REKLAMAA1-WIMAR-AUTO---10-06----10-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Ursynowskie Centrum Kultury przy ul. Gandhi ma ruszyć w styczniu

  Ursynowskie Centrum Kultury przy ul. Gandhi ma ruszyć w styczniu (SK)

  W styczniu ruszy Ursynowskie Centrum Kultury na tyłach ratusza. Zakończyła się budowa obiektu, rozpoczęły odbiory techniczne. Trzeba jeszcze kupić fotele do sali teatralnej, wyposażyć ośrodek, wybrać dyrektora i UCK może się otwierać.

  Przy ul. Gandhi, za ursynowskim urzędem dzielnicy, przez ostatnie lata rósł drugi w dzielnicy miejski ośrodek kultury. Wysoki Ursynów czekał na niego blisko 40 lat. Inwestycję przez lata odsuwano, bo co chwilę pojawiały się inne, pilniejsze potrzeby. Wreszcie w 2016 roku miasto znalazło pieniądze i w kolejnym roku rozpoczęła się budowa.

  Początkowo otwarcie planowano na 2018 rok, ale dzielnica w trakcie inwestycji zdecydowała się na zmianę planów. Władze stwierdziły, że warto, by w UCK powstała scena teatralna z pełnym wyposażeniem, pełniąca rolę sceny zapasowej dla stołecznych teatrów.

  A w to, że Ursynów od zawsze miał ambicje, by mieć swój własny teatr nikt nie może wątpić. Ursynowianie chętnie oglądają spektakle renomowanych scen śródmiejskich, mamy też działający od ponad 30 lat "Teatr Za Daleki" stworzony przez Zbigniewa Zapasiewicza czy "Teatr Wolandejski" prowadzony prywatnymi siłami w Domu Kultury "Stokłosy".

  Niespodziewana zmiana planów

  Na stworzenie sceny z prawdziwego zdarzenia w 2018 roku miasto dołożyło 8 mln złotych. Pewne było, że ulepszenie zostanie okupione zmianą terminu zakończenia budowy. Początkowo mowa była o wiośnie 2020 roku, ale i tego terminu nie udało się dotrzymać.  Dzisiaj - dwa lata po tym, jak ośrodek powinien już działać - ratusz ogłosił, że skończyła się jego budowa i trwają już odbiory techniczne. 

  - Jeszcze do końca lipca trwać będzie budowa technologii sceny, na dniach ogłosimy przetarg na fotele w sali widowiskowej na ok. 350 miejsc - mówi burmistrz Robert Kempa.

  Natomiast w drugiej połowie sierpnia ma zostać ogłoszony konkurs na dyrektora Ursynowskiego Centrum Kultury, tak aby we wrześniu mógł on już uczestniczyć w wyposażaniu ośrodka.

  - Chcielibyśmy, aby UCK rozpoczęło działalność od 1 stycznia 2021 roku - dodaje burmistrz.

  Już dziś zainteresowanie nowo powstąjącym ośrodkiem jest w Warszawie duże. Wygląda na to, że będzie mógł tu działać teatr impresaryjny, czyli bez stałej grupy aktorskiej, ale taki, który wynajmuje scenę i technologię innym teatrom. Ursynowska scena będzie też pełniła rolę tymczasowej siedziby dla stołecznych teatrów, gdy rozpoczną się remonty w ich macierzystych siedzibach. Wówczas na parę lat do naszej dzielnicy przenieść się może jedna z renomowanych scen warszawskich. Tak twierdzi miejskie Biuro Kultury.

  Razem z DOK czy osobno?

  Dom kultury nie może działać bez pieniędzy. Co roku np. mokotowski Dom Kultury "Kadr" czy CK "Podskarbińska" na Pradze Płd. otrzymują dotację od samorządu w wysokości ok. 8 mln złotych. Maleńki Dzielnicowy Ośrodek Kultury "Ursynów" na Kajakowej otrzymuje ok. 2 mln złotych. Ile więc dostanie UCK? 

  - Skala rocznej wysokości środków szacowana jest na 8-12 mln złotych rocznie. Miasto musi ją określić jeszcze w tym roku, bo w kontrakcie menadżerskim z dyrektorem wybranym w konkursie jest gwarancja wysokości środków dla domu kultury - mówi burmistrz Kempa. Pierwszy dyrektor "założyciel" ma dostać umowę na 5 lat.

  Sporą część własnego budżetu UCK będzie musiało samo wypracować. Zadbać ma o to dyrektor, który będzie musiał przedstawić plan działalności i zarobkowania. 350-osobowa scena z pełną technologią jest jednak atutem ursynowskiego ośrodka. Na tego typu sale jest zapotrzebowanie, zarówno jeśli mowa o spektaklach i koncertach komercyjnych, jak i wszelkiego rodzaju spotkaniach i imprezach.

  Pod względem organizacyjnym nowy dom kultury ma zostać jednostką osobną od działającego od dwóch lat DOK "Ursynów" i mieć odrębną załogę. Burmistrz obawia się, że w przeciwnym wypadku mały ośrodek na Zielonym Ursynowie zostałby zdominowany przez swojego większego brata, a ta część dzielnicy zasługuje na coś własnego.

  "Diamentowana" elewacja robi wrażenie

  Z zewnątrz budynek UCK wyróżnia się białą elewacją z pofałdowaniem na kształt szlifowanego diamentu. To też wynik zmian w projekcie, na który zdecydowała się dzielnica. Początkowo elewacja miała być szara i nijaka, podobnie jak cała bryła obiektu, zaprojektowanego jeszcze w 2006 roku. Wrażenia brzydkiego sarkofagu nie daje się uniknąć, gdy patrzymy na budynek od strony skrzyżowania Gandhi i Dereniowej.

  W środku za to wystrój już na współczesnym poziomie. Przestronny hol, jasna kolorystyka, minimalistyczne i surowe formy. Obok sali widowiskowo-teatralnej - jest sala na ok. 150 m2 z ruchomymi siedzeniami na 100 osób, 100-metrowa sala wielofunkcyjna oraz 5 mniejszych sal warsztatowych, w których będą mogły odbywać się np. zajęcia malarskie, rzeźbiarskie czy studyjne. Na parterze jest miejsce na wystawy oraz klub z zapleczem gastronomicznym, które zostanie wynajęte zewnętrznemu operatorowi. Obok UCK jest już parking na 107 samochodów.

  VIDEO: Burmistrz Robert Kempa o UCK (źródło: dzielnica Ursynów)

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 30

  • 13
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  19Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Do Inspektora Nadozru 19 12 dni temuocena: 100% 

   Proszę sprawdzić czy zamieniona instalacja wentylacji spełnia europejskie wytyczne dotyczące pracy wentylacji w dobie pandemii.

   Edytowany: 12 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~skiba 18 14 dni temuocena: 80% 

   Czy przewidziano włączenie działalności Domu Sztuki do Ursynowskiego Centrum Kultury? Jako budynek DS byłby dalej własnością SMB Jary, ale jego działalność mogła by uzupełniać funkcje UCK. - Pan Bukowiecki byłby wtedy zastępcą dyrektora UCK. Czy burmistrz bierze takie rozwiązanie pod uwagę?

   Edytowany: 14 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kasia Kuśmiderek 69 17 11 dni temuocena: 100% 

   Bukowiecki 20 lat temu był już człowiekiem bardzo słabego zdrowia i zmęczonego umysłu, teraz ma 83 czy 87 lat i nie na stanowiska a na emeryturę powinien iść. Tak błyskotliwie dyrektorował Domem Sztuki, że nie dzieję się tam nic a budynek wygląda jak tykająca katastrofa budowlana.

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pasztet 16 15 dni temuocena: 88% 

   Kiedy to dziadostwo architektoniczne zostanie wyburzone?

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~T 15 16 dni temuocena: 78% 

   Prawda taka, że nikomu to do niczego nie będzie potrzebne. Koszty samego ogrzewania i wody zjedzą budżet na kulturę dla całej dzielnicy. Lepiej zmienić przeznaczenie budynku na jadłodajnie dla bezrobotnych albo komisariat policji.

   Edytowany: 16 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~chyba logiczne 14 17 dni temuocena: 100% 

   Jeszcze nie było otwarcia, jeszcze nic nie pokazali, a już nie martwią o dotacje : Co roku np. mokotowski Dom Kultury "Kadr" czy CK "Podskarbińska" na Pradze Płd. otrzymują dotację od samorządu w wysokości ok. 8 mln złotych. Maleńki Dzielnicowy Ośrodek Kultury "Ursynów" na Kajakowej otrzymuje ok. 2 mln złotych. Ile więc dostanie UCK? " Odpowiedź prosta. Wydaje mi się , że Ministerstwo Kultury nie przyznaje dotacji za wynajem nieruchomości. Za wynajem pomieszczeń będą płacić właścicielowi najemcy, a dotacje z Ministerstwa kultury należą się teatrom, czyli ludziom tworzącym sztukę , a nie właścicielom wynajmującym lokale.

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek3 13 20 dni temuocena: 5% 

   Banda komentatorskich malkontentów.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tatuś 12 19 dni temuocena: 80% 

   Tak panie burmistrzu. Ma pan rację.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~królik 11 20 dni temuocena: 100% 

   Co zrobiliście z naczelnikiem Sitterle?! Czy prawda jest, że zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach za granicą?

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kasia67 10 20 dni temuocena: 83% 

   Pitu pitu. Prawda taka, że odcieliscie od kultury tysiące Ursynowian korzystających z spółdzielczych placówek. Seniorów Pan Ostrowski ma za zbędny element. Zapamiętamy to.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 9 21 dni temuocena: 100% 

   Jak nie zlikwidują dzikiego wjazdu na parking UCK od strony osiedla przez chodnik do metra to zaraz będzie rozjezdzżone całe osiedle

   Edytowany: 21 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hh 8 17 dni temuocena: 100% 

   Już jest rozjeżdżone i niebezpiecznie.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mesmer 7 21 dni temuocena: 100% 

   Teatr Wolandejski to prywatna inicjatywa. niech się DK nie podpiera cudzą działalnością.

   Edytowany: 21 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zet 6 21 dni temuocena: 64% 

   Autor zapomniał podkreślić, że dzięki temu parkingowi mamy wspaniałe pole betonu, dzięki któremu powstanie wyspa ciepła i w upały wyraźnie podniesie się temperatura w okolicy, a kurz będzie się unosił i niósł do mieszkań okolicznym mieszkańcom. I to w miejscu chyba najlepiej skomunikowanym na Ursynowie: metro, liczne autobusy we wszystkich kierunkach. Wstyd i kompromitacja projektantów!

   Edytowany: 21 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 5 21 dni temuocena: 39% 

   A posadzenie ilu drzew zasponsorowałeś w ramach nowego programu?

   Edytowany: 21 dni temu

   oceń komentarz 12 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zet 4 20 dni temuocena: 56% 

   A ty Boomie ile dzieci zatrułeś spalinami ze swojego starego diesla.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 14 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 3 20 dni temuocena: 57% 

   Nigdy nie miałem diesla, nigdy nie paliłem węglem w piecu, posadziłem trochę drzew. A ty co potrafisz oprócz wycieczek personalnych i ogólnego narzekania? Skoro jesteś takim ekologiem to ponawiam pytanie - ile będzie nowych drzew dzięki tobie?

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lemat 2 18 dni temuocena: 100% 

   Kompromitacja , to zbyt łagodne określenie. To skandal! Kwalifikuje się do zaskarżenie z tytułu oszpecenia urbanistycznego dzielnicy zamiast plenerowej widowni betonowy plac manewrowy, niegospodarności - ( niewykorzystane parkingi podziemne przy ratuszu i naziemne przy Multikinie) , wybudowanie wjazdów dla samochodów na ścieżkę dojścia do metra, ogólnie - działania na szkodę mieszkańców Ursynowa, który jest ich domem, a urząd / urzędnicy , tylko wynajętym administratorem.

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~brak słów 1 15 dni temuocena: 100% 

   Pole betonu z ławeczką , pod platanem (przeżył cudem, tylko dzięki temu, że platany są pod ochroną), gdzie bezdomni spożywają , piją i wyrzucają za siebie dary z jadłodzielni, Na betonowym polu wyjątkowo dobrze nasłonecznionym, Ratusz organizuje imprezę : festiwal track-foodowy - jedzenie z samochodów , uświetnione nadmuchiwanymi atrakcjami dla dzieci. Kurz , spaliny, upał bez skrawka cienia. To pomysł na zagospodarowanie prestiżowego miejsca na Ursynowie.

   Edytowany: 15 dni temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5148 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni—01-08—-31-08-2020