REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 lipca 2019, 17:00 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Białaczka to choroba, która może dotknąć osób w każdym wieku niezależnie od płci. Jakie są przyczyny nowotworu i objawy białaczki u dzieci i dorosłych?

  Białaczka to grupa nowotworów złośliwych, które mogą mieć różny przebieg i objawy. Leukemia powstaje wskutek patologicznego rozrostu komórek układu krwiotwórczego o różnym stopniu dojrzałości w szpiku kostnym, węzłach chłonnych, narządach krwiotwórczych, a z czasem również w innych tkankach. Wskutek choroby dochodzi do zaburzeń jakościowych i ilościowych komórek krwi obwodowej.

  Przyczyny białaczek

  Do dziś nie udało się jednoznacznie stwierdzić co wywołuje białaczkę. Wyróżnia się jednak kilka czynników, które mogą mieć wpływ na jej pojawienie się. Wśród najczęstszych czynników etiologicznych są czynniki genetyczne - np. u pacjentów z zespołem Downa, wirusy - np. ludzki wirus T-limfotropowy HTLV-1 lub 2, leki cytostatyczne - np. alkilujące, substancje chemiczne takie jak fenol czy uszkodzenie szpiku przez promieniowanie jonizujące.

  Białaczka – objawy u dzieci

  Białaczka to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u dzieci - występuje u ok. 3 na 100 tysięcy dzieci i stanowi 30 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u najmłodszych. Najczęściej chorują na niego dzieci w wieku od 2 do 5 lat.

  Objawy białaczki u dzieci nie są niestety specyficzne co może utrudniać zdiagnozowanie choroby. Najczęściej dziecko chorujące na białaczkę jest osłabione, apatyczne i nadmiernie senne. Rodzic może także zauważyć bladość skóry powstałą wskutek zmniejszonej liczby czerwonych krwinek, wybroczyny na skórze, skłonność do powstawania siniaków, a także gorączkę o niewyjaśnionym podłożu. Występować mogą również krwawienia, które wywołane są obniżeniem poziomu płytek krwi.

  Najmłodsi pacjenci mogą także cierpieć na nawracające infekcje np. gardła, ucha czy płuc będące rezultatem nieprawidłowo działającego systemu odpornościowego. Do wizyty u lekarza powinny także skłonić takie objawy jak powiększenie węzłów chłonnych w różnych lokalizacjach oraz ból brzucha czy bóle głowy. Dość charakterystycznym symptomem białaczki u dzieci są bóle kostne, które pojawiają się w nocy, po rozgrzaniu kończyn.

  Białaczka – objawy u dorosłych

  Osoba dorosła cierpiąca na białaczkę może mieć różne objawy w zależności od przebiegu choroby – ostrego lub przewlekłego. Wśród najczęstszych symptomów ostrych białaczek są zazwyczaj ogólne osłabienie, szybkie męczenie się, bladość powiek, gorączka typu septycznego, a także dolegliwości typu anginowego i skłonność do tworzenia się wybroczyn skórnych.

  Objawy białaczki przewlekłej bywają podobne jednak zazwyczaj są mniej intensywne. Chory odczuwa ogólne osłabienie, miewa poczucie ucisku w jamie brzusznej, ma powiększone węzły chłonne. Także w tym przypadku zauważalna jest bladość skóry i skłonność do zakażeń. Więcej o objawach i sposobach leczenia białaczki dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

  Artykuł załadowany: 0.2341 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020