REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (BD)

  Znów drzewo padło ofiarą budowanego na Kabatach kompleksu oświatowego. Tym razem jednak dorodna topola została wycięta zgodnie z prawem. Pozwolił na to marszałek województwa, aby utorować drogę wozom strażackim. Dla mieszkańców to kolejny skandal związany z inwestycją. 

  Pierwszą ofiarą firmy Balzola, budującej szkołę i przedszkole przy ul. Zaruby, była lipa złamana przez wjeżdżającą na teren budowy ciężarówkę. Następnie robotnicy podkopali i obcięli korzenie kolejnego drzewa. A dziś pod topór poszła topola, szczególnie bliska mieszkańcom tej części Kabat.

  - Ścinają ostatnie drzewo przy szkole. Jednocześnie, żadnych barierek i zabezpieczeń. Gałęzie są zrzucane z kilkunastu metrów przy balkonach i samochodach. Jestem oburzony, bo to co się dzieje to zaprzeczenie idei „szkoły w lesie” w otoczeniu natury. Ciekawe jak planują to zrekompensować. Tuż obok stoi maszyna, która nie bieżąco mieli gałęzie i liście. Skandal! W godzinę wycięli zielone płuco tej części Kabat. Zdrowe, silne drzewo służące mieszkańcom od kilkunastu lat. Ba, może i kilkudziesięciu - oburza się pan Bartłomiej, który poinformował naszą redakcję o działaniach budowlańców. 

  Podobnych głosów jest więcej. - Wycięto piękne drzewo. Budowa zrealizowała budynek nowej szkoły przy ul. Zaruby. Zdaje się, że strażakom się nie podobało. Skandal! -  napisał do Haloursynow.pl pan Janusz.

  Wycinka zgodna z prawem

  W przeciwieństwie do zniszczeń sprzed kilku tygodni, wycinka topoli jest legalna i rzeczywiście ma związek ze strażakami.

  - Była to decyzja marszałka województwa. Pomimo chęci uratowania drzewa, nie dało się tego zrobić, ponieważ obiekt nie przeszedłby kontroli przeciwpożarowej. W razie potrzeby straż pożarna musi mieć dogodny dojazd do budynku, a drzewo w tym przeszkadzało. Nie dało się wytyczyć innej drogi. Wykonawca został zobowiązany do nasadzenia zastępczego na terenie budowanego kompleksu - informuje rzeczniczka ratusza Kamila Terpiał.

  Kolejnego drzewa chce też dzielnica w zamian za złamaną przez ciężarówkę lipę. Jako inwestor wystąpiła o to do marszałka województwa. Zażądała też od Balzoli szczególnej dbałości podczas prac o okoliczną zieleń, ponieważ mieszkańcy, którzy na co dzień obserwują budowę, zgodnie twierdzą, że firma niszczy stare lipy przy ul. Zaruby. Aleją jeździ ciężki sprzęt, a robotnicy nie reagują na zwracaną im uwagę. Pomiędzy drzewami stawiają też samochody dostawcze.

  Działania te kłócą się z ideą "szkoły w lesie" opracowanej przez warszawskiego architekta Macieja Siudę. To właśnie według jego koncepcji budowany jest kompleks oświatowy na Kabatach. 

  Jednopiętrowe budynki szkoły i przedszkola usytuowane będą wokół dwóch osobnych dziedzińców. Mają one mieć charakter zielonych podwórek wypełnionych roślinnością o naturalnym charakterze. Całość ma nawiązywać do atmosfery sąsiadującego Lasu Kabackiego.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 57

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 30
   WKURZONY
  • 16
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~obserwator 10 2 miesiące temuocena: 100% 

   Przy budowie ponadnormatywnego żłobka przy Kazury także zniszczono okoliczną zieleń osiedlową, złamano duży konar wierzby przy placu zabaw oraz złamano jedno z drzew obok bloku nr 11 , które nie było objęte planem wycinki, bo nie "kolidowało z inwestycją" jak wyciętych kilkanaście innych. Do tego rozjeżdżono cześć trawników wraz z krzewami po stronie należącej do osiedla i do dnia dzisiejszego nikt tych szkód nie naprawił.... Ale żłobek na 200 zamiast 150 dzieci stoi, a nowo posadzona "zieleń" powoli straszy zamiast zdobić. Nikt niczego nie podlewa, nie wyrywa metrowych chwastów ani nie kosi zasuszonych półmetrowych pozostałości z trawy. Dzielnica przejęła teren ale zapomniała o jego sprzątaniu. Taki standard dzielnicowy. Beton ponad wszystko...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zbyszek 9 2 miesiące temuocena: 100% 

   "Charakter zielonych podwórek" ??? Raczej betonowych ze śladową ilością zieleni! Już widać, że od strony lasu wykonawca kładzie płyty betonowe.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jacek 8 2 miesiące temuocena: 63% 

   Kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się prawdą. Firma Balzola nie ma nic wspólnego z ze zniszczoną lipą. Podobnie jest z topolą nie ma nic wspólnego z wozami strażackimi. Niestety pseudo dziennikarze z Halo Ursynów potrafią tylko szczuć i rozgłaszać kłamstwa.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zly jak osa 7 2 miesiące temuocena: 67% 

   i gdzie teraz będzie sikał mój piesek?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Myślenie ma przyszłość 6 2 miesiące temuocena: 67% 

   Jedyne drzewo w najbliższym sąsiedztwie budowy i przeszkadza! :-/ Tyle przestrzeni i betonu wokół, ale to 1 (ostatnie) PRZESZKADZA! Powtórka z DDR SPT Metro Kabaty? Urzędasy tylko linie proste umiejo kreślić!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ekolog 5 2 miesiące temuocena: 57% 

   Ogrodnik Skubiszewski niech wyjdzie z Facebooka i weźmie się do roboty!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fwejkn;fl 4 2 miesiące temuocena: 86% 

   Podobno teraz najbardziej zielona koalicja jest teraz na Ursynowie, a moim skromnym zdaniem to teraz właśnie tematy zieleni i ekologii są zaniedbywane.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ares 3 2 miesiące temuocena: 63% 

   Z dupą zgodna a nie z prawem. Wszechobecny urzędniczy debilizm. Wrrr..!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Daro 2 2 miesiące temuocena: 56% 

   Jeśli to topola, to nie ma co robić tragedii. Jest to tzw. "chwast" drzewny. Rośnie szybko, jest kruche i łamliwe, a poza tym doskwiera alergikom jak mało który inny gatunek. Sensowne nasadzenia zastępcze są dobrym rozwiązaniem.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zieeeeeew 1 2 miesiące temuocena: 100% 

   Nasadzenia zastępcze... tuje ?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.33 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO--14-08----13-11-2020