REKLAMAA1 SanGiovanni 01.07.2022 - 31.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK/nadesłane)

  Sklep dawno zamknięty, a parking nadal płatny. Spółka ATPark kosiła kierowców parkujących przy ul. Belgradzkiej 6 dwustuzłotowymi karami za brak opłaty parkingowej, mimo iż regulamin parkingu głosi, że... jest on czynny tylko w godzinach pracy sklepu.

  Z końcem kwietnia popularny sklep Carrefour przy ul. Belgradzkiej przestał istnieć. Działał przy nim płatny parking, na którym klienci sklepu mogli przez godzinę parkować za darmo, a pozostałe osoby uiszczały opłatę za parkowanie. W regulaminie parkingu prowadzonego przez wyspecjalizowaną w tym firmę ATPark z Jaworza napisano, że parking jest czynny tylko w godzinach pracy sklepu. Poza tymi godzinami można parkować bezpłatnie.

  Jakież było zdziwienie kilkorga mieszkańców okolic ul. Belgradzkiej, gdy w maju - po likwidacji sklepu Carrefour - za szybą auta odnaleźli wezwania do zapłaty kary dodatkowej w wysokości 200 złotych za brak ważnego biletu. "Mandaty" wystawiał kontroler zatrudniony przez spółkę ATPark. Kierowcy są oburzeni.

  - Pomimo że sklep Carrefour nie działa od początku maja, wciąż pobierane są opłaty parkingowe. 
  W regulaminie parkingu wprost podaje się zapis: "Parking czynny w godzinach otwarcia sklepu". Absurdem jest zatem pobieranie opłat, gdy sklep nie działa -
  pisze do nas pani Marta.

  Pan Jacek nie owija w bawełnę. - Mimo że sklep jest nieczynny, "rekiny polskiego biznesu" - firma ATPark - kasuje za parking i nakłada kary. Widać, że w Polsce model biznesowy to polowanie na "jelenia" - mówi mieszkaniec.

  Firma: Wezwania wystawione zasadnie

  Spółka ATPark twierdzi, że wszystko jest w porządku, a kierowcy... mają zapłacić karę. Dlaczego, skoro punkt 1.3 regulaminu wyraźnie mówi, że "Parking jest czynny w godzinach otwarcia sklepu"? A w dodatku sklep został zamknięty na stałe?

  - Działalność naszej spółki, polegająca na obsłudze parkingów, realizowana jest każdorazowo w oparciu o zawarte umowy z naszymi zleceniodawcami, tak jest również w tym przypadku - mówi Kinga Doniec z ATPark sp. z o.o.

  Umowa na obsługę parkingu przez ATPark obowiązywała do końca maja, spółka uważa więc, że do 31 maja miała prawo pobierać opłaty za parkowanie przy zamkniętym sklepie. Faktycznie robiła to do 27 maja, gdy zasłonięto regulamin i oznakowanie parkingu.

  Spółka przyznaje rację skarżącym się mieszkańcom, że w regulaminie jest mowa o otwarciu parkingu tylko w godzinach otwarcia sklepu. Ale...

  - Nasza spółka jest jednak związana ze zleceniodawcą umową na obsługę parkingu i musi stosować się do jej postanowień. Nie dostaliśmy żadnych zaleceń od zleceniodawcy dotyczących zmiany sposobu wykonywania umowy, dlatego też wezwania wystawione po likwidacji sklepu zostały wystawione zasadnie, zgodnie z obowiązującą nas umową oraz cennikiem i regulaminem parkingu - twierdzi przedstawicielka spółki zarządzającej do niedawna parkingiem.

  Tym tajemniczym zleceniodawcą jest sieć Carrefour. Jak poinformował nas prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Przy Metrze" Marek Pykało (jest ona użytkownikiem wieczystym terenu) spółdzielnia nie zawierała umów z ATPark, nie wpływały też do niej skargi na działalność parkingu.

  UOKiK doradza złożenie skargi

  Sprawa nie jest jednak przesądzona. Zapytaliśmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy pobieranie opłat za parkowanie, wbrew zapisom w regulaminie i powoływanie się na umowę ze zleceniodawcą, której przecież kierowcy nie widzieli i nie znają, jest zasadne. 

  - Konsument musi mieć jasną informację, że parking jest płatny. Niejasna informacja może być naruszeniem prawa - mówi Maciej Chmielowski z UOKiK.

  Ponieważ sprawa wymaga głębszego zbadania, doradza poszkodowanym działanie. - Pierwszą ścieżką jest złożenie reklamacji. Polecam też kontakt z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów w Warszawie, który zbada sprawę. Można też złożyć skargę do naszego urzędu - mówi Chmielowski.

  UOKiK prowadził w przeszłości podobne sprawy dotyczące niejasności wokół opłat za parkingi przy sklepach i dopatrzył się naruszenia interesów konsumentów. Za te uchybienia ukarał zarządcę parkingów przy sklepach Aldi i Biedronka grzywną w wysokości 150 tys. złotych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 63

  • 15
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 6
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 26
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~nick 4 miesiąc temu

   Przede wszystkim to NIE PŁAĆCIE tych opłat, bo oni tego od was nie wyegzekwują! Będą wzywać, straszyć. Nie łamcie się, nie płaćcie. Aha, i tak samo NIE SKŁADAJCIE żadnych reklamacji w tej spółce bo to nie ma sensu, a tylko podajecie im swoje dane! Na wypadek sprawy sądowej po prostu twierdzicie krótko, to nie wy zaparkowaliście auto. Koniec.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~antykomiunista 3 2 miesiące temuocena: 0% 

   Zgłaszać tych złodziei do uokik ,nie płacić tych mandatów. W moim przypadku parkomat był niesprawny ,nie było możliwości zakupienia biletu. Kiedy wróciłem oczywiście za wycieraczką mandat. Zgłosiłem reklamację na stronie ,oczywiście odrzucona.Dodatkowo wyłudzili ode mnie dane osobowe.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Inżynier 2 2 miesiące temuocena: 57% 

   Można sobie np w domu zaparkować za darmo

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wbjs 1 2 miesiące temuocena: 65% 

   Ludzie zostali wprowadzenie w błąd . Logiczne , sklep zamknięty = parking dostępny bez opłat .

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5697 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022