REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 maja 2019, 07:13 komentarzy 14
  Rozpadający się dworek na Wyczółkach

  Rozpadający się dworek na Wyczółkach (efjotka/google maps)

  Od lat scenariusz się powtarza, a urzędnicy odpowiedzialni za ochronę zabytków są bezradni. Wystawiane są wezwania, nakładane grzywny, rozmowy nic nie dają. Właściciel nie chce ratować XIX wiecznego dworu na Wyczółkach. Modrzewiowy dwór to najcenniejszy zabytek Ursynowa. Mógłby być perełką, a jest w coraz bardziej opłakanym stanie.

  Pośrodku zielonego terenu przy stawie Berensewicza niedaleko ul. Łączyny obok sortowni Poczty Polskiej stoi zapomniany dworek. Pochodzi z XIX wieku, był własnością rodziny Skarbków, z której najbardziej znany był Fryderyk - pisarz, historyk, biznesmen, ekonomista, polityk. Jego rodzina dała schronienie w Żelazowej Woli familii Chopina. Słynny kompozytor wyrósł na kapitale Skarbków, dostał nawet imię na cześć Fryderyka. O Żelazowej Woli wszyscy dziś wiedzą, o Wyczółkach wie mało kto.

  - Nawet mieszkańcy naszej dzielnicy nie wiedzą, że mamy takie cacuszko - mówi prof. Lech Królikowski, historyk, varsavianista, były przewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów, na środowym posiedzeniu Komisji Zielonego Ursynowa poświęconemu sprawie dworku.

  "Perełki niszczeją, po to by je zabudować"

  Historyczny, niegdyś piękny, dworek popada w coraz większą ruinę. Zimą runęło na niego drzewo, dopełniając zniszczeń. Modrzewiowy piętrowy budynek, wpisany do rejestru zabytków, nadaje się już wyłącznie do rekonstrukcji. Teren wraz z parkiem jest prywatny. Właściciel nie chce z nikim rozmawiać na temat stanu dworku, spokojnie przygląda się, jak obiekt przechodzi do historii.

  - Wiele obiektów na Zielonym Ursynowie zostało doprowadzonych do ruiny. Boję się, że te perełki niszczeją po to, by zabudować te tereny i je sprzedać - mówi Zdzisław Rowiński, mieszkaniec tych okolic.

  Sytuację pogarsza brak planu miejscowego dla całej okolicy. W efekcie trwa intensywne zabudowywanie wolnych terenów, trwa parcelacja działek, a powstające drogi są prywatne. Chaos inwestycyjny nie powinien naruszyć parku z dworkiem (są pod ścisłą ochroną), ale z pewnością zmieni otoczenie nie do poznania. 

  W przeszłości miasto i dzielnica podejmowały działania, które miały uratować dwór. Okazały się bezskuteczne. W latach 90. ówczesna gmina-dzielnica Mokotów myślała o wykupieniu terenu, później myślała o tym gmina Ursynów. Były nawet zarezerwowane środki na tel cel w budżecie. Po zmianie ustroju miasta, władze zapomniały o dworku. Brakowało pomysłu, pieniędzy a przede wszystkim dobrej woli.

  W 2012 roku Stołeczny Konserwator Zabytków wydał pierwszy nakaz zabezpieczenia dworku, uruchamiając karuzelę odwołań właściciela i swoistą zabawę "w kotka i myszkę". Urząd wzywał do działań i nakładał grzywny, a właściciel od każdej takiej deycyzji odwoływał się do sądu, lekceważąc swoje obowiązki.

  - Od grzywien, którymi chcieliśmy zmusić właściciela do remontu dworku właściciel również wnosił zarzuty. Postępowanie odwoławcze toczyło się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez 2 lata. Ostatnie zarzuty właściciel złożył w 2017 roku - informował na spotkaniu radnych Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków.

  Procedura znów zaczęła się od nowa

  W listopadzie 2017 roku warszawskie zabytki padły ofiarą politycznych przepychanek wokół Krakowskiego Przedmieścia. Wojewoda odebrał wówczas Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków kompetencje dotyczące obiektów zabytkowych w Warszawie i przekazał je własnym służbom. Dla Wyczółek ta decyzja okazała się brzemienna w skutkach.

  - Byliśmy już na etapie procedury, w której można wprowadzić inwestora zastępczego. Wówczas to miasto wyremontowałoby dworek za właściciela. Do lipca 2017 r. mieliśmy nawet 1,5 mln złotych zarezerowanych na ten cel - mówił Krasucki.

  Egzekucja administracyjna wobec właściciela Wyczółek w praktyce zaczęła się od nowa. Choć trzeba przyznać, rok później wojewoda odniósł na tym polu sukces. Jego urzędnikom udało się wejść do dworku i na własne oczy zobaczyć w jak fatalnym jest stanie. Wszczęto postępowanie, ale nie nałożono ani kar, ani nawet zaleceń.

  - W przygotowaniu jest także zawiadomienie do organów ścigania w sprawie doprowadzenia do zniszczenia zabytku - poinformowała Izabela Kumińska z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

  Na 2020 rok wojewoda planuje środki na powstrzymanie degradacji dworku, ale najpierw urzędnicy muszą postępowaniami administracyjnymi doprowadzić do stanu, gdy można będzie wskazać inwestora, który zastąpi właściciela. Nie jest to łatwe, bo prawo jest jakie jest, trzeba wyczerpać określoną pulę wezwań, odwołań czy nakazów. Urzędnicy używają sformułowania "środki adekwatne do danego etapu postępowania", co ma zapewnić obu stronom bezpieczeństwo prawne. W praktyce, mówiąc potocznie oznacza to "cackanie się" z właścicielem.

  Koszty rekonstrukcji XIX wiecznego dworku urzędy szacują na 3-4 mln złotych. Miasto oferowało właścicielowi pomoc w uzyskaniu dotacji na ten cel. Bez skutku. Posiadacz terenu nie jest zainteresowany ani odbudową dworku, ani rozmowami na temat jego przyszłości. Najlepszym dowodem jest zlekceważenie zaproszenia na środowe posiedzenie komisji Zielonego Ursynowa, na którym pojawili się wszyscy zainteresowani ratowaniem zabytku, oprócz jego właściciela.

  - Budynek trzeba uratować, ale potrzebne jest ponaddzielnicowe działanie, wsparcie miasta i wojewody - mówił Bartosz Dominiak, wiceburmistrz Ursynowa. Ale były też propozycje zaangażowania fundacji rządowych i narodowych.

  - Jeśli rząd może wykupić kolekcję, która i tak nie mogła wyjechać z kraju (w grudniu 2016 r. rząd kupił kolekcję Czartoryskich za 100 mln euro - dop. redakcja), to może też wykupić dworek na Wyczółkach - mówił radny Paweł Lenarczyk, szef komisji Zielonego Ursynowa. W sprawie dworku na Wyczółkach interweniuje gdzie się da - ostatnio u posła Stanisława Tyszki z Kukiz'15.

  Radny Piotr Świątkowski z PiS poparł przyjrzenie się możliwościom zaangażowania instytucji rządowych, a prof. Lech Królikowski apelował o przemyślenie, jaką funkcję miałby pełnić w przyszłości dwór, co może ułatwić pozyskanie środków na jego rekonstrukcję. Dzielnicowa komisja w specjalnej uchwale kierowanej do władz miasta i województwa pisze o "obiekcie użyteczności publicznej o znaczeniu ponadlokalnym". Wiceburmistrz Dominiak, ze względu na rozbudowujące się pobliskie osiedla mieszkaniowe w rejonie Kłobuckiej, wspomniał też o parku.

  I oby nie zmarnowano kolejnych lat na zastanawianie się i urzędnicze procedury. Tego dworek w Wyczółkach z pewnością już dłużej nie przetrzyma.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 95

  • 10
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 34
   WKURZONY
  • 43
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Asesor 14 ponad rok temuocena: 100% 

   Jakoś piszą o wszystkim i wszystkich ale jak jest wzmianka o Hrabim Grabowskim Konstantym to raptem wszyscy zamilkli myśleli że nikt nie wie że to on był właścicielem a spadkobiercami po nim były córki i żona a jedną z córek wyszła za mąż. .i to córki aha wszystkie kwity na własność Grabowa i będą dochodzić teraz swoich praw co im zabrali muszą oddać

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kaleta bajdsa 13 ponad rok temuocena: 100% 

   To jak to w końcu jest z tym Grabowski czyj on w końcu jest bo widzę po wpisach że tyłu sobie rości do niego prawa że w końcu niewiadomo czyj on jest chyba na to są jakieś zapisy w księgach wieczystych iwiadomo czyja to wlasnosc

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W/S 12 ponad rok temuocena: 100% 

   to jak to z tym Grabowem jest w końcu czyja to posiadłość bo wszyscy się o niego upominają tylko niema kto remontować

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ciekawski 11 ponad rok temuocena: 100% 

   A kto to był Grabowski niby Hrabia Grabowa

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~znajomy 10 ponad rok temuocena: 100% 

   Piszecie o Hrabim Konstantym Grabowskim a czy ktoś zna losy jego i jego rodziny historię jeśli tak to podzielcie się nią bo nie ma większych zmian na ten temat.Prawdopodobnie był właścicielem tegoż oto majątku a po jego śmierci zabrano ten majątek a jego córki z żoną wypędzono które to zabrały ze sobą istotne dokumenty do tego majątku i które jeszcze posiadają znajomi

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ktoś 9 ponad rok temuocena: 100% 

   Grabów był własnością Konstantego Grabowskiego a po jego śmierci zabrano .Konstanty miał dwie córki Janinę i Euzebie oraz żonę Marię

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ktoś 8 ponad rok temuocena: 100% 

   Grabów był własnością Konstantego Grabowskiego a po jego śmierci zabrano

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ja 7 ponad rok temuocena: 100% 

   Właścicielem był Andrzej Berensewicz któremu przed śmięrcia pod przymusem ukradziono ten majątek. Prokuratura powinna się przyjzec uważniej nowemu włascicielowi.Bywałam tam jako młoda dziewczyna gdyz Andrzej był moim przyjacielem

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 6 ponad rok temuocena: 100% 

   To zgłoś to.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Swojak 5 ponad rok temuocena: 50% 

   Tak jesteś pewna tego co piszesz kto komu i co ukradl

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sprawdź 4 ponad rok temuocena: 100% 

   A pewna jesteś tego co piszesz przecież zapisy pokazują co innego że właścicielem był Hrabia Grabowski wraz z żoną i córkami i teraz rodzina że strony córek zaczęła starania o zwrot majątku bezpodstawnie zabranego

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miko 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Wypisz wymaluj losy willi Granzowa w Rembertowie... Został tylko pusty plac, a miało być tak pięknie...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Właściciel zapewne po cichutku pozbędzie się kłopotliwego dworku. Dostanie śmieszną karę, którą spłaci deweloper. Zielony Ursynów to dziki zachód deweloperski.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Karolu 1 ponad rok temuocena: 67% 

   Czyli pomnik dla 'wielkiego prezydenta Polaków" nawet Wyczolkom zaszkodził

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5061 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021