REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Od 30 lat rodzi się coraz więcej bliźniąt, zarówno na całym świecie, jak i w Polsce. Z czego to wynika i jak przebiega ciąża mnoga? O tym rozmawiamy ze specjalistą ginekologii i położnictwa z ursynowskiej przychodni "Boramed".

  Ciąża wielopłodowa nie musi nieść za sobą ryzyka dla przyszłej mamy i dzieci, ale musi być od początku prowadzona pod czujnym okiem lekarza. O to jakie badania powinno się wykonywać przy ciąży mnogiej oraz jak przebiega poród w jej przypadku zapytaliśmy  dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka, który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

  Co wpływa na to, że powstaje ciąża mnoga? Czy są jakieś uwarunkowania genetyczne do wystąpienia takiej ciąży?

  Ciąża wielopłodowa to jednoczasowy rozwój dwóch lub większej liczby zarodków w jamie macicy. Ciąża bliźniacza może powstać w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych przez dwa plemniki i jest to ciąża dwuzygotyczna. Takie bliźnięta od początku rozwijają się oddzielnie i różnią się genetycznie.

  Obserwowany od 30 lat wzrost liczby ciąż mnogich wynika z czynników środowiskowych (np. stosowanie technik wspomaganego rozrodu) i dotyczy właśnie ciąż dwuzygotycznych.

  Z kolei odsetek ciąż monozygotycznych, czyli takich, które powstały w wyniku podziału pierwotnie pojedynczej zapłodnionej komórki jajowej na dwie oddzielne struktury embrionalne, pozostaje na podobnym poziomie. Została potwierdzona genetyczna predyspozycja do występowania ciąż bliźniaczych dwuzygotycznych w tej samej rodzinie.

  Dlaczego ciąża mnoga jest w grupie szczególnego ryzyka i co to oznacza?

  Ciąża wielopłodowa stanowi ciążę wysokiego ryzyka ze względu na częstsze niż w ciąży pojedynczej występowanie powikłań. Większość porodów ciąż mnogich odbywa się przed 37. tygodniem ciąży, dlatego noworodki z takich ciąż są częściej narażone na powikłania związane z wcześniactwem, a także mózgowe porażenie dziecięce.

  Większe jest także ryzyko takich powikłań ciąży jak stan przedrzucawkowy czy cholestaza ciążowa. W przypadku ciąż jednokosmówkowych może także dochodzić do powikłań związanych z zespołem przetoczenia krwi między płodami.

  Czy przyszłej mamie bliźniaków lub trojaczków zleca się dodatkowe badania? Dostaje jakieś szczególne zalecenia?

  Bardzo istotne w przypadku ciąży wielopłodowej jest rozpoznanie na początku ciąży tzw. kosmówkowości w oparciu o badanie ultrasonograficzne. Pozwala to wyodrębnić ciąże jednokosmówkowe. Wymagają one specjalnego nadzoru w ramach poradni ciąży wielopłodowej w celu monitorowania ich wzrastania i wczesnego rozpoznania powikłań, które można aktualnie leczyć wewnątrzmacicznie.

  Jak planuje się poród ciąży mnogiej?

  W przypadku ciąży z liczbą płodów większą niż dwa, po 25 tygodniu trwania ciąży poród należy zakończyć cięciem cesarskim. Poród drogami i siłami natury w przypadku ciąży bliźniaczej dwukosmówkowej może mieć miejsce, jeśli pierwsze bliźnię jest w położeniu główkowym.

  W przypadku ciąż jednokosmówkowych droga porodu powinna być indywidualnie rozważana w zależności od innych czynników, które występują w danej ciąży.

  Dziękuję za rozmowę.

  W piątki badanie USG w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty. Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca lutego i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

  *Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.2107 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020