REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 lutego 2021, 17:10 komentarzy 15

  (www.kolobrzeg.pl/AŁ/SK)

  W Suwałkach, Kołobrzegu, Pruszczu Gdańskim, Sosnowcu - jak Polska długa i szeroka - w kolejnych miastach stają ptasie bufety. Za darmo lub za niewielką opłatą automaty wydają porcję ziaren lub innej karmy. - To dobry pomysł, choć pod pewnymi warunkami - przekonują ursynowskie miłośniczki ptaków. 

  Ziarna zbóż, kukurydza, pestki dyni zamiast chleba i resztek z obiadu. Taki pełnowartościowy pokarm nie tylko nasyci ptaki, ale w zdrowiu pomoże przetrwać im nawet bardzo śnieżną i mroźną zimę. Niestety, o czym łatwo się przekonać, wciąż bardzo popularne jest karmienie ptaków mieszkających w miastach np. starym, spleśniałym pieczywem. Przez to chorują na choroby układu pokarmowego, zwyrodnienie stawów, uniemożliwiające latanie. Słowem, ludzkie jedzenie jest dla ptaków zabójcze.

  Niewiele w tej kwestii pomagają akcje informacyjne, np. ulotki kolportowane przez dzielnicę wśród mieszkańców. Łatwiej też i szybciej zabrać resztki z kuchni niż kupić właściwą karmę.

  Pierwsze były kaczkomaty

  W odpowidzi w wielu polskich miastach powstały tzw. ptasie bufety. Na początku były to kaczkomaty czyli automaty do bezpłatnego wydawania pokarmu dla wodnych ptaków. W Warszawie po raz pierwszy takie urządzenia pojawiły się w marcu 2017 roku. Zielone budki z ziarnami dla kaczek stanęły wtedy w Wilanowie i nad Potokiem Służewieckim .

  Z czasem coraz bardziej popularne stają się urządzenia z karmą dla innych ptaków, przede wszystkim tych dużych - gołębi, kruków, kawek, gawronów. Lista miast, które instalują ptasie bufety jest coraz dłuższa. W styczniu automaty stanęły w Kołobrzegu. Sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego. Przy użyciu pokrętła za darmo wydają porcję ziaren, przy okazji informują też, jak i czym powinno się dokarmiać ptaki zimą.

  Podobnie działają "stołówki" w Pruszczu Gdańskim. Z tą jednak różnicą, że tam za porcję karmy trzeba zapłacić symboliczną złotówkę lub dwie.

  - My dzierżawimy teren firmie obsługującej automaty. W naszym mieście stoi ich kilkanaście, wszystkie na obrzeżach, aby nie ściągać ptactwa do centrum. Jest to z korzyścią dla wszystkich. Dla zwierząt oraz tych, którzy chcą im naprawdę pomagać - przekonuje Mariola Barzał z ratusza w Pruszczu Gdańskim. 

  Pomysł dobry, ale...

  Podobnie uważa ursynowska społeczniczka z Fundacji “Noga w łapę” od lat walcząca o dobro zwierząt.

  - Oprócz dokarmiania ma to też istotny walor edukacyjny. Ludzie uczą się jak robić to prawidłowo i z sensem. To bardzo istotne dla dużych ptaków, bo w przeciwieństwie do małych, dla których jest mnóstwo karmników w ogródkach, na parapetach i balkonach, nie są one dobrze traktowane - mówi Renata Markowska.

  Z kolei Hanna Żelichowska, ursynowska obserwatorka i fotografka ptaków, twierdzi, że ptasie bufety mają sens tylko pod warunkiem, że karma będzie zawsze dostępna za darmo. 

  - Inaczej nie skorzystają z nich emeryci, którzy najczęściej karmią ptaki chlebem. Dla nich ta symboliczna złotówka, to też jest czasami bardzo dużo. Pomysł, aby finansować je z Budżetu Obywatelskiego jest dobry tylko na rok, a co dalej? Za co kupować karmę? - pyta ekolożka. 

  Koszt automatu z montażem i zapasem karmy to około 5 tys. złotych. Dzielnica, która corocznie finansuje zakup około 7 ton ziaren i za darmo rozdaje je szkołom oraz wolontariuszom dokarmiającym ptaki, nie wyklucza, że zastanowi się również nad ptasimi stołówkami na Ursynowie. 

  Co jedzą ptaki?

  Przypominamy, drobne ptaki wróblowate najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych. Większe gatunki ptaków należy dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą, grubą kaszą. Dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny. Kosy lub kwiczoły chętnie zjedzą pokrojone jabłka, owoce jarzębiny albo rodzynki czy suszone morele. Ptaki wodne, takie jak kaczki czy łabędzie, można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów - najlepiej ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami lub kukurydzą.

  Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, najczęściej na początku marca, kiedy ptaki są już w stanie łatwo zdobyć pożywienie samodzielnie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 22

  • 10
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 7
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Grigorij 15 20 dni temuocena: 88% 

   Ptaków nie powinno się dokarmiać, bo tracą instynkt zachowawczy i zdolność samodzielnego poszukiwania pożywienia. Stwarza im to też możliwości większego rozrodu, zatem jeszcze więcej będzie ptactwa, które przenosi w odchodach różnego rodzaju choroby (głównie gołębie).

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tak 14 20 dni temuocena: 29% 

   Dokładnie, a dodatkowo starsi państwo wcale nie przestaną rozrzucać chleba dookoła, bo do śmietnika to przeciez grzech

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 20 50 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pis 13 15 dni temu

   A człowiek przenosi lambrie, którymi potem zarażają się zwierzęta. Najlepiej żeby nie dokarmiać ludzi wszelkiego rodzaju plusami Moze przestaną się rozmnażać.

   Edytowany: 15 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaciak 12 20 dni temuocena: 72% 

   Pomysl pasuje do Budzetu Obywatelskiego. Karmnik kosztowalby 300 tys. zł, jego ustawienie kolejne 200 tys., wiazaloby sie ze spacerem rozpoznawczym w terenie za 150 tys. wykonanym przez jednego aktywiste miejskiego oraz zwezeniem pobliskiej ulicy do jednego pasa.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Annika 11 21 dni temuocena: 40% 

   Rozumiem że pomysłodawca będzie potem sprzątam gówno w czynie społecznym? Czy tylko uszczęśliwi dalekich sasiadow brudnym trawnikiem i balkonami? Trzeba ograniczyć populacje latających szczurów a nie uczyć dzieci że dokarmianie ich jest ok

   Edytowany: 21 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 41 62 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KrukowatyPrzujaciel 10 20 dni temuocena: 75% 

   A żeby Ci tak ptasi bracia nasrali w stanik! :P

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 53 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DZ 9 20 dni temuocena: 22% 

   ~KrukowatyPrzujacielu jesli szukasz ptaka w swoich gaciach, to weź lornetke

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 16 56 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 8 20 dni temuocena: 66% 

   @ Annika - zawsze mnie bawiły trole piszące pod wieloma nickami, nie Annika? Straszny obciach, nie uważasz? A co do "latających szczurów" czy też "latającego gówna" - nie jęcz latem, że jest za dużo komarów, meszek, much, wszelkiego robactwa i innego latającego gówna. Rozumiem, że lubisz wybetonowane miasta, a ptaki należy wysłać do lasu. Nawet minister Szyszko zaczął realizować tą wizję - polecił wyciąć puszczę Białowieska, by ptaki miały więcej miejsca.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 49 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Annnaaa 7 20 dni temuocena: 36% 

   Ja o szczurach, ty o słownikach xD Właśnie te twoje zabetonowane miasta, pełne śmietniki i dziady takie jak ty, dla których jedynym kontaktem z 'przyroda' jest rozrzucanie bułki pod blokiem, sprawiają że populacja szczurów, chodzących i latających, rozrasta się w niekontrolowanym tempie... PS w lesie nie ma golebii, jest za to dużo komarow i innych robaków. Tylko ostrzegam.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 28 50 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 6 19 dni temuocena: 63% 

   "i dziady takie jak ty" - cóż analiza psychologiczna godna podrzędnego trolla, więc spuszczę na cię zasłonę milczenia. A do lasu, (tylko takiego z drzewami) zapraszam. Może się czegoś dowiesz.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 38 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pis 5 15 dni temu

   A kto będzie sprzątać Annikowe gówna. Dłużej się rozkładają niż ptasie nie tylko ze względu na gabaryty, ale też wyżerają kanalizację z powodu toksycznego jadu i niskiego poziomu IQ

   Edytowany: 15 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 4 21 dni temuocena: 55% 

   W parku w Konstancinie od lat stoi taki automat. W Sopocie za to jest mnóstwo tablic informacyjnych czym nie należy karmić ptaków. Nie wiem czy to przekona ludzi.

   Edytowany: 21 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~1art 3 21 dni temuocena: 32% 

   Jeszcze więcej latającego gówna... Genialny pomysł...

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 59 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcinek 2 20 dni temuocena: 86% 

   Annika - widzę, że ty sama ze sobą już praktycznie piszesz :-))) (polecam opcję "wpisy tej osoby". Żałosne to jest!

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 18 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pis 1 15 dni temu

   To nie lataj

   Edytowany: 15 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.346 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.03.2021 - 31.03.2021