Zamknij

Biegunka u niemowlaka i noworodka – zobacz, co jako rodzic musisz o niej wiedzieć!

20:09, 30.03.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 10:18, 31.03.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Biegunka u dzieci może pojawiać się bardzo szybko, wręcz niespodziewanie. Musimy jednak pamiętać o tym, że małe dzieci są znacznie bardziej narażone na szybką utratę płynów w organizmie oraz jego odwodnienie, a do tego może prowadzić właśnie biegunka. Z tego powodu warto wiedzieć o biegunce więcej, również to, jak w jej trakcie zadbać o nasze dziecko, by nic złego mu się nie przytrafiło.

Czym jest biegunka?

Sam stolec u dzieci, z racji pożywiania, które spożywają, jest znacznie bardziej miękki, niż u osób dorosłych. Jeżeli jednak staje się on bardzo rzadki lub występuję on niepokojąco często, może się okazać, że mamy do czynienia z biegunką. Podążając za definicją WHO, z biegunką mamy do czynienia wtedy, gdy w ciągu doby pojawią się przynajmniej 3 rzadkie lub znacznie rzadsze niż zazwyczaj stolce, lub gdy pojawiają się one częściej, niż zazwyczaj.

Co może być przyczyną biegunki u dzieci?

Przyczyn biegunki u dzieci może być bardzo wiele. Należą do nich różnorodne infekcje, zarówno te wirusowe, jak i również bakteryjne, dodatku może być to również po prostu rozstrój żołądka. Jeżeli dziecko cierpi również na kolki, biegunka może być związana ze stanem zapalnym, czy to jelit, czy to żołądka. Pamiętajmy również, że biegunka może być niekoniecznie odosobniona. Często wstępuje ona również z innymi objawami, jakimi są wymioty czy gorączka. Zwłaszcza w połączeniu z tymi pierwszymi, biegunka może prowadzić do szybkiego odwodnienia się naszego dziecka, do czego nie możemy dopuścić.

biogaia na biegunkę i noworodka i niemowlaka

Same biegunki trwają zazwyczaj do tygodnia, jednak warto pamiętać, że zawsze są one niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku noworodków i dzieci naprawdę małych – w takim przypadku, jeżeli biegunka występuje u dziecka, które ma mniej, niż pół roku, koniecznie powinniśmy skontaktować się z naszym lekarzem pediatrą – i to jak najszybciej!

Biegunka – dlaczego odwodnienie, które może spowodować, jest takie niebezpieczne?

Do odwodnienia dochodzi najczęściej wtedy, gdy dziecko zaczyna przejmować mniej płynów, niż jego organizm wydala. Pamiętajmy również o tym, że podczas biegunki dziecko nie wchłania skutecznie ani wody, ani soli mineralnych. To właśnie prowadzi do odwodnienia.

Niektóre z problemów naszego dziecka będą alarmować nas o tym, że może mieć ono właśnie problem z odwodnieniem. Należą do nich senność, bierność, mała aktywność dziecka czy rzadsze niż zwykle oddawanie moczu przez dziecko. W takich przypadkach koniecznie powinniśmy skontaktować się z naszym lekarzem pediatrą, pamiętajmy jednak, by obserwować również inne, potencjalne objawy. Należą do nich najczęściej gorączka, jednak warto zaobserwować, czy dziecku nie doskwiera ból brzucha oraz, czy w jego stolcu nie pojawia się krew.

Jak radzić sobie w przypadku odwodnienia oraz biegunki?

Jeżeli nasze dziecko ma biegunkę i boimy się o to, aby z jej powodu po prostu się nie odwodniło, pamiętajmy o tym, by podawać mu odpowiednią ilość wody. Pamiętajmy jednak - nie może być to każdy rodzaj napoju. Zdecydowanie powinniśmy zrezygnować zarówno z napojów gazowanych, jak i również napojów oraz soków owocowych, ponieważ właśnie one mogą prowadzić do pogorszenia się stanu naszego maluszka.

Sama woda, w przypadku biegunki, powinna być podawana często oraz w raczej niewielkiej ilości.

Gdy tylko wróci dziecku apetyt – mogą bowiem wystąpić z nim nawet znaczne problemy – powinniśmy podawać dziecku pokarmy, na początku w niewielkich ilościach.

Pamiętajmy również o tym, że podczas problemów z biegunką u naszego dziecka, warto zadbać również o jego mikroflorę jelitową. Można zrobić to, decydując się na odpowiednią suplementację. Idealnym wyborem w tym przypadku mogą okazać się kropelki firmy BioGaia, które w swoim składzie zawierają m.in. bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus reuteri Protectis.

Kiedy udać się z biegunką do lekarza?

Musimy zrobić to zawsze, gdy dziecko ma mniej, niż 6 miesięcy. Podobnie będzie w przypadku, gdy ma temperaturę powyżej 39°C, posiada inne choroby, jest wcześniakiem, ma bóle brzucha, jest odwodnione, gdy biegunka nie ustępuje sama po 3 lub 4 dniach. Pamiętajmy, biegunka – chociaż czasem dość powszechna – jest problemem, którego nie możemy bagatelizować.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%