REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (MSO)

  Dobiega końca budowa Ursynowskiego Centrum Kultury. Przy ul. Gandhi trwają właśnie prace na parkingu przed budynkiem, widok pojawiającej się tam kostki brukowej wywołał oburzenie mieszkańców. - Czy dzielnica pamiętała o zostawieniu przestrzeni na zieleń? – pytają.

  Budowa Ursynowskiego Centrum Kultury ma naprawdę długą historię. Same starania trwały kilkanaście lat, wreszcie w 2009 roku powstał projekt i uzyskano pozwolenie na budowę. Miasto zakręciło jednak kurek z pieniędzmi, bo przyszedł kryzys finansowy. Ważniejsze było wybudowanie nowej szkoły podstawowej przy ul. Lokajskiego. Umowę z wykonawcą podpisano ostatecznie w 2017 roku, ruszyła budowa, która ma się zakończyć do końca roku.

  To nie supermarket!

  Mieszkańcy bacznie obserwują postępującą budowę i nie szczędzą słów krytyki. Na pierwszy ogień poszła niewyszukana bryła budynku, która po konsultacjach z mieszkańcami nabrała nieco nowocześniejszego charakteru.

  - Projekt robiłem na podstawie koncepcji innego autora, byłem zobowiązany zachować kształt bryły, nie do końca się z nią zgadzam. Druga kwestia to pieniądze - musieliśmy szukać wielu oszczędności i kompromisów. Gdybym miał trochę więcej wolności i teraz tworzył projekt, to tę bryłę pokazałbym inaczej – tłumaczył w rozmowie z haloursnow.pl, autor projektu UCK sprzed 10 lat, Marek Michałowski z pracowni Bemm Architekci.

  W budynku znajdą się m.in. sala teatralna na 350 osób, sala ok. 150 m2 z ruchomymi siedzeniami na ok. 100 osób, 100-metrowa sala wielofunkcyjna oraz 5 mniejszych sal warsztatowych. Przewidziane jest także miejsce na wystawy oraz zaplecze gastronomiczne, jak również parking na ok. 100 miejsc. Przed obiektem zaplanowano przestrzeń na scenę plenerową, która na co dzień będzie służyła za plac manewrowy.

  Te zewnętrze plany przyczyniły się do wyłożenia kostką większości powierzchni wokół budynku. Teren od strony wschodniej budynku UCK, wygląda dziś jak na zdjęciu poniżej:

  Taki widok zelektryzował mieszkańców, którzy mówią, że dom kultury to nie supermarket, który musi mieć ogromną ilość miejsc parkingowych. Wskazują na bliskość komunikacji miejskiej i parking przy ratuszu oraz garaż za Multikinem.

  - Rozumiem, że jakiś parking musi być, ale to co widać teraz, to jakaś masakra, tym bardziej, że w zasadzie łączy się z parkingiem ratusza, który po południu i w weekendy stoi zazwyczaj pusty. Zrobiła się betonowa pustynia. Szok! – pisze do nas pani Iwona i dodaje, że można to było rozwiązać jakoś inaczej planując tam trochę zieleni. – Nie widzę, żeby zostało miejsce na jakiekolwiek nasadzenia. Sprawdźcie proszę, że się mylę!

  „Odchudzony” projekt

  Na wizualizacjach, które przestawiają fasadę budynku nie widać zaplanowanej zieleni - z wyjątkiem kilku trawników. Jednak zastępca burmistrza Ursynowa Klaudiusz Ostrowski zapewnia, że o zieleni pamięta. Nasadzenia w postaci drzew lub krzewów oraz trawniki mają się znaleźć na terenie pomiędzy parkingiem a budynkiem, w miejscach które teraz wyglądają jak zatoczki.

  - Będziemy robić wszystko, żeby ten teren zazielić. Będziemy planować go tak, żeby rośliny się utrzymały, ładnie wyglądały i były duże – zapowiada Ostrowski i dodaje, że w każdej inwestycji zieleń realizuje się na samym końcu, bo inaczej zostałaby zniszczona podczas budowy.

  Mieszkańcy pytają też dlaczego parkingu nie zaplanowano pod ziemią? Odpowiedź jest prosta: z oszczędności. Projekt powstawał dziesięć lat temu i został wtedy zaakceptowany w wersji „odchudzonej”.  

  - W pierwotnej wersji był przewidziany garaż podziemny, ale ze względu na redukcję kosztów i inne ważniejsze potrzeby dzielnicy, plan został zmieniony – opowiada Elżbieta Igras, piosenkarka i była radna, która walczyła o budowę UCK ponad dziesięć lat temu. – Były też zaplanowane m.in. fontanny, ale trzeba było z tego zrezygnować, bo najważniejsze jest utworzenie tego miejsca, które potem ludzie będą animować – tłumaczy.

  - Centrum Kultury trzeba oddać ludziom, żeby mogli się realizować i włączać w to innych. Marzyłam o powstaniu tego miejsca, bo wiem jak bywa ono potrzebne w wyborze ścieżki życiowej, artystycznej – mówi artystka, która swoje pierwsze kroki na scenie stawiała właśnie w domu kultury w rodzinnym Biłgoraju.

  Ponieważ otwarcie UCK zaplanowano zimą, o tym - czy i jak - "betonowa pustynia" się zazieleni, dowiemy się prawdopodobnie wiosną przyszłego roku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 55

  • 15
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 12
   WKURZONY
  • 16
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mój nick 15 4 miesiące temu

   Szkoda, że to Służew ma ładniejszy obiekt.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~veto 14 4 miesiące temuocena: 100% 

   To jest chora wyobraźnia urzędnika manewrowego ! ! ! Kto tu rzadzi ? Skąd się wziął ? Chyba z jakiejś firmy transportowej - dostawczej ? A planuje ludziom przestrzeń na długie lata i wydaje ich pieniądze ! Scena plenerowa będzie placem manewrowym przez 300 dni w roku ! A ludzie, mieszkańcy Ursynowa, podatnicy , jaki pożytek będą mieli z tych MANEWRÓW? Smród i bałagan , jak na zapleczu budowlanym? " Przed obiektem zaplanowano przestrzeń na scenę plenerową, która na co dzień będzie służyła za plac manewrowy."

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~veto 13 4 miesiące temuocena: 100% 

   To jest chora wyobraźnia urzędnika manewrowego ! ! ! Kto tu rzadzi ? Skąd się wziął ? Chyba z jakiejś firmy transportowej - dostawczej ? A planuje ludziom przestrzeń na długie lata i wydaje ich pieniądze ! Scena plenerowa będzie placem manewrowym przez 300 dni w roku ! A ludzie, mieszkańcy Ursynowa, podatnicy , jaki pożytek będą mieli z tych MANEWRÓW? Smród i bałagan , jak na zapleczu budowlanym? " Przed obiektem zaplanowano przestrzeń na scenę plenerową, która na co dzień będzie służyła za plac manewrowy."

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~a-uto 12 4 miesiące temuocena: 75% 

   Potrzebne parkingi, a nie trawniki czy krzaki. mamy coraz więcej aut i trzeba nam je gdzieś postawić. Trzeba też więcej parkingów, bo na Ursynów przyjadą okoliczni z Piaseczna czy Konstancina i gdzieś muszą te auta postawić!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bez komentarza 11 4 miesiące temuocena: 100% 

   Zwróć uwagę , że TO MIASTO jest również dla tych którzy TU mieszkają . Postaw samochód pod swoim domem i wsiądź w metro ! A zresztą parking po drugiej stronie ulicy KEN , przy Multikinie zieje pustkami. Wystarczy przejść na drugą stronę ulicy.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kwachu 10 4 miesiące temuocena: 80% 

   Radna Igras swego czasu była zamieszana w niejasne rozliczenia przy realizacji festiwalu OPPA. Niczego oczywiście jej nie udało się udowodnić. Jest też aktywną działaczką partii która już jedno stanowisko dyrektora domu kultury obsadziła w naszej dzielnicy. Przypadek? Nie sądzę.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zUSA 9 4 miesiące temuocena: 57% 

   Okropny babsztyl! Zgadzam się. Na szczęście jej dni są już policzone. Tak samo jak jej formacji oraz jej pokolenia. Przegrali wszystko.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zUSA 8 4 miesiące temuocena: 60% 

   Okropny babsztyl! Zgadzam się. Na szczęście jej dni są już policzone. Tak samo jak jej formacji oraz jej pokolenia. Przegrali wszystko.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~annaa 7 4 miesiące temuocena: 100% 

   "Zazielenią" to znaczy posadzą te patyki, których ostatnio pełno na Ursynowie, a które, nie wiadomo dlaczego, nazywają drzewami. Prawdziwe drzewa to lipy, kasztanowce, świerki, sosenki, itp. To gwoli przypomnienia.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~finito 6 4 miesiące temuocena: 88% 

   To betonowe, bezmiernie szpetne zagospodarowanie zielonego kawałka terenu dzielącego kościół, o ciekawej architekturze , od ratusza - to SKANDAL ! Skandal, który należy rozliczyć. Ale również należy rozliczyć przyłączenie terenów z rejonu Lesznowoli (po zachodniej stronie Puławskiej) do Ursynowa i intensywne inwestowanie tam, pod hasłem rozwoju "zielonego Ursynowa" , a jednoczesne likwidowanie każdego skrawka zieleni na właściwym Ursynowie . Park Kultury w Powsinie po przyłączeniu do Ursynowa również dyskretnie się zabudowuje . Skandal !

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KABACIARA 5 4 miesiące temuocena: 79% 

   A po co w ogóle stawiają ten betonowy kloc? Żeby zatrudnić na mój koszt 40 nierobów z Żyradowa albo Sochaczewa, żeby na dyrektora w "uczciwym" konkursie wybrać wysadzonego ze stołka kumpla burmistrza z jego kończącej się partii. Przecież nam mieszkańcom do niczego to się nie przyda. Komendę Policji by postawili bo tu na URSYNOWIE albo maczetą mordują, albo w nocy strzelają, albo nożami się dźgają. Inteligencka dzielnica - śmiech na sali. Przez łzy.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jory 4 4 miesiące temuocena: 94% 

   No właśnie, na oryginalnym projekcie mamy zielone górki z amfiteatrem, z łatwością można go znaleźć w internecie. Szykowała się fajna publiczna przestrzeń dla festynów, koncertów itd. A teraz dostajemy betonowy parking. Jestem ciekaw jak projektanci wybrnęli z drastycznego pogorszenia wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej. Ale akurat w tym przypadku urząd sam sobie daje pozwolenie na budowę, więc...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bobek 3 4 miesiące temuocena: 95% 

   hmm, to tak jak w prospektach deweloperów, parki, place zabaw, dużo parkingów.... a później widok tego co robi sąsiad w bloku na przeciw... te projekty to PR po to aby ludzie się zgodzili....

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bajlando 2 4 miesiące temuocena: 90% 

   Rozwiązanie jest bardzo proste. Tuż obok jest podziemny parking. Problem polega na tym, że to tak naprawdę "prywatny" parking wyłącznie dla urzędników ratusza. Tyle, że ten parking jest utrzymywany z naszych podatków. Skoro to my go więc utrzymujemy, to należy go przerobić na ogólnodostępny. Po co zresztą urzędnikom parking, jak pracują w wejściu do metra? Do tego ratusz ursynowski i władze Warszawy takie niby prorowerowe, zachęcają do porzucania aut. Należy urzędników zachęcić organizując rowerowy styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień. Dzięki temu można będzie zlikwidować parking przy domu kultury i przerobić go (jak sama nazwa wskazuje) na park. Howgh

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 18 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bajlando 1 4 miesiące temuocena: 82% 

   A dlaczego ratusz zbudowano bez zieleniny? I to mimo, że jest parking podziemny - a udostępnili go tylko dla wybrańców. A ludzie przychodzą do ratusza i nie ma gdzie posiedzieć na ławce w parku i śpiewu ptaszkow posluchac w oczekiwaniu na paszport. Toż to szook, betonowa pustynia..

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2846 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019