REKLAMAA1 DaGRASSO 25.02.2022 - 25.05.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (ZTM)

  Nie na początku roku, a dopiero na przełomie lata i jesieni kierowcy skorzystają z parkingu "Parkuj i Jedź" PKP Jeziorki. Zarząd Transportu Miejskiego opóźnienie tłumaczy biurokracją i pandemią. Dopiero na przełomie stycznia i lutego wykonawca rozpocznie prace. 

  Z nowego P&R przy Karczunkowskiej kierowcy mieli korzystać już od wiosny. Wybrana przez ZTM warszawska firma Delta od dnia podpisania umowy w zeszłoroczne wakacje miała 540 dni na budowę parkingu. Czas mija, a prace nad inwestycją nawet nie ruszyły. To już pod koniec listopada wzbudziło wątpliwości dwóch ursynowskich radnych.

  - Jeśli liczyć termin podpisania umowy od 31 lipca 2020 roku to minęło już 485 dni z 540 przeznaczonych na realizację. To oznacza, że wykonawca musiałby zbudować cały Parkuj i Jedź w 2 miesiące, co wydaje się wątpliwe - punktowali Paweł i Leszek Lenarczyk z Otwartego Ursynowa.

  Wykonawca czeka na przekazanie terenu

  Dopiero niedawno Zarząd Transportu Miejskiego wyjawił, że inwestycja znacznie się opóźni. Na przeszkodzie w dotrzymaniu pierwotnego terminu stanęła biurokracja. Wykonawca bardzo długo czekał na zatwierdzenie projektów i uzyskanie niezbędnych zezwoleń od... urzędu miasta i gestorów sieci. Do tego doszły korekty w planach oraz koronawirus.

  Teraz wszelka dokumentacja ma być gotowa i firma Delta czeka tylko na przekazanie terenu przez ZTM.

  - Nastąpi to na przełomie stycznia i lutego. Wykonawca zapewne rozpocznie od prac organizacyjnych i uporządkowania terenu. Wówczas będzie mógł przystąpić do prac - mówi Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

  Parking budowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla metropolii warszawskiej ma być gotowy do 15 września tego roku. Z założenia ma służyć mieszkańcom części Zielonego Ursynowa oraz Piaseczna, Góry Kalwarii, Konstancina-Jeziornej, Tarczyna, Prażmowa i Lesznowoli, którzy zyskają dogodne miejsce do przesiadki do pociągów i autobusów. Koszt inwestycji to 5,9 mln zł.

  Problemy od samego początku

  Inwestycję od samego początku prześladują problemy. Na początku kwietnia ZTM anulował pierwszy przetarg na projekt i budowę parkingu. Najniższa oferta opiewała na 6,6 mln złotych. Tymczasem urzędnicy mieli przygotowane zaledwie 4,6 mln złotych. Pod koniec maja urzędnicy otworzyli koperty nowego konkursu i znów przeżyli szok. Oferty, choć niższe, wciąż były zbyt wysokie. Wówczas ZTM postanowił nie przeciągać sprawy i dołożył ponad 600 tys. zł do i tak już zwiększonego budżetu.

  Obiekt ma być ekologiczny - zasilany będzie m.in. energią z paneli fotowoltaicznych - i zapewni miejsce dla minimum 138 samochodów, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych. Ponadto znajdzie się tam nie mniej niż 40 zadaszonych miejsc dla rowerów oraz strefy Kiss&Ride. Powstać mają także miejsca do ładowania samochodów i rowerów elektrycznych. P+R Jeziorki będzie także wyposażony w automatyczny system informacji. Kierowcy przed wjazdem będą wiedzieć o liczbie dostępnych miejsc.

  Parking będzie naszpikowany nowoczesną technologią i niemal bezobsługowy. Przy wjeździe kamery będą odczytywać tablice rejestracyjne pojazdów. Przed wyjazdem kierowcy będą musieli wpisać numery z tablicy swojego pojazdu i opłacić postój. Bezpłatnie parkować mogą posiadacze bilet dobowego lub dłuższego, biletu seniora, biletu dla dzieci z rodzin z trójką dzieci lub uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Potem przy wyjeździe kamera ponownie odczyta tablicę i szlaban podniesie się.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Benio 1 4 miesiące temuocena: 75% 

   mniej więcej od tygodnia coś tam się jakby dzieje, wycinają drzewa, układają jakie rury - nie zmienia to faktu iż nim wybudują ten parking to wiadukt się zawali - taki jest jego stan zwłaszcza od strony planowanego "parkingu". Tu nic nie powstanie przez najbliższych 5 lat.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.6405 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.02.2022 - 25.05.2022