REKLAMAA1-SanGiovanni—01-08—-31-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 czerwca 2020, 11:54

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Budowa altany ogrodowej wcale nie musi być skomplikowana i kosztowna! Przy dobrym projekcie, rzetelnym przygotowaniu i zaplanowaniu prac jesteśmy w stanie samodzielnie zbudować altanę nie inwestując w ten cel bardzo dużych pieniędzy. Altana może stać się ozdobą ogrodu i miejscem spotkań dla rodziny i bliskich. To także idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na tym, by jak najdłużej spędzać czas na zewnątrz w otoczeniu przyrody. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje związane z budową altany i tym, jak najlepiej przygotować się do tego zadania, aby cały proces przebiegł sprawnie i bezproblemowo.

  Altana ogrodowa, przepisy i wymogi prawne

  W wielu przypadkach związanych ze stawianiem niewielkich obiektów na działce, nie trzeba starać się o pozwolenie. Jeśli chodzi o altany ogrodowe, to nie musimy przejmować się sprawami prawnymi w sytuacji, gdy altana czy też inny obiekt gospodarczy:

  • docelowo ma powstać na rodzinnym ogrodzie działkowym,
  • powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35m2
  • wysokość altany nie będzie wyższa, niż 5m przy dachu stromym oraz 4m przy dachu płaskim.

  Warto mieć na uwadze, iż elementy takie jak taras, weranda czy ganek, których powierzchnia nie przekracza 12m2 nie są wliczane do powierzchni zabudowy, np. altany ogrodowej. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli planujemy budowę większej ilości obiektów, aniżeli dwa na działce o powierzchni 500m2, wówczas musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę takich obiektów.

  W przypadku przebudowy pomieszczeń gospodarczych, nie trzeba martwić się o kwestie formalne związane z uzyskaniem pozwolenia, chyba, że docelowo zmianie ulec ma całkowita powierzchnia obiektu.

  Pozwolenie na budowę

  Jeżeli planujemy budowę kilku obiektów, wówczas można ubiegać się o pozwolenie w tym samym czasie, ponieważ pozwolenie na budowę tyczy się całego zamierzenia budowlanego. Z tego powodu, jeśli nasze zamierzenie budowlane obejmuje więcej niż jeden obiekt można złożyć jedno pozwolenie, które wskazywać będzie poszczególne obiekty budowlane wraz z ich przeznaczeniem. Ponadto, inwestor powinien przedstawić projekt zagospodarowania działki dla całego zamierzenia budowlanego. Dokumenty jakie należy dołączyć do wniosku na budowę, to:

  • 4 egzemplarze projektu obiektu wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz
  • zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 samodzielna funkcja techniczna ust. 7, aktualnym na dzień opracowania projektu; nie dotyczy to uzgodnienia i opiniowania przeprowadzanego w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

  Szczegółowe informacje dotyczące różnego typu obiektów i pozwoleń na ich budowę dostępne są w Dz.U.2019.0.1186 t.j. - Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

  Altany ogrodowe, rodzaje

  budowa altany ogrodowej - rodzaje altan

  Altany ogrodowe to obiekty, w których można odpocząć i zrelaksować się bliżej natury, bez obaw o letni deszcz czy wiatr. Najczęściej altanki budowane są na planie kwadratu, wieloboku lub koła. Oczywiście istnieje wiele różnych realizacji altan, o niestandardowych kształtach. W końcu to, jak docelowo będzie wyglądać altanka zależy w głównej mierze od naszej wyobraźni i zdolności, jeśli mamy plan, aby zbudować ją samodzielnie. Ponadto, obiekty te tworzy się z różnorodnych materiałów, jak drewno, cegła, kamień czy metal, które szczegółowo zostały opisane w dalszej części artykułu. Najczęściej altany rozróżnia się na:

  • altany przydomowe,
  • altany wolnostojące.

  Jak same nazwy wskazują, altany przydomowe znajdują się tuż obok domu, bardzo często łączy się altanki z domem tak, by jedna ściana domu tworzyła bok wiaty. Natomiast obiekty wolnostojące są zlokalizowane np. w ogrodzie, w miejscu spokojnym tworząc małą, prywatną oazę i dodatkową przestrzeń do spotkań ze znajomymi i rodziną. Konstrukcje te dobrze zaprojektowane mogą pomóc optymalnie wykorzystać tereny zielone, takie jak ogródki czy działki rekreacyjne.

  Wybór miejsca na altankę ogrodową

  To, gdzie postawimy wiatę ogrodową jest bardzo istotne. Wszystko przez to, iż altany nie przeniesiemy z punktu A do B kiedy tylko nam się zachce. Każdy z takich obiektów powinien posiadać mocne fundamenty, do których zostaną dodane kolejne elementy budowli. Jak wybrać idealne miejsce dla naszej altany ogrodowej? Ważne jest, aby podłoże pod altanę do ogrodu było płaskie i nie przechodziły przez nie korzenie dużego drzewa, rury i kable. Przód czy tył domu? Jeśli nie wiemy z której strony domu postawić budowę, to podpowiadamy - tam, gdzie jest spokojniej i w mniejszym stopniu dociera gwar i hałas z ulicy. Dobrze jest altanki umieszczać w miejscach, w których my i nasi goście będą czuli się komfortowo i swobodnie. Kolejną ważna kwestią jest przemyślenie miejsca na altanę pod względem jego nasłonecznienia i wystawienia na działanie nieraz niesprzyjających warunków atmosferycznych. Ilość promieni słonecznych, jakie padać będą na altanę to ważny temat również ze względu na rośliny. Jeśli zależy nam na tym, by zasadzić rośliny dookoła altany, warto mieć na uwadze, iż niektóre z nich w pełnym słońcu szybko uschną, a tym samym nasza praca pójdzie na marne. Dlatego, jeśli posiadasz miejsce, gdzie w ciągu słonecznego dnia przy altanie będzie również cień - to to miejsce może okazać się idealne pod budowę altanki. Co więcej, altana, która została zbudowana na otwartej przestrzeni, gdzie w słoneczne dni jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, może nagrzewać się tak bardzo, iż wysoka temperatura uniemożliwi nam odpoczynek i swobodne korzystanie z altanki.

  Wybierając miejsce pod budowę altany warto sprawdzić:

  • podłoże, czy jest ono w miarę płaskie i niezalewowe,
  • poziom nasłonecznienia.

  Najczęściej wykorzystywane materiały do budowy altan

  W zależności od projektu altanki do jej budowy stosuje się tworzywa, takie jak: drewno, metal, cegła, kamień, a nawet szkło. Najbardziej popularnymi altankami są te wykonywane z drewna świerka, jodły i sosny, ponieważ szkielet budowli jest lekki, trwały i prosty. Drewniane konstrukcje dają wiele możliwości i to także jeśli chodzi o kolory, gdyż w zależności od planu na altanę można pomalować ją na dowolny kolor czy też pokryć ją bejcą, która podkreśli zarys słojów drewna. Trwalsze, jednak wymagające doświadczenia przy tworzeniu takich konstrukcji są altany kamienne lub ceglane.

  Jeśli chodzi o dachy altan, to bardzo często tworzy się je z tych samych materiałów, z których korzystają dekarze, jak: gont, dachówka, strzecha, blacha czy trzcina. To, na jaki materiał zdecydujemy się jeśli chodzi o dach powinniśmy uzależnić od tego czy chcemy dach płaski czy stożkowy.

  Budowa altany krok po kroku

  Jeśli zastanawiasz się czy dasz radę samodzielnie zbudować altanę - przeanalizuj pięć poniższych kroków, a następnie oceń swoje możliwości! Podejrzewamy jednak, że solidne przygotowanie, cierpliwość i trochę czasu, pozwoli Ci na stworzenie wymarzonej altany ogrodowej.

  Krok I. Projekt

  Bez porządnej podstawy, jaką w tym przypadku jest projekt, istnieją duże szanse na niepowodzenie podczas budowy altany. Dlaczego? Ponieważ, jeśli zależy nam na stworzeniu bezpiecznej i trwałej konstrukcji należy przed samą budową dokładnie przeanalizować i zapisać kilka kwestii, jak:

  • miejsce, w którym altana ogrodowa będzie stać,
  • materiał, z którego chcemy zbudować altanę,
  • rysunek altanki z kilku perspektyw,
  • listę elementów, jakie są potrzebne do stworzenia konstrukcji,
  • listę narzędzi bez których montaż i budowa altanki będzie niemożliwa, jak młotek, wkrętarka, metrówka, drabina, poziomica.

  Krok II. Fundamenty

  budowa altany ogrodowej fundamenty

  Jeżeli mamy gotowy projekt altanki, wówczas przed nami do wykonania kolejny kamień milowy w całym przedsięwzięciu budowy, czyli fundamenty. Dzięki prawidłowo położonym fundamentom, pozostałe części altany ogrodowej będą stabilne. Istotne jest właściwe położenie fundamentów także, ze względu na izolację. Nieprawidłowo zaizolowany grunt może nie nadawać się do użytkowania i trzeba go będzie rozebrać. Jeśli chodzi o altanę, to fundamenty nie muszą być bardzo grube - około 50 cm.

  Jak położyć fundamenty?

  • wybierz miejsce posadowienia altany,
  • za pomocą metra, sznurka i np. patyków "rozrysuj" zgodnie z projektem kształt podstawy altanki,
  • zbierz hummus wraz z trawą, a dokładniej wierzchnią warstwę ziemi,
  • zarys altany obłóż drewnianymi deskami, wybierz deski szersze, tak by wystawały pod zalane fundamenty,
  • przygotowany beton wlej na około 25 cm do stworzonego wgłębienia i nie wyjmuj desek,
  • na drugi dzień wyjmij deski, a w ich miejsce wsyp żwir i zalej całość cienką warstwą betonu, około 5 cm,
  • odczekaj jeden dzień, aż beton wyschnie i nałóż na niego ochronną warstwę bitumiczną,
  • kolejnym krokiem jest nałożenie warstwy z papą izolacyjną na całość fundamentów,
  • powtórz czynność związaną z szalunkiem i obłóż deskami znowu cały zarys pod altanę,
  • wylej ostatnią warstwę betonu na około 20 cm,
  • w wylanym betonie zatapiamy siatkę zbrojeniową, która zwiększy wytrzymałość betonu,
  • przy pomocy pacy zatrzyj beton na płasko cały czas kontrolując poziom fundamentów za pomocą poziomicy,
  • fundamenty zostaw do wyschnięcia na około 5 dni,
  • po tygodniu wyjmij szalunki,
  • boki konstrukcji posmaruj środkiem bitumicznym i podsyp zagłębienia, np. piaskiem.

  Jeśli projekt altany zakłada, że nie ma mieć ona podestu, wówczas można przygotować inny rodzaj fundamentów, który jest zdecydowanie prostszy i tańszy, a dokładniej:

  • przy altanie kwadratowej wykop w czterech rogach altany dołki, na około 50 cm grubości i 25 cm szerokości,
  • uzbrój wykopane dołki,
  • zalej konstrukcje betonem,
  • zamontuj drewniane belki altanki będące jej szkieletem.

  Krok III. Konstrukcja altany

  Budowa altany ogrodowej - konstrukcja altany

  Jeżeli fundamenty porządnie wyschły czas na stworzenie konstrukcji altanki. Potrzebne będą regulowane kotwy lub tzw. stopki do słupków z charakterystycznym zakończeniem w literę "U". Elementy ze stopkami montujemy do betonu, a przygotowane drewniane belki instalujemy do kotew i precyzyjnie przytwierdzamy śrubami. W przypadku gdy altana jest niewielkich rozmiarów, wówczas wystarczą cztery słupy będące szkieletem altanki. Następnie do belek należy zamontować ścianki altanki. W zależności od stylu altany, mogą być to ścianki pełne czy też ażurowe. Zazwyczaj konstrukcje altan są z drewna, jednak bez problemu można wykorzystać do budowy inne rodzaje materiałów. Kiedy altanka ogrodowa posiada stelaż i ścianki - należy je dokładnie ustabilizować poprzez murłaty, kleszcze i zastrzały, przed kolejnym krokiem jakim jest położenie dachu.

  Krok IV. Dach

  Altanka ogrodowa - dach

  W celu położenia dachu należy przygotować kilka niezbędnych elementów, jak: więźbę dachową, murłaty, krokwie dachowe. Jeżeli dach ma być prosty, wówczas z położeniem dachu nie będzie dużo pracy. Jeśli zależy nam na dachu dwuspadowym lub innym, należy przygotować dwa projekty altan, gdzie jeden będzie dotyczył stricte dachu, a drugi całej konstrukcji.

  Prace rozpoczynamy od przygotowania więźby dachowej. Następnie należy rozłożyć poziome belki drewniane, tzw. murłaty na konstrukcje altanki. Do murłat należy zamontować krokwie dachowe. Ilość materiałów i gęstość układania belek należy uzależnić od wielkości dachu, jego rodzaju i docelowego efektu wizualnego jaki chcemy uzyskać. Jeśli budowa konstrukcji dachu została zakończona, czas na położenie pokrycia dachowego, jak: papa, dachówki, deski czy też gonty.

  Krok V. Konserwacja altany z drewna

  Jeśli nasza altana została już zmontowana bardzo ważne jest, by pamiętać o zabezpieczeniu drewna. Konserwacja altany pozwoli na korzystanie z niej przez lata. Czym zabezpieczyć konstrukcję przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych? To zależy czy chcemy, by altanka wyglądała bardzo naturalnie czy żeby posiadała twardą powłokę. W pierwszym przypadku, wystarczy pomalować altanę olejem, a w drugim - impregnatem powłokotwórczym, lakierem lub lakierobejcą.

  Urządzanie altanki ogrodowej

  Altana - urządzanie i aranżacja

  Budowa altany ogrodowej została w pełni zakończona? Jeśli tak, to nadszedł czas na urządzanie! Dla wielu osób moment, w którym można krok po kroku zaaranżować altankę jest najprzyjemniejszym zadaniem podczas całego wymyślania i tworzenia konstrukcji altany. Co jednak, jeśli nie mamy pomysłu na to jak urządzić altanę? W końcu na rynku ilość mebli, dodatków jest ogromna i momentami może być naprawdę ciężko, by samemu uporać się z decyzją o tym, jakie produkty będą dobrze się prezentowały i co najważniejsze były praktyczne i funkcjonalne przez lata.

  Jakie dodatki warto mieć w altance? Na przykład mogą to być:

  Jeśli chodzi o rośliny, to warto mieć je również dookoła altanki. Odpowiednio dobrane kwiaty mogą prezentować się naprawdę dobrze! Zanim zdecydujemy się na posadzenie roślin, warto zastanowić się nad tym jakie rodzaje kwiatów, pnączy czy krzewów będą dobrze komponowały się z otoczeniem i co najważniejsze - należy dowiedzieć się, jakie wymagania co do temperatury i nawodnienia mają wybrane przez nas rośliny. Jeśli chodzi o bardzo słoneczne miejsca, to dobrze będą tam rosły m.in: winorośle owocowe, winobluszcz pięciolistkowy, czy milin. W zacienionych ogrodach sprawdzi się: bluszcz pospolity oraz hortensja pnąca.

  Najczęściej wybierane do ogrodu są meble wykonane z rattanu oraz technorattanu. Dlaczego akurat te dwa materiały są najczęściej stosowane do tworzenia mebli ogrodowych? Ponieważ tworzywa te wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością na zmienne warunki pogodowe.

  • rattan – jest to naturalnie pozyskiwany składnik z winorośli palmowej (Ratangu). Ratang jest bardzo wytrzymałą rośliną, która pod wpływem pary wodnej staje się elastyczna oraz giętka. Należy uważać na meble z rattanu w chłodniejsze dni. Podczas minusowych temperatur rattanowe meble mogą się odkształcić, dlatego warto chować je do ciepłego miejsca na okres zimowy.
  • technorattan - nazywany eco-rattanem, jest tworzywem sztucznym wykonanym ze wzmocnionego włókna polietylenowego HPDE lub poliuretanu. Tworzywo to, jest bardzo wytrzymałe i odporne na promienie UV.

  Altana do ogrodu - meble rattanowe

  Meble z palet oraz leżaki to doskonałe alternatywy dla nieraz bardzo drogich mebli ogrodowych ze sklepu. Wiele osób decyduje się na samodzielne stworzenie stolika, siedzisk i półek z palet, które dają naprawdę wiele możliwości i dobrze wykonane prezentują się świetnie! Czasami wystarczy odświeżyć meble ogrodowe, które już mamy poprzez ich pomalowanie czy wykonanie nowych obić. Na siedziska i poduchy dobrze sprawdzą się tkaniny leżakowe, ponieważ są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe i odporne na skoki temperatur aniżeli zwykłe materiały bawełniane.

  Tkaniny wodoodporne do ogrodu

  Więcej inspiracji i podpowiedzi na temat tworzenia i aranżacji altanki do ogrodu, znajdziesz w artykule - Altana ogrodowa nowoczesna - najlepsze pomysły, inspiracje i porady

  Podsumowanie

  Budowa altany ogrodowej - podsumowanie

  Budowa altany ogrodowej to przedsięwzięcie, które wymaga od nas poświęcenia czasu na stworzenie klarownego i dokładnego projektu konstrukcji oraz dobrej organizacji pracy. Najważniejsze jest sprawdzenia informacji czy altanę o określonych wymiarach możemy postawić bez pozwolenia czy powinniśmy uzyskać na samym początku zgodę na budowę od starosty. Warto rozpisać krok po kroku, jeśli chodzi o kolejne etapy związane z fundamentami pod altanę, postawieniem szkieletu, ścianek, położeniem dachu i wreszcie z aranżacją altanki. Jeżeli mamy obawy czy poradzimy sobie z budową, warto skorzystać z pomocy fachowca lub zamówić gotową altanę. Dyskusji nie podlega fakt, iż prawidłowo wykonana altana ogrodowa to rewelacyjne miejsce na odpoczynek wśród przyrody oraz na spotkania z bliskimi w cieplejsze dni.

  Emilia Zuzia

  Specjalistka SEO SEM

  seolo.pl

  Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

  Artykuł załadowany: 0.2258 sekundy
  REKLAMAA2-NZOZ-Triclinium—01-08—-31-08-2020