Balian z Wielkopolski mistrzem kraju w rugby na wózkach FOTO

17:51, 12.11.2017 Kuba Turowicz Aktualizacja: 18:04, 12.11.2017
Skomentuj KT KT

Balian Wlkp. Chrypsko Pniewy najlepszą ekipą w rugby na wózkach w Polsce. Wielkopolska drużyna pokonała w finale zawodników Flying Wings Rzeszów 44:42. Wyjątkowo zacięta i twarda ostatnia kwarta dostarczyła kibicom sportowych emocji na najwyższym poziomie. Nic w tym dziwnego - w Arenie Ursynów zobaczyliśmy kilku członków reprezentacji narodowej.

Rugby na wózkach rozwija się w Polsce od 20 lat. Jubileuszowy finał skupił 8 najlepszych ekip, które w tym sezonie zdominowały rozgrywki w lidze. Składają się na nią 3 grupy, w każdej grało po 5 zespołów. Turniej finałowy w Arenie Ursynów był więc pojedynkiem elity. Stawka? Mistrzostwo Polski.

Wielkopolanie mierzyli się już w finale tych rozgrywek z podkarpacką drużyną - to był ich czwarty bój o złoto z rzędu. Dzięki dzisiejszej wygranej Balian doprowadził do remisu w generalnym rachunku - po czterech finałach jest 2:2.

- To był ciężki, mocny mecz dwóch równych drużyn. Potrafiliśmy grać taktycznie, Rzeszów postawił twarde warunki. Były momenty  zagrożenia, ale nie dopuszczałem do siebie myśli, że możemy przegrać. Jeśli ktoś mi powie, że sport osób niepełnosprawnych to jest jakieś pykanie piłki, to ten mecz mógł pokazać, jak bardzo się myli - chwilę po zwycięstwie mówił Rafał Rocki, kapitan ekipy Balian Wlkp. Chrypsko Pniewy.

Finał był równy, w pierwszej kwarcie można było odnieść wrażenie, że inicjatywę przejmuje Flying Wings. Świetne przygotowanie strategiczne i umiejętne wykorzystanie indywidualnych atutów pozwoliły Wielkopolanom dobić do przewagi, której nie dali sobie odebrać do ostatniego gwizdka. W najtrudniejszych momentach Rzeszów tracił już nawet 6 punktów, choć strat odrobić nie zdołał, to znacząco przybliżył się do przeciwników. Mecz zakończył się wynikiem 44:42.

Organizatorem Mistrzostw Polski w rugby na wózkach jest Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Dwudniowa impreza odbyła się w Arenie Ursynów przy ul. Pileckiego 122.