REKLAMAA1 Magical MONTESSORI 27-11 - 25-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Krzysztof Kamil Baczyński stał się podczas swojego życia autorytetem dla wielu młodych ludzi. Jego warsztat na zawsze został połączony z talentem literackim, który rozwijał na łamach powstańczych gazet, czy broszur. Dziś stanowi niedościgniony symbol poezji polskiej podczas II wojny światowej.

  Krótka biografia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

  Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w Warszawie, pośród rodziny budowanej przez licznych patriotów oraz dobrze wykształcone osoby. Był dość chorowitym dzieckiem, jednakże ukończył szczeble edukacyjne z zadowalającymi wynikami. W szkole ujawnił się talent i zamiłowanie do literatury polskiej, ale także francuskiej.

  Wojna pokrzyżowała jego plany związane ze studiami oraz karierą poety. Wstąpił wówczas do Armii Krajowej, gdzie służył między innymi w licznych akcjach dywersyjnych. Zginął podczas powstania warszawskiego.

  Biografia rozszerzona Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

  Twórczość

  Baczyński należy do niezwykłego grona poetów, twórców literackich nazwanych mianem “pokolenia Kolumbów”. Ten tytuł zyskiwali autorzy, których dorosłość przypadła na lata okupacji podczas pierwszej połowy lat czterdziestych XX wieku.

  Przyjmuje się, iż pełnię kunsztu Krzysztof Kamil osiągnął właśnie około roku 1942. Dzięki niezwykłej płodności artystycznej współcześni ludzie mogą poznawać wydane w tamtym czasie zbiory ponad pięciuset wierszy, poematów, czy też opowiadań. Większość z nich opiera się na licznych motywach katastroficznych w myśl ówczesnej idei spełniającej się apokalipsy. Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przeczytasz tutaj: https://poezja.org/wz/Baczy%C5%84ski_Krzysztof_Kamil/.

  Dzieciństwo i okres przedwojenny

  Baczyński urodził się w Warszawie w rodzinie wybitnego krytyka literackiego i żołnierza Legionów Polskich podczas I wojny światowej, Stanisława Baczyńskiego i nauczycielki Stefanii Zieleńczyk. Jego matka była gorliwą katoliczką, mającą żydowskie korzenie. Krzysztof Kamil został ochrzczony 7 września 1922. W dzieciństwie cierpiał na astmę, a także prawdopodobnie chorobę serca. Ponadto słabe zdrowie i niska odporność sprawiała, iż borykał się z gruźlicą płuc. W 1933 roku rozpoczął edukację w Gimnazjum i Liceum Stefana Batorego, gdzie poznał licznych, bohaterskich przedstawicieli Szarych Szeregów, jak Jana Bytnara i Tadeusza Zawadzkiego.

  Poeta debiutował jako artysta jakiś czas później, gdyż w 1938 roku w Strzale - czasopiśmie wydawanym przez Organizację Młodzieży Socjalistycznej Spartakus, do której sam należał. Po ukończeniu edukacji chciał kontynuować naukę na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, lecz wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany.

  Krótki czas świetności

  W czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej kontynuował współpracę z lewicową prasą podziemną, przede wszystkim z czasopismami “Płomienie” i “Droga”. Równocześnie był studentem języka polskiego na tajnym, konspiracyjnym Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Podoficerskiej Armii Krajowej “Agricola”. 6 lipca 1942 roku poślubił koleżankę z uczelni Barbarę Drapczyńską. Małżeństwo zaowocowało serią erotyków napisaną przez Baczyńskiego, jedną z najbardziej znanych w języku polskim.

  Tuż przed powstaniem warszawskim przekazał jednemu ze swoich przyjaciół, aby ukrył się na Żoliborzu, kopie wszystkich swoich wierszy. Dzięki temu prawdopodobnie przetrwały wojnę. Jako członek Harcerskich Grup Szturmowych Krzysztof brał udział w wielu akcjach sabotażowych przez całą okupację. Jednym z nich było wykolejenie niemieckiego pociągu wojskowego. Po wybuchu zrywu wyzwoleńczego wstąpił do batalionu "Parasol". Został zabity przez niemieckiego snajpera około godziny 16:00 4 sierpnia 1944 roku w jednym z budynków na warszawskiej Starówce.

  Ciekawostki

  • Drugie imię poecie rodzice nadali na cześć jego tragicznie zmarłej w dzieciństwie, starszej siostry.
  • Jego młoda żona Barbara Drapczyńska zginęła  w powstańczych walkach zaledwie kilka dni po śmierci męża, będąc wówczas w ciąży.
  • Podczas swojej, dość krótkiej, artystycznej kariery Krzysztof Kami Baczyński używał co najmniej kilku pseudonimów, jak "Jan Bugaj", "Krzysztof Zieliński", "Piotr Smugosz", "Emil" czy tajemniczy "Jan Krzyski".

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3892 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020