Zamknij

Biomasa w Polsce. Pellet i jego zalety

13:48, 21.11.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:08, 23.11.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Negatywny wpływ na planetę, wzrost zapotrzebowania na energię i jednoczesna redukcja zasobów paliw nieodnawialnych to główne powody, dla których tak istotne staje się korzystanie ze źródeł odnawialnych. Jednym z ważniejszych jest biomasa, która w Polsce cieszy się dużym powodzeniem. Jakie korzyści wynikają ze stosowania – zaliczającego się do niej – pelletu?

Wykorzystanie biomasy w Polsce

Biomasa to obecnie najpowszechniej wykorzystywane źródło energii odnawialnej w Polsce. Szacuje się, że to właśnie z niej pozyskiwane jest około 75% całkowitej zielonej energii w naszym kraju. Chociaż ten rodzaj paliwa już od dawna stosowany jest przez człowieka do produkcji ciepła, to dopiero w ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost zużycia biomasy przez zakłady energetyczne. Najpopularniejszym sposobem pozyskiwania energii z tego odnawialnego źródła wciąż jednak pozostaje współspalanie z innymi paliwami. Więcej o wykorzystywaniu biomasy w Polsce znajdziesz na https://trendywenergetyce.pl/cieplo-odpadowe-o-co-chodzi-jak-to-wykorzystac

Dlaczego warto stosować pellet?

Biomasa może być pozyskiwana z materii organicznej pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Korzystniejsze jest jednak wykorzystanie tego drugiego źródła, dlatego to właśnie jemu warto poświęcić najwięcej uwagi. Tego rodzaju paliwo może być pozyskiwane z upraw roślin energetycznych, odpadów rolniczych, zrębów leśnych, a także trocin czy innych roślinnych pozostałości.

To właśnie z tych ostatnich pozyskuje się pellet. Jest więc to surowiec, który nie jest celem produkcyjnym samym w sobie, a jedynie stanowi produkt uboczny. Z tego powodu jest on względnie tanim źródłem energii, które w dodatku wypada korzystniej pod względem wpływu na środowisko.

Na tym jednak zalety pelletu się nie kończą. Drewniane granulki nie wymagają wyrafinowanych rozwiązań transportowych i są wygodne w magazynowaniu. Jak podają karty informacyjne większości dostępnych na rynku produktów, tego rodzaju biomasę można z powodzeniem spalać w dowolnych rodzajach pieców CO. Nie bez znaczenia może być także to, że to źródło paliwa charakteryzuje się niską zawartością popiołu, będącego w ostateczności świetnym nawozem.

Nie można zapomnieć również o tym, że pellet jest paliwem bardzo wydajnym energetycznie, stanowiąc poważną konkurencję dla surowców kopalnych. Nic dziwnego, że staje się on coraz szerzej wykorzystywanym rodzajem biomasy w Polsce.

Spojrzenie w przyszłość

Jak dyktuje opracowana przez Komisję Europejską w 2010 roku strategia, do końca roku 2020 państwa europejskie muszą być w stanie pokrywać 20% swojego zapotrzebowania energetycznego dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W przypadku naszego kraju wymóg ten jest nieco łagodniejszy, bo wynosi 15%. Oznacza to jednak, że znaczenie biomasy w polskiej energetyce będzie prawdopodobnie coraz większe. Można przyjąć, że wzrośnie również popularność pelletu.

Wykorzystanie pelletu do produkcji paliwa stanowi dobrą alternatywę dla nieodnawialnych źródeł energii. Z jego stosowania wynika wiele korzyści, które mogą zadecydować o tym, że ten rodzaj biomasy będzie stawał się coraz bardziej popularny w Polsce.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%