REKLAMAA1 SanGiovanni 01.10.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 listopada 2022, 09:35 komentarzy 3

  (SK)

  Od nowego roku warszawiacy zapłacą wyższe podatki od nieruchomości. Miasto chce podnieść stawki o kilkanaście procent i tłumaczy to inflacją.

  AKTUALIZACJA: W czwartek radni przyjęli proponowane stawki.

  Warszawscy radni mają w czwartek zająć się uchwałą w sprawie nowych stawek podatku od nieruchomości na 2023 rok. Miasto zaproponowało podwyżkę średnio o 12 proc.

  Wyższe stawki podatku od nieruchomości w Warszawie

  Stawka podatku od 1 mkw. powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych (mieszkania) wynosi dziś 0,89 zł a będzie wynosiła 1,00 zł. Ci, którzy prowadzą w mieszkaniach działalność gospodarczą, zapłacą zamiast 25,74 zł - 28,78 zł za mkw.

  Za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej trzeba będzie zapłacić 1,16 zł za mkw., czyli o 0,13 zł więcej niż w tym roku. Za grunty określone w ustawie jako "pozostałe" - 0,61 zł, czyli o 7 groszy więcej.

  O ile więcej zapłacimy?

  Wg wyliczeń ratusza właściciel mieszkania o powierzchni 70 mkw. wraz z udziałem w gruncie 30 mkw. zapłaci w przyszłym roku o 9 złotych więcej niż w tym roku. A właściciel domu o powierzchni użytkowej 150 mkw. wraz z działką gruntu 800 mkw. zapłaci o 72 złote więcej.

  Podwyżkę miasto tłumaczy inflacją. - Warszawa dąży do zachowania realnej wartości stawek podatku od nieruchomości. W zależności od wystąpienia deflacji lub inflacji, stawki są obniżane albo dostosowywane zgodnie ze wskaźnikiem inflacyjnym - napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

  Władze stolicy oszacowały, że podwyżka przyniesie budżetowi miasta o 113 mln złotych więcej wpływów z tytułu podatku niż w tym roku. Stawki podatku od nieruchomości mogą być różne w różnych gminach - określają je w swoich uchwałach rady gmin. Górne granice wyznacza jednak corocznie Minister Finansów w obwieszczeniu. W tym roku ministerstwo w lipcu podniosło górne limity stawek.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 29

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 13
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Janzkolna57 3 13 dni temuocena: 60% 

   Nie martwiłbym się tym. Jak Donald Tusk wygra wybory polska pogodzi się najważniejszym krajem Europy- Niemcami. Nasi przyjaciele za Odry napewno nam pomogą. Szerokie kontakty i wspaniała osobowość pana Tuska rozwiozą problemy Europejskie. Potem mam nadzieję Donald Tusk zadba by legalnie zgodnie z prawem Unii Europejskiej powstał obóz odosobnienia dla wyborców PiS. Tak by ten koszmar nigdy nie powrócił.

   Edytowany: 12 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mag777 2 13 dni temuocena: 100% 

   Ok, inflacja, jasna sprawa, uczciwie, tak po koleżeńsku. W związku z powyższym, proponuję dżentelmeńską umowę. Jeśli mój pracodawca zindeksuje moje wynagrodzenie o wskaźnik inflacji to oczywiście z uśmiechem na ustach zapłacę, a jak nie to nie. Rozumiem że jesteśmy umówieni!

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 1 13 dni temuocena: 93% 

   ... Jak co roku. Zainteresujcie się lepiej na co ursynowski Ratusz wydaje te podatki.

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5221 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023