REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Na skrzyżowaniu Puławskiej i Romera powstaną światła. Taki pomysł ma Zarząd Dróg Miejskich, chociaż bez sygnalizacji kierowcy i piesi radzą sobie tam dobrze od lat. To właśnie z myślą o nich drogowcy chcą wprowadzić zmiany. Nie wszyscy potencjalni beneficjenci są z tej decyzji zadowoleni.

  Skrzyżowanie z ul. Romera to jedno z niewielu - jeżeli nie ostatnie - skrzyżowań na ursynowskim odcinku ul. Puławskiej bez świateł. To się w najbliższym czasie zmieni. Zarząd Dróg Miejskich postanowił uzupełnić brakującą sygnalizację. Ale czy naprawdę komuś jej tam brakuje?

  - Chyba się drogowcom coś pomyliło, że chcą tam stawiać światła. Są tam w ogóle jakieś wypadki? - zastanawia się Mateusz, kierowca z Ursynowa. 

  Były. Od 2017 roku Zarząd Dróg Miejskich odnotował tam cztery kolizje i dwa wypadki - jeden na przejeździe rowerowym przez Romera i drugi na skręcie z Puławskiej w Romera. Oba bez ofiar. Mimo tego drogowcy chcą poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniu właśnie poprzez montaż sygnalizacji. Zrobią to dla pieszych, rowerzystów, jak i kierowców.

  - Jeśli chodzi o beneficjentów, to mieszkańcy skręcający w lewo w Romera zyskaliby bezpieczny przejazd, bo dziś muszą się przebijać przez cztery pasy ruchu - mówi rzecznik ZDM Jakub Dybalski.

  "Absolutnie nie"

  O problemach z przejazdem w tym miejscu od kierowców słychać jednak bardzo rzadko. Ruch samochodowy po wschodniej jezdni idzie falami. Co chwilę pojawia się okienko, w którym można bezpiecznie przejechać na ul. Romera. Na widoczność także nie można narzekać. Nie można też powiedzieć, żeby do skrętu ustawiały się kolejki.

  - Jak chcą tam stawiać światła, to niech w zamian podniosą ograniczenie do 80 km/h, bo to aktualnie jedyne miejsce, gdzie można się z kimś zderzyć - mówi Krzysztof.

  Poza tym instalacja świateł wpłynęłaby nie tylko na skręt w lewo z Puławskiej w Romera. Również kierowcy skręcający w prawo z Puławskiej odczuliby skutki sygnalizacji. 

  - Absolutnie żadnych świateł. Skręcam tam często, jadąc od strony Piaseczna. To bardzo dobry i wygodny skręt - zauważa pani Danuta.

  Do tego chwilę po przejechaniu dużego i ruchliwego skrzyżowania Puławskiej z Poleczki i Pileckiego lądowaliby zaraz na kolejnych światłach. Drogowcy zapewniają jednak, że nowe światła na obu skrzyżowaniach byłyby ze sobą skoordynowane. Kierowcy na Romera również niewiele by stracili.

  - W szczycie porannym kolejka aut na wylocie osiąga w porywach 30 m, więc nie sięga do ronda Geografów i nie powinna wpływać na obniżenie sprawności ruchu na tym skrzyżowaniu - przekonuje Jakub Dybalski z ZDM.

  To także kolejny przykład, że ruch na skrzyżowaniu Romera i Puławskiej jest znikomy. Poza tym drogowcy nie mają świeżych analiz ruchu. Zakładali, że te przeprowadzi projektant sygnalizacji. Dopiero wtedy będzie wiadomo, jak dokładnie wygląda sytuacja na skrzyżowaniu.

  - Tak, jak jest, funkcjonuje na tyle dobrze, że zmiany są niepotrzebne. Chociaż, trzeba przyznać, czasami kierowcy nie uważają na pieszych i rowerzystów - twierdzi Mateusz, kierowca.

  Pieszych na przejściu przez Romera jest niewielu. Wzdłuż Puławskiej na tym odcinku ciągną się głównie parkingi. Jest jeszcze pobliski przystanek autobusowy. Piesi nie mają więc zbyt wielu powodów, by tamtędy przechodzić. Gdy już jednak chcą skorzystać z zebry…

  - To uważają, chodzą wolno. Nie ma większych problemów. Światła przydałyby się głównie dla rowerzystów. Jeżdżą tędy szybko i można ich trącić - stwierdza pani Halina.

  "Tam się przelatuje"

  Cyklistów - w porównaniu do pieszych - rzeczywiście przejeżdża tamtędy wielu. Ciągnie się tam wygodna ścieżka. Na przejściu jest także przejazd. Przy takich warunkach dla rowerzystów brak świateł to zaleta, nie wada.

  - Z rowerowej perspektywy to tam się przelatuje. Więc jak wrzucą tutaj światła na przejeździe, to nie będę zadowolony - mówi Krzysztof, rowerzysta.

  Sygnalizacja będzie kosztować. Na sam projekt drogowcy planowali przeznaczyć 150 tys. złotych. Do przetargu na jego wykonanie stanęła tylko jedna firma, której oferta o ponad 100 tys. przekroczyła budżet. Z tego też powodu ZDM na razie wyhamował ze swoimi planami.

  - Będziemy rozpisywać przetarg ponownie. Korzystając z okazji prawdopodobnie przygotujemy wcześniej własną analizę dotyczącą różnych wariantów ruchu w związku z ewentualnymi zmianami w układzie drogowym w pobliżu. Sprawdzimy jak może funkcjonować skrzyżowanie Puławskiej i Romera w różnych wariantach i może przed powtórnym przetargiem wprowadzimy zmiany do założeń dla tego miejsca - zapowiada rzecznik ZDM.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 96

  • 22
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 30
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 11
   WKURZONY
  • 27
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~MZC 15 12 dni temu

   Lol, światła na jakimś skrzyżowaniu gdzie nikt nie chodzi. Ale na światła na Roentgena, gdzie chodzi mnóstwo pieszych, w tym dzieci i wypadki są, to pieniędzy nie ma. Położyli jakieś pseudo wysepki które nikogo nie spowalniają, i zadowoleni z siebie.

   Edytowany: 12 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~albert 14 19 dni temuocena: 17% 

   a może lepiej byłoby dać ogranicznie prędkości na Puławskiej przed tym skrzyżowaniem np. do 30 km/godz

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Policjant77 13 18 dni temuocena: 29% 

   I myślisz, że w kraju gdzie co 2 osoba ma przepisy w głębokim poważaniu nagle coś to zmieni? nie wygłupiaj się.

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kierowca 12 14 dni temu

   Akurat w tym przypadku to jest zbędne, jeżdżę często i 30 na godzinę to standard. Lewy pas 30/h, środkowy pas 40/h czasami uda się lewym przemknąć 50/h przepisowo. Na Puławskiej powinna stale stać policja i łapać idiotów, którzy blokują ruch poruszając się z taką prędkością poniżej 50/h, tak sie tworzą korki.

   Edytowany: 14 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ja tylko tak sobie 11 19 dni temuocena: 50% 

   A, nieee, jak bez ofiar, to się nie liczy. Zawsze muszą być ofiary, im więcej, tym lepiej. Wtedy na urzędasów można narzekać, że się spóźnili.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obserwator 10 19 dni temuocena: 52% 

   To zapewne od razu powstanie przejazd rowerowy przez Puławską i przejście dla pieszych.

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Micki 9 19 dni temuocena: 69% 

   Tak skorydynują światła jak na innych skrzyżowaniach, ruszasz na jednym to na drugim się czerwone zapala...

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianowianek 8 19 dni temuocena: 75% 

   Zsynchronizowane światła - czyli tak jak wszędzie, że jadąc zgodnie z dozwoloną prędkością, stanie na każdych światłach cały cykl będzie zagwarantowane?

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zenada 7 19 dni temuocena: 67% 

   Czy naprawdę ZDM nie ma już na co wydawać pieniędzy? Może jednak zamiast stawiać na siłę światła zajmie się remontem zniszczonych chodników lub łataniem dziur na ulicach?

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wójt 6 19 dni temuocena: 79% 

   Konieczny remont nawierzchni Wisłostrady !!!

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KąsającyWampir 5 19 dni temuocena: 69% 

   Światła co 50-100 metrów to norma w dużych miastach polszy, tak samo jak studzienki kanalizacji prosto pod lewym i prawym kołem. Wariactwo.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 4 19 dni temuocena: 68% 

   Ten zasiedziały i zapyziały ZDM należy rozpędzić na cztery wiatry. Więcej z nich szkody niż pożytku

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mila 3 19 dni temuocena: 58% 

   Jeżeli miałby powstać skręt z Romera w Puławską w kierunku Piaseczna, to te światła to super pomysł.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Unicorn 2 19 dni temuocena: 68% 

   Łatwo się wydaje nieswoją kasę...

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ręce opadają 1 19 dni temuocena: 68% 

   Co za absurdalny pomysł...

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.324 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022