REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Niecka przy Kopie Cwila na zdjęciu satelitarnym

  Niecka przy Kopie Cwila na zdjęciu satelitarnym (Google Maps)

  Jak Kopa stara i wysoka, tak staw pod nią suchy i szeroki. Wybudowany wraz z resztą parku, nigdy nie został uruchomiony. Choć legenda głosi, że przez jeden sezon była w nim woda. Temat uruchomienia fontanny i stawu wraca jak bumerang. Czy tym razem się uda?

  Staw z kaskadową fontanną jest wpisany w krajobraz parku im. Romana Kozłowskiego od zawsze. Małe jeziorko w kształcie wieloryba, którego zarys można ujrzeć patrząc na nie z góry, nigdy nie pełniło żadnej funkcji. Mieszkańcy są tak przyzwyczajeni do widoku pustej niecki, że na co dzień nie zwracają na nią uwagi.

  - Nigdy nie zauważyłam, że to wieloryb, a mieszkam na Ursynowie od 40 lat – mówi pani Basia. – Byłoby miło, gdyby wreszcie w jeziorku była woda, może zamieszkałyby tu kaczki? – dodaje.

  Co jakiś znajduje się ktoś, kto pochyla się nad losem stawu i marzy mu się uruchomienie fontanny. Były już petycje, wnioski i interpelacje. Prawie 500 podpisów pod petycją o uruchomienie fontanny zebrało ostatnio stowarzyszenie "Otwarty Ursynów". Przez wiele lat panowało przekonanie, że do terenu, na którym leży niecka są roszczenia z tzw. "dekretu Bieruta". Okazało się, że to nieprawda.

  - Zarówno brak roszczeń, a także mała ustawa reprywatyzacyjna, istniejący miejscowy plan, to narzędzia, które powinny zostać wykorzystane do stworzenia parku im. Kozłowskiego pod Kopą Cwila zawierającego fontannę - mówi Piotr Skubiszewski, przewodniczący OU.

  zdjęcia: niecka z góry (fot. urząd dzielnicy); obecny stan niecki przy Kopie (fot. OU)

  Od lutego tego roku urząd dzielnicy stara się przyśpieszyć rozpatrzenie wniosków dotyczących własności i użytkowania gruntów pod Kopą Cwila. Burmistrz zapowiada też starania o pozyskanie środków na fontannę.

  - We wrześniu wysłaliśmy pismo do wiceprezydenta Witolda Pahla z sugestią, że to Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociagów i Kanalizacji mogłoby sfinansować budowę. Takie rozwiązanie w mieście jest stosowane. MPWiK obok mają swoją przepompownię - dodaje Robert Kempa.

  Od pomysłu do realizacji droga jednak daleka. W przyszłym roku fontanna z pewnością nie powstanie, ale władze kolejnej kadencji mogą mieć już oczyszczone pole do rozpoczęcie tej inwestycji.

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~mieszkaniec 5 ponad rok temu

   Byłoby fantastycznie. Trochę wstyd, że od 30 lat na środku parku mamy betonową dziurę i nikt nic z nią nie zrobił. Można się podpisać pod tą petycją?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rob 4 ponad rok temuocena: 100% 

   to nie legenda, woda tam była, nawet coś tam pływało, później zaczęło to to wysychać i zarastać glonami w uzupełnieniu różnych śmieci. po kilku miesiącach płyn który tam był wysechł do końca i tak już zostało. Później ktoś to posprzątał i jest tak do dziś.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~messo 3 ponad rok temu

   Ja tam nigdy wody nie widziałem, a mieszkam od początku przy Końskim Jarze.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lir 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Kto ma pamiętać to pamięta, że ok 28 lat temu woda tam była i mnóstwo kijanek też. Więc to fakt, a nie legenda...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~FF 1 ponad rok temu

   Potwierdzam. Ja też pamiętam wodę w tym zbiorniku. Mniej więcej w tym okresie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3306 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-10-2020