Zamknij

Badanie na prawo jazdy – czy każdy może zostać kierowcą?

12:00, 25.11.2019 Redakcja Haloursynow.pl
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Każdy, kto chce zapisać się na kurs prawa jazdy zapewne wie, albo w momencie zapisywania się dowie, że przed przystąpieniem do nauki konieczne jest wykonanie badań i uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Choć większość osób uważa te badania jako standardową konieczność, nie zawsze uda się uzyskać zaświadczenie. Kierowca musi być osobą zdrową, aby nie stanowić zagrożenia ani dla siebie, ani dla innych uczestników dróg.

W powszechnym przekonaniu panuje opinia, że w trakcie badań na prawo jazdy największym problemem i przeszkodą jest wada wzroku. Wiele osób obawia się standardowego badania polegającego na odczytywaniu literek z tablicy. Tymczasem w rzeczywistości nie jest to problem. W trakcie badania można bowiem mieć na sobie okulary lub soczewki. Tak samo osoby z wadą słuchu mogą przyjść na badanie z aparatem słuchowym. Wady wzroku i słuchu nie są bowiem żadnymi przeciwwskazaniami do prowadzenia pojazdów, pod warunkiem, że są prawidłowo korygowane. Na https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/przebieg-badan/ można znaleźć opis przebiegu badań i przekonać się, że bez problemu można je zrobić w okularach i z soczewkami. Nawet osoby z poważnymi wadami wzroku mają możliwość zdobycia uprawnień kierowcy. Wtedy jednak lekarz orzecznik wpisuje odpowiednie adnotacje do zaświadczenia, a prawo jazdy wydawane jest na czas określony.

Czy daltonizm jest problemem?

W wielu sytuacjach życia codziennego zapewne tak, jednak w przypadku badań na prawo jazdy osoby dotknięte daltonizmem mają możliwość otrzymania zaświadczenia. Owszem, niewidzenie barw jest problemowe w przypadku poruszania się po drogach, jednak osoby z daltonizmem doskonale radzą sobie nawet w starciu z sygnalizacją świetlną. Sygnalizatory wyświetlają światła w odpowiedniej sekwencji (czerwone na górze, żółte w środku i zielone na dole), tak że nawet osoby z zaburzeniem widzenia bezproblemowo ustalą wyświetlany sygnał. Wiele zależy od konkretnego lekarza orzecznika i jego podejścia, jednak w większości przychodni osoby z daltonizmem bez problemu dostają zaświadczenia. Oczywiście, pod warunkiem, że zamierzają się ubiegać o prawo jazdy kategorii B. W przypadku wyższych kategorii prawa jazdy niewidzenie barw jest przeszkodą nie do przejścia. Trudno bowiem wyobrazić sobie kierowcę ciężarówki czy cysterny, który ma problemy z prawidłowym rozpoznawaniem kolorów.

Osoby chore na cukrzycę, serce, epilepsję

Wiele jest chorób, które utrudniają lub uniemożliwiają prowadzenie samochodów. Dotyczy to przede wszystkim cukrzycy, epilepsji oraz chorób serca. Kierowcy cierpiący na te schorzenia mogą za kierownicą źle się poczuć, zasłabnąć i stworzyć realne zagrożenie na drodze. Dlatego, aby z którąkolwiek z tych chorób uzyskać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do bycia kierowcą, należy mieć ze sobą dokumenty i karty konsultacji od lekarzy specjalistów. W przypadku cukrzyków konieczna więc będzie wcześniej wizyta u diabetologa, epileptycy musza odwiedzić neurologa, a osoby z poważnymi chorobami serca powinny wybrać się do kardiologa. Jeśli chorzy są pod stałą opieką lekarską i przyjmują leki, zwykle nie ma problemu z uzyskaniem zaświadczenia na prawo jazdy. Problem może się pojawić w przypadku poważnych stadiów epilepsji, które raczej wykluczają już siadanie za kółkiem.

Przyjmowanie leków

W trakcie badania na prawo jazdy lekarz na pewno zapyta nas, jakie leki przyjmujemy na stałe lub okresowo. Pytanie to nie jest bezzasadne. Wiele leków i znajdujących się w nich substancji czynnych może obniżać sprawność psychomotoryczną kierowcy, jego czas reakcji, refleks. A to jest sporym zagrożeniem zarówno dla samego kierowcy, jak i każdego innego użytkownika dróg. Osoby przyjmujące na stałe, leki powodujące upośledzenie reakcji psychomotorycznych mogą nie otrzymać zaświadczenia na prawo jazdy. Jeśli natomiast ktoś jest w trakcie leczenia, które niedługo się zakończy, może zapisać się na kurs w momencie, gdy już nie będzie przyjmował leków.

Używki i substancje psychoaktywne

Zaświadczenia lekarskiego na prawo jazdy kategorycznie nie mogą otrzymać osoby, które są uzależnione od alkoholu, narkotyków oraz substancji psychoaktywnych. W oczywisty sposób są bowiem zagrożeniem dla siebie i innych. Niestety, w wielu przypadkach te przepisy są jednak martwe. W trakcie kilkunastu minut badania lekarz często nie ma możliwości sprawdzenia, że ma do czynienia z osobą uzależnioną.

Gdzie wykonać badanie na prawo jazdy?

Badania lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów należy wykonać u lekarza orzecznika uprawnionego przez wojewodę, który ma wszelkie uprawnienia do wydawania takich zaświadczeń. Nie ma więc możliwości zdobycia tego dokumentu u znajomego lekarza czy w przychodni lekarza rodzinnego. Najczęściej lekarze wydający zaświadczenia pracują w przychodniach medycyny pracy. Badania lekarskie zawsze i wszędzie kosztują 200 złotych – kwota ta jest odgórnie narzucona przez przepisy, nie warto więc tracić czasu na szukanie lekarza, który wykona badanie taniej. Przyszli kierowcy z Warszawy i okolic dobrą ofertę badań znajdą na https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/. Na badanie można umówić się praktycznie z dnia na dzień, nie trzeba więc się obawiać, że oczekiwanie na wizytę przesunie w czasie moment rozpoczęcia nauki jazdy.

Jak się przygotować do badania?

Jeśli masz już umówiony termin badania, nie musisz praktycznie w żaden sposób się przygotowywać. Badania dla przyszłych kierowców kategorii amatorskich jak A,B,T są nieinwazyjne i trwają maksymalnie pół godziny. Lekarz zmierzy ciśnienie, sprawdzi wzrok i słuch, osłucha serce, a dalsze badanie polegać będzie na przejrzeniu ewentualnej dokumentacji medycznej i wywiadzie składającym się z większej liczby pytań. Na badanie lekarskie należy zabrać ze sobą dowód osobisty, a kierowcy, którzy przedłużają ważność już posiadanego prawa jazdy, powinni zabrać ten dokument ze sobą. Przed badaniem należy wyspać się i wypocząć. Oczywistością jest również, że przed badaniem, a najlepiej także dzień wcześniej, nie należy spożywać alkoholu. W przypadku kategorii prawa jazdy zawodowych C,D przygotuj się iż badania nie będą załatwione w czasie jednej wizyty, niezbędne będą badania dodatkowe u lekarzy specjalistów.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

DamianDamian

0 0

Warto dodać że niektóre schorzenia narządu ruchu wykluczające prowadzenie pojazdu da się wyleczyć. Ja polecam rehabilitację za pomocą egzoszkieletu, który umożliwia pionizację pacjenta co jest niezwykle ważne w przywracaniu pełnej sprawności kończyn. Trochę poczytałem opinii o dostępnych ośrodkach i zdecydowałem się na Szpital Rehabilitacyjny Uzdrowiska Konstancin-Zdrój. Bardzo fajne miejsce i świetna kadra terapeutów, serdecznie polecam. 10:38, 05.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%