REKLAMAA1-SanGiovanni—01-08—-31-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 lipca 2020, 07:40 komentarzy 24

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Balkonowy palacz potrafi zatruć sąsiadom życie

  Balkonowy palacz potrafi zatruć sąsiadom życie (SK)

  „Wolnoć Tomku w swoim domku…” – zdają się mówić palacze okupujący w sezonie letnim balkony. I o ile część z nich, pali bez uszczerbku dla osób postronnych, to bywają i tacy, którzy popiół strzepują na pranie sąsiada, a dymka wypuszczają wprost w okno jego sypialni.

  Słońce przygrzało, okna wyszorowane, balkony otwarte – idealne warunki do rozpoczęcia corocznej batalii o wolność. Jedni będą walczyli o prawo do powietrza wolnego od dymu, inni o prawo do użytkowania balkonu wedle własnego uznania.

  - Sezon na balkonie zacząłem od szorowania balustrady z popiołu, który przylatywał przez całą zimę od sąsiada. Z jakiej racji? – pyta pan Paweł. – Dlaczego mam mieć smród i syf? Ja nie zatruwam powietrza i nie smrodzę innym. Może trochę kultury w mieście...

  I w zasadzie tylko o kulturze i układach sąsiedzkich możemy tu mówić, bo prawo pozostaje raczej obojętne w tej kwestii, chyba, że statut spółdzielni lub wspólnoty stanowi inaczej.

  Punkt widzenia

  - Kiedyś oboje z mężem paliliśmy, często także na balkonie, palili też sąsiedzi, ale nie wszyscy, nikt nigdy się nie skarżył – opowiada Magda. – Teraz powiem szczerze, że raczej nie byłabym taka wyrozumiała dla palaczy, którzy np. dmuchaliby dymem to pokoju dziecięcego. Ten papierosowy smród, czuć dopiero, kiedy przestanie się palić – dodaje.

  Wśród palaczy są tacy, którzy beztrosko strząsają popiół za balustradę lub okno, a czasem i niedopałka wyrzucą przy okazji, ale są także tacy, którzy na każdego papierosa wychodzą przed blok, a zarówno popiół, jak i papierosa wyrzucają do śmietnika.

  - Lubię sobie zapalić latem na balkonie, ale mam tam zawsze popielniczkę  – mówi pani Ewa. - Przez dwadzieścia lat nikt z sąsiadów nie zgłaszał zastrzeżeń, że ktoś pali na balkonie, raczej o to, że ludzie wyrzucają śmieci do przyblokowych ogródków – dodaje.

  Pani Ewa mówi także, że „balkonowa nagonka” na palaczy to kolejny krok, do mówienia ludziom co mogą robić, a czego nie.

  - Nie można się dać zwariować, praktycznie nigdzie nie można już palić, więc nie przesadzajmy z tym, żeby nie można było zapalić papierosa na własnym balkonie – tłumaczy. - Jeśli czasem wychodzi jedna osoba, a nie cała impreza, to naprawdę nie przesadzajmy.

  Od strony prawnej

  Nie istnieje przepis, który zakazywałby wprost palenia papierosów na balkonie. Jedyne co może na drodze prawnej zrobić osoba, której wyjątkowo przeszkadza palenie sąsiada, to wystąpienie do sądu na podstawie art. 144 Kodeksu Cywilnego, który mówi, że:

  Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

  Wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa mogą uchwalić w swoim statucie zakaz palenia, obejmujący klatki schodowe, balkony, windy, a nawet okna. Wówczas, osoba łamiąca taki zakaz, może być ukarana np. przez straż miejską mandatem za zakłócanie porządku publicznego.

  Czasem jednak, wystarczy zwykła rozmowa, prośba lub zwrócenie uwagi, które mogą przynieść zaskakująco pozytywne i szybkie efekty. I tak można w sposób kulturalny pozbyć się „palącego” problemu, bez robienia dymu bez ognia.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 101

  • 35
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 10
   PRZYDATNY
  • 9
   OBOJĘTNY
  • 7
   NIEPRZYDATNY
  • 13
   WKURZONY
  • 22
   BRAK SŁÓW

  24Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~npl 24 14 dni temuocena: 86% 

   "Wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa mogą uchwalić w swoim statucie zakaz palenia, obejmujący klatki schodowe, balkony, windy, a nawet okna." Tak trzeba zrobić.

   Edytowany: 14 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kaban 23 14 dni temuocena: 0% 

   Nie wiem czy gdziekolwiek w Warszawie cos takiego udalo sie zrobic, poza tym kto bedzie tego pilnowal ? Bo na sady nie ma co liczyc.

   Edytowany: 13 dni temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 22 13 dni temuocena: 86% 

   U mnie w regulaminie jest całkowity zakaz palenia na klatkach windach, korytarzach. Niestety balkony są do "dyspozycji" palaczy. Wracając do treści artykułu. Cyt: "Pani Ewa mówi także, że „balkonowa nagonka” na palaczy to kolejny krok, do mówienia ludziom co mogą robić, a czego nie." Pani Ewo. Otóż. Niespodzianka. Ludziom nie wolno wszystkiego. No niestety. Rozumiem że oburza się Pani także na ciszę nocną, czerwone światło na przejściu i ruch prawostronny. Świat działa w oparciu o pewne zasady. Po to żebyśmy żyli łatwiej i dłużej i się lepiej rozmieli. Niestety wiele osób mimo zarzekania się że są najwyższą z możliwych form życia a Mensa to dla nich pikuś, potrzebuje mieć napisane na kartce podstawowe zasady życia z ludźmi. Mam sąsiada palacza. W zależności jak wiatr zawieje mam zadymiony pokój dziecka i sypialnie a dowiaduje się o tym siedząc w salonie (czyli po fakcie i za późno by zamknąć okno). To nie jest nic przyjemnego mieć co jakiś czas w mieszkaniu "knajpę". Szanujmy się.

   Edytowany: 13 dni temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kaban 21 14 dni temuocena: 100% 

   Walka z wiatrakami, za duzo osob wciaz pali i nie ma determinacji aby z tym walczyc. A mozna by np. podniesc skladke na ubezpieczenie, ograniczac dalej palenie w miejscach publicznych itp. Powinno sie ludzi zniechecac do palenia, a nie ignorowac. Palenie to nie tylko smrod i trucizna, ale pelno petow.

   Edytowany: 14 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 20 14 dni temuocena: 100% 

   Paląc tracisz zdrowie i pieniądze !

   Edytowany: 14 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 19 14 dni temuocena: 71% 

   Gówno ci do tego na co wydaje swoje pieniądze. Najważniejsze że palę kulturalnie a nie jak wieśniak na balkonie pod nosem sąsiadów.

   Edytowany: 10 dni temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ewita 18 14 dni temuocena: 13% 

   A zaparkowane samochody pod oknami nie smrodzą więcej jak ruszają niż dymek z papierosa na własnym balkonie? Poza tym z akcyzy za papierosy i alkohol są pieniądze na 500+ i zasiłki dla niepracujących matek.

   Edytowany: 14 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wery 17 15 dni temuocena: 96% 

   Balkon to nie palarnia wzajemnie się szanujmy

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sdfgh 16 15 dni temuocena: 6% 

   Przestańcie szczuć na siebie mieszkańców ursynowa! Robicie to co kilka miesięcy odczepcoe się od życia innych ludzi.

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ćfoq 15 15 dni temuocena: 96% 

   To ty się odczep i nie smrodź ludziom tymi waszymi gnojowymi perfumami

   Edytowany: 15 dni temu

   oceń komentarz 27 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SasiadZ 14 15 dni temuocena: 93% 

   To przestań palić i nikt na ciebie szczuł nie będzie :-)

   Edytowany: 14 dni temu

   oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prośba o sprostowanie 13 15 dni temuocena: 16% 

   To nieprawda że : "Wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa mogą uchwalić w swoim statucie zakaz palenia, obejmujący klatki schodowe, balkony, windy, a nawet okna. Wówczas, osoba łamiąca taki zakaz, może być ukarana np. przez straż miejską mandatem za zakłócanie porządku publicznego". Uchwały takie nie mają żadnej mocy wobec służb typu Policja lub SM.

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pato developerzy 12 15 dni temuocena: 38% 

   Budujcie dalej kurniki po 17 000 za metr

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SasiadZ 11 15 dni temuocena: 100% 

   To nie kupuj. Ja kupiłem przy metrze po 8,5 i nie żałuje - poza tym na szczęście bez palaczy obok.

   Edytowany: 14 dni temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~emeryt 10 15 dni temuocena: 34% 

   Już nie tylko jointa ale i szluga se nie zajaram? Piwka se wypić nie mogę bo też zabronione to tylko w domu siedzieć wódkę chlać i TVPiS oglądać mi zostało.

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 9 12 dni temu

   I podkręć na maxa żeby całe osiedle było na bieżąco z fabułą Klanu czy innego Komisarza Alexa. Bo laryngolog to ręce wykręca.

   Edytowany: 12 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nela 8 15 dni temuocena: 93% 

   Problem jest ogromny dla niepalących. Smród z jednego balkonowego czy okiennego papierosa roznosi się na całą okolicę, zatruwając fizycznie i psychicznie. No ale ale palacz tego nie zrozumie, póki nie stanie się niepalącym.

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 41 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 7 15 dni temuocena: 88% 

   Zakazać. I dopieprzyc kary 10 tys. zl za złamanie zakazu inaczej cebulactwo nigdy sie nie nauczy.

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 42 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~LukaszKabaty 6 15 dni temuocena: 8% 

   Zawsze palę na balkonie, w końcu moje mieszkanie, mój balkon więc ja decyduje co na nim robię ;)

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 58 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 5 15 dni temuocena: 91% 

   Jezeli ten smrod leci do mojego mieszkania i na moj balkon, to nie jest tylko twoja decyzja. Pal sobie w swoim mieszkaniu przy zamknietych oknach.

   Edytowany: 15 dni temu

   oceń komentarz 48 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Addam 4 15 dni temuocena: 90% 

   LukaszKabaty - zagalopowałeś się trochę, balkon nie jest twój tylko ma status powierzchni wspólnej (ok, sam z niego korzystasz, ja nie mogę tam wejść, ale twój nie jest). Jak to sprawdzić? Jeśli będzie potrzebny remont balkonu, nie finansujesz go z własnych środków, a robi to spółdzielnia / wspólnota. Także jak balkon jest twój, nie zapomnij wtedy oddać pieniędzy za remont wspólnocie / spółdzielni, albo przekaż je w darowiźnie na jakiś szczytny cel - bądź honorowy!

   Edytowany: 15 dni temu

   oceń komentarz 35 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wiktor-właściciel balkonu 3 15 dni temuocena: 96% 

   To rozpal jeszcze ognisko i załóż hodowlę jadowitych węży i tygrysa, o którym powiesz że to tylko twój kotek

   Edytowany: 15 dni temu

   oceń komentarz 22 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ona 2 8 dni temu

   @addam Wyobraź sobie że łaśnie płaci za ten remont w czynszu... tak zwana remontówka

   Edytowany: 8 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~On 1 15 dni temuocena: 95% 

   Tyłko tu nie są domki tylko bloki, i palenie to immisja na inne lokale.

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 39 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3245 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni—01-08—-31-08-2020