniem, duda. 20 lat nie obchodził miasta ów chodniczek, ani o niego nie dbali, ani nie sprzatali, i nagle sobie PRZYPOMNIELI! że chcieliby go na wlasnośc. Już kolejny (trzeci?) rok bujamy sie w sądach i kolejny rok płacimy wieczyste. Ostatnio dostałam pismo z sądu, mąż też i przypuszczm wszyscy właściciele 180 mieszkań (+ ilosc wspołwlaścicieli, czyli jakieś 300 dusz) pismo z sądu, że wniosek został odrzucony bo "przecinek został postawiony w złym miejscu". Mniej wiecej taka argumentacja - nie merytorycznie coś źle tylko formalnie. I kolejny co najmniej rok czekania, na kolejna sprawę w "zreformowanym" sądzie.
16:29, 27.10.2021

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

REDAKCJAREDAKCJA

2 0

Prosimy o kontakt: redakcja (at) haloursynow.pl. Chętnie zajmiemy się sprawą, ale musimy poznać trochę więcej szczegółów. 16:58, 27.10.2021


OlesiaOlesia

1 0

Przyłączam się do prośby o zbadanie co z gruntami z roszeniami prywatnymi,. Czy jak się już sprawy rozstrzygną i miasto przekaże grunt spółdzielni to jak się to będzie miało do przepisów dot. wieczystego użytkowania i rekompensat. Czy to już raczej mamy się przyzwyczaić, że będziemy musieli te grunty od miasta wykupić po rynkowej cenie? Kogo na to będzie stać. A jak nie wykupi to co, wyrzucą go z własnościowego mieszkania? Sprawa SMB Imielin - i nieuregulowane grunty w dwóch enklawach. 21:35, 27.10.2021


issaaissaa

1 0

wyciagnę dokumenty, zeskanuje i przeslę. 01:38, 28.10.2021


issaaissaa

1 0

jednak myslę, że wystarczy zadzwonic do UD i spytać o "roszczenia". 01:41, 28.10.2021


tmktmk

1 0

A co np. z ul. Hawajską. Miasto zawaliło sprawy własnościowe, a mieszkańcy cierpią. Adresów z Hawajskiej i Malinowskiego nie ma wśród przekształconych we własność. 09:24, 28.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%