REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Fiaskiem zakończyły się negocjacje związków zawodowych w Miejskich Zakładach Autobusowych z miastem w sprawie podwyżek dla kierowców. Miasto twierdzi, że nie ma pieniędzy, bo zabiera mu je rząd. Kierowcy domagają się podwyżek, ze względu na szalejącą inflację. W przypadku braku porozumienia grożą strajkiem w komunikacji miejskiej.

  W poniedziałek odbyło się spotkanie pięciu związków w MZA z sekretarzem miasta Włodzimierzem Karpińskim. Temat ten sam od wielu miesięcy - skala podwyżek płac dla kierowców miejskich autobusów. Związki poinformowały, że do porozumienia po raz kolejny nie doszło. Podpisano protokół rozbieżności, kończąc tym samym kolejny etap rozwiązywania sporów zbiorowych.

  - Niestety nie otrzymaliśmy żadnych konkretnych zapewnień dotyczących wzrostu wynagrodzeń. Przedstawiono nam wzrost kosztów paliwa, a co za tym idzie wzrost kosztów utrzymania komunikacji miejskiej w Warszawie. Sekretarz mówił o możliwym wzroście wynagrodzeń od września 2022 roku o 250 do 350 złotych brutto. Wysokość możliwego wzrostu jest uzależniona od dynamicznie rozwijającej się sytuacji finansowej miasta - napisali związkowcy.

  - My, w październiku postulowaliśmy o 500 złotych brutto - przypomnieli.

  Strajk coraz bardziej prawdopodobny

  Załoga MZA, która wozi warszawiaków na 187 liniach komunikacji miejskiej, jest sfrustrowana. Dużo osób zwalnia się pracy, nie mogąc liczyć na podwyżki rekompensujące wzrost cen. Świadczy o tym choćby lawinowo rosnąca kwota wynagrodzeń za nadgodziny, jakie dostają kierowcy pozostający w pracy. W ostatnim czasie kwota ta wzrosła z 3,5 do 8 mln złotych. Skala problemu narasta.

  - Dalsze zwalnianie się z pracy kierowców może doprowadzić to do konieczności ograniczeń linii komunikacyjnych w związku z brakiem kierowców. Już teraz właściciel spółki, czyli miasto, rozważa takie rozwiązanie - mówią związkowcy.

  I zapowiadają, że w przypadku braku porozumienia o podwyżkach przeprowadzą w sierpniu referendum strajkowe w MZA. Zdaniem związkowców załoga będzie chciała strajkować, by uzyskać podwyżki. Kolejne spotkanie z miastem ma się odbyć pod koniec lipca.

  Co na to prezydent?

  We wtorek brak porozumienia ze związkowcami skomentował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

  - Sytuacja budżetowa miasta jest niesłychanie trudna, zwłaszcza jeśli chodzi o wydatki bieżące. Trwają rozmowy, my przez cały czas apelujemy o rozsądek. Mam nadzieję, że się porozumiemy, bo ja rozumiem te postulaty, ale niestety sytuacja finansowa jest, jaka jest. Tutaj głównie chodzi o wydatki bieżące. Dlatego, że tutaj rzeczywiście mamy olbrzymi problem w związku z tym, że te dochody miastu są zabierane, ale to również dotyczy kwestii związanych z inwestycjami - stwierdził Trzaskowski.

  Zwrócił uwagę, że ze względu na niesłychaną drożyznę także wykonawcy miejskich inwestycji żądają coraz większych kwot za swoje usługi.

  Tymczasem rząd swoimi decyzjami pozbawia samorządów dochodów podatkowych. Tylko w tym roku w konsekwencji tzw. Polskiego Ładu stolica straci ok. 890 mln złotych. W przyszłym roku będzie to już ponad miliard złotych. Dodatkowo w wyniku zmian (Polski Ład 2.0 od lipca) ubytek w budżecie na ten rok wyniesie kolejny miliard. To skutek obniżenia podatków, których część trafia do samorządów lokalnych. Rząd nie rekompensuje ubytków - Warszawa dostała w tym roku zaledwie 100 mln rekompensaty na wybrane inwestycje. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 42

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 10
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 7
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  24Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Do kurkawodna 24 miesiąc temuocena: 63% 

   Stop hejt nazwanie ludzi korzystających z komunikacji plebsem jest nędznym spamem zapamiętaj to sobie albo skieruje sprawę do sądu

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ano 23 miesiąc temuocena: 100% 

   Wcale się nie dziwię, że Kurom komunikacja źle się kojarzy, bo zazwyczaj podróżują na podlozenie łba pod topór;) Mnie osobiscie wszystko jedno, czy nazywam się plebs czy kogut, bo i tak lubię warszawską komunikację miejską

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~handlowiec 22 miesiąc temuocena: 62% 

   SWIETNIE ROZUMIEM KIEROWCÓW MZA , ANALOGICZNA SYTUACJA JEST W HANDLU , LUDZIE TYRAJĄ PONAD SIŁY JEDEN ZA KILKU BO OBSADA JEST OKROJONA . WALCZCIE O SWOJE I NIE PATYCZKUJCIE SIE

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DO KURKA WODNA 21 miesiąc temuocena: 56% 

   KURKA WODNA Z TYM KOMENTARZEM ,, KOMUNIKACJĄ JEŻDZI TYLKO PLEBS,, ZACHOWAŁAŚ SIE JAK BYDŁO BEZ AMBICJI I HONORU OBRAŻAJĄCE LUDZI WON Z FORUM Z TAKIM BEZCZELNYM ZACHOWANIEM

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 20 miesiąc temuocena: 38% 

   bo jeździ i nic tego nie zmieni

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 10 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ano 19 miesiąc temuocena: 50% 

   Ja się strajku MZA nie obawiam: w Wawie mamy doskonałą infrastrukturę rowerową, w tym i stosowne mosty, że może wreszcie na rowerze do pracy i z powrotem zacznę jeździć!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zazou 18 miesiąc temuocena: 100% 

   Tylko, że czasami ktoś ma pracę bardzo daleko od domu i NIE DA się dojechać samym rowerem.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nauczyciel 17 miesiąc temuocena: 73% 

   Do BYŁY KIEROWCA 60- proszę czytać ze zrozumieniem,jak najbardziej popieram Pana,jak i swoją grupę,miałem na myśli ogrom ludzi,którzy goszczą u nas od kilku miesięcy,bo to dzięki nim państwowa kasa będzie na debecie

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~doktorek 16 miesiąc temuocena: 86% 

   @ByłyKierowca60: Wyobrażasz sobie co się będzie działo jak żaden autobus nie wyjedzie na ulicę? Gwoli wyjaśnienia: strajkiem grożą kierowcy MZA, a to niejedyny przewoźnik. Nie będzie więc tak, że nie wyjedzie ŻADEN autobus (choć oczywiście będzie to większość).

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Really? 15 miesiąc temuocena: 100% 

   Arrivy, mobilisy, michalczewskie czy grodziski też wszystkiego nie obgonią. Już teraz mają sporo wakatów do obsadzenia... i jakoś chętni nie walą drzwiami i oknami. Tak więc raczej nie wyjadą za MZA, skoro teraz brygady oddają.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ByłyKierowca60 14 miesiąc temuocena: 91% 

   Strajkiem tak ale duże braki kierowców są wszędzie u ajentów nawet ukraincy nie chcą jeździć bo tak mało płacą a karają za wszystko więc nawet gdy mza stanie to ajenci nie przejmą 1/4 tego co wyjeżdża z mza bo nie będą mieli ludzi do tego. Już dziś mają cięcia w liniach właśnie z tego powodu (podobnie jak u mza) mimo iż nie jest to oficjalna przyczyna podana w mediach. Od siebie dodam tylko, że zwolnienie się z tego bajzlu jakim jest komunikacja miejska była najlepszą decyzją w moim życiu. Przez 5 lat pracy zrobiłem się bardzo nerwowym człowiekiem i nabawiłem wielu problemów zdrowotnych a za bycie na zwolnieniu (szpital, rehabilitacja) byłem karany finansowo brakiem premii rocznych i możliwości przeszeregowania stawki oczko wyżej. Jedynie napiszę na koniec już, że kibicuje Kierowcom by dopięli swego. Bardzo niewdzięczny zawód opłacany fekaliami a nie normalnym pieniądzem.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rysiek O. 13 miesiąc temuocena: 33% 

   "Strajku się wam zachciewa. Oj, przewraca się wam w głowach przewraca!" Jak mawiał klasyk w angielskim banku. Niestety sprawa jest dość poważna i obawiam się, że zostanie załatwiona, jak zwykle... czyli niepoważnie... "(...) się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!"

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wbjs 12 miesiąc temuocena: 65% 

   Ostatnio pan Prezydent powiedział żeby zacisnąć zęby i trochę poczekać to będzie dobrze . Życzę kierowcom dużo cierpliwości .

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szoferro 11 miesiąc temuocena: 100% 

   Nie da się już dłużej czekać, komunikacja stanie nie tyle z samego strajku co ludzi potrzebnych do pracy

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 14 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cent 10 miesiąc temuocena: 67% 

   Piniendzy nie ma i nie bendzie - tak mówił jegomość z tej samej partii, co Dupiarz. Ten o braku piniendzy gaworzy od dawna. Co się zmieniło w tej partii poza zmianą nazwy?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 9 miesiąc temuocena: 45% 

   Miasto utrzymuje się z podatku PIT, który władza centralna obniżyła aby pogrążyć samorządy.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 5 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 8 miesiąc temuocena: 74% 

   "Sytuacja budżetowa jest trudna" ale już pomysł ścieżki i mostu dla spandeksiarzy to inna sprawa?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wiki 7 miesiąc temuocena: 32% 

   @ATS: A moze lepiej było poczekać z inwestycjami, żeby pieniadze na koncie inflacja zjadła?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 7 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 6 miesiąc temuocena: 64% 

   most był ogarniany przed tym jak rząd pozbawił hajsu z podatków i przed inflacją.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zazou 5 miesiąc temuocena: 100% 

   Tak dokładnie pomyślałam o tych 120 milionach wydanych na kładkę dla pedalarzy i pieszych.... wg mnie wydanych bezsensownie w takiej sytuacji. Gdyby Warszawa miała więcej mostów i SPALARNIE ŚMIECI to proszę bardzo można budować takie coś. Dupiarz ma dobrą pensję to nie martwi się o rachunki. Więc nie rozumie że kierowcy i nauczyciele pracują za miskę ryżu.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ByłyKierowca60 4 miesiąc temuocena: 87% 

   60 się zwolniło a w ich miejsce przyszły dwie osoby, telefony się urywają po ludziach by ściągać ich z wolnego dnia do pracy....nikt nie chce pracować za miskę ryżu z aż taką odpowiedzialnością na karku. Cięć linii będzie znacznie więcej to dopiero początek dramatu, nie ma jak ich obsadzić z braku pracowników. Oczywiście miasto nie ma sobie nic do zarzucenia, nawet tego, że w tym roku pozbawiło kadry kierowców wody butelkowanej przy takich skwarach co jest absolutnie niezgodne z prawem ale jak widać zamiecione grzecznie pod dywan. Wielu kierowców jeździ ponad siły psychiczne i fizyczne, zmęczonych - półprzytomnych. O bezpieczeństwie tak chwalonym przez twór ZTM można zapomnieć. Strajk jest nieunikniony.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nauczyciel 3 miesiąc temuocena: 72% 

   Rozdawajmy i pomagajmy na prawo i lewo wiadomej grupie,to w efekcie żadna grupa ani kierowcy,ani nauczyciele etc. nie będą mieli nawet co marzyć o jakiejkolwiek podwyżce- przyszłoroczny budżet to będzie z ww. powodów dramat.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 23 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szoferro 2 miesiąc temuocena: 70% 

   Jak nie umie się zarządzać miastem, budżetem i nie widzi się w tym krzty własnej winy to takie są efekty.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 14 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ByłyKierowca60 1 miesiąc temuocena: 64% 

   To nie jest rozdawanie czy pomaganie na prawo i lewo. To jest utrzymanie komunikacji miejskiej w ruchu i dbanie o mieszkańców w tak dużym mieście jakim jest Warszawa. Wyobrażasz sobie co się będzie działo jak żaden autobus nie wyjedzie na ulicę? armagedon to mało powiedziane.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.313 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022