REKLAMAA1_FortSluzew-NOWY-od-12-03-do-31-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KT)

  REKLAMA

  Narasta sprzeciw wobec zmian patronów ulic na Ursynowie. Cztery spółdzielnie mieszkaniowe od poniedziałku będą zbierać podpisy za i przeciw nowym nazwom. Burmistrz zapowiada, że zarządzenie zastępcze wojewody zostanie zaskarżone do sądu administracyjnego. Wyśle też 3 tysiące listów do mieszkańców.

  O zmianie patrona ul. Związku Walki Młodych mówiło się od dawna - w jej przypadku nikt nie mógł być zdziwiony. Zaskoczeniem dla mieszkańców Ursynowa była zmiana przez wojewodę trzech innych patronów ulic: Służby Polsce, Kulczyńskiego i Wasilkowskiego. Nowymi patronami zostali odpowiednio: Kazimierz "Kardaś" Orkan - żołnierz AK, Rodzina Ulmów, która w czasie okupacji dawała Żydom schronienie oraz kompozytor Wojciech Kilar. 

  Decyzja wojewody spotyka się z krytyką nie tylko mieszkańców, oburzenia nie kryje też burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.

  - Była mowa o Związku Walki Młodych, pozostałe trzy ulice to było totalne zaskoczenie dla mieszkańców i dla samorządu. Rozmawiałem już z radnymi miejskimi, będziemy dążyć do tego, żeby zaskarżyć to zarządzenie wojewody. Chcemy, żeby sąd zdecydował, kto ma rację. Uważam, że sposób wprowadzania tych zmian jest skandaliczny - komentuje Kempa.

  Rusza ankieta w spółdzielniach

  Sprzeciw przybierze od poniedziałku realną postać. W czterech spółdzielniach mieszkaniowych, które będą musiały zmienić tabliczki z nazwami ulic: SMB "Stokłosy", SMB "Jary", SM "Na Skraju" i SMB "Imielin" - ruszy akcja zbierania podpisów pod dwiema listami. Na jednej podpisywać się mogą zwolennicy zmian, na drugiej - ich przeciwnicy. Ankiety będą dostępne w siedzibach spółdzielni od 20 do 24 listopada.

  - Przekażemy te listy Radzie Miasta st. Warszawy, która na sesji 30 listopada ma podjąć decyzję ws. zaskarżenia zarządzenia wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - mówi Robert Kempa. Dzielnica wyśle też 3  tys. listów informacyjnych do mieszkańców ulic, których dotyczy zmiana.

  Postawa burmistrza, ale też radnych PO, którzy wprost zapowiadają zaskarżenie zmian, dziwi Michała Szpądrowskiego, lokalnego radnego PiS.

  - Uważam że miasto, a właściwie Rada Miasta, w której PO ma samodzielną większość, specjalnie nie podjęła decyzji o zmianie nazw ulic, żeby zrzucić winę na wojewodę. Platforma, w tym szef PO na Ursynowie - poseł Marcin Kierwiński - głosowała za ustawą i w myśl jej przepisów wojewoda ma obowiązek dokonać zmiany nazw ulic których nie zmieniła rada gminy - przekonuje Szpądrowski. Dodaje, że wojewoda dostał rozszerzony wykaz ulic do zmian od IPN.

  Do zaskarżenia decyzji o zmianach patronów wzywa miasto ursynowskie stowarzyszenie "Otwarty Ursynów".

  - Uważamy, iż zmiana nazwy ulicy bez konsultacji społecznych, narusza interes mieszkańców tych ulic oraz jest sprzeczna z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego - mówi Piotr Skubiszewski, przewodniczący OU, które uruchomiło petycję w obronie nazw 4 ulic na Ursynowie.

  Mieszkańcy: Kogo nie spytać, ten przeciwny...

  Zdecydowana większość mieszkańców, których zapytaliśmy o zdanie, krytykuje wymianę patronów bez konsultacji społecznych. Nikt nie chce też stać w kolejkach i wymieniać dokumentów.

  - Z całym osiedlem rozmawiałem o tej sprawie. Może jedna osoba na sto przeze mnie spotkanych chce takich rewolucji. To jest bardzo zła decyzja, bo za naszymi plecami wszystko się odbyło. To my powinniśmy zdecydować, gdzie chcemy żyć i nikomu nic do tego - mówi jeden z mieszkańców ul. Kulczyńskiego.

  - Historia jest historią i nie ma sensu zmieniać jej co chwilę - kwituje mieszkanka ul. Wasilkowskiego.

  VIDEO: Co o zmianach patronów mówią mieszkańcy Ursynowa?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  18Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~zbig 18 3 miesiące temuocena: 100% 

   Dn. 27.11.2017 r. rejestrowałem pojazd w Gminie Ursynów i została w dowodzie rejestracyjnym wpisana nowa nazwa ulicy czyli urząd przyklepał zmianę , a następnego dnia burmistrz p Kempa organizuje spotkanie z mieszkańcami i straszy Sądem Administracyjnym i Strasburgiem w przypadku gdyby wojewoda nie wycofał swojej decyzji

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~andrzej 17 3 miesiące temu

   TYLE CZERWONYCH U NAS NA DZIELNI, ŻĘ TO CZASZE RYJĘ. SAME UBOLE I KONFITURY. NIE DZIWNE, ŻE IM NIE PASI.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DiNa 16 3 miesiące temuocena: 60% 

   Orkana, Ulmów, Kilara - co macie przeciw...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mieszkaniec Kulczyńskiego 15 4 miesiące temuocena: 60% 

   A niech zmienią nazwę tej ulicy, najlepiej na jakąś neutralną. Może być Straganowa, będzie pasowało do bazaru, który pan burmistrze Kempa chce nam zrobić na pętli. W tej sprawie o nasze zdanie nie pyta i konsultacji nie organizuje - wystarczy mu opinia kolegi partyjnego Karczewskie, który jednocześnie (co za zbieg okoliczności) jest szefem tego bazaru. SZCZYT HIPOKRYZJI W WYKONANIU WŁADZ URSYNOWA!!!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gruber 14 4 miesiące temuocena: 0% 

   Komentarze takie jak sarmaty świadczą o tym, że ostro się tam już zagryzają w koalicji platforma z tymi swoimi przystawkami. Tylko dlaczego on tak się dygają tego Guziała?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sarmata 13 4 miesiące temuocena: 31% 

   Postguziałowski układ ma się świetnie. Pan Kempa tylko posypał kupkę brokatem i robi to co Guział. Lewe konkursy, słomiane inwestycje, dzika deweloperka. To wszytko było za Guziała. Nasz Ursynów się trzyma. Radna Cygańska u żlobu. Naczelnik wydziały chałtury Mariusz Śietełełe siedzi i kręci lody ku chwale Zenka Martyniuka. Was wszystkich powinno się wysłać jako doradców na Ukrainę.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~basta 12 4 miesiące temuocena: 80% 

   Jesteś mistrzem manipulacji . 1. ~~sarmata - choć myślisz w obcym Polakom klimacie 2. Przypisujesz byłemu burmistrzowi Guziałowi, który był przeciwieństwem burmistrza Kempy te same działania. 3. Kłamiesz wymieniając personalnie osoby

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~maniek 11 4 miesiące temuocena: 100% 

   "Burmistrz zapowiada, że zarządzenie zastępcze wojewody zostanie zaskarżone do sądu administracyjnego. Wyśle też 3 tysiące listów do mieszkańców." A dlaczego burmistrz nie zaangażował się tak w pomoc mieszkańcom Ursynowa , którzy walczyli o zainstalowanie filtrów w tunelu POW, a z taką energią walczy w sprawie zachowania pamięci o komunistach? Burmistrz wydaje pieniądze podatników , mimo, że ustawa obowiązuje od roku, i można było spokojnie rozmawiać, a dopiero teraz nagle wrzawa.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~seba 10 4 miesiące temuocena: 33% 

   Ankieta burmistrza i spółdzielni mieszkaniowych ma sens natomiast petycja w internecie już nie bo dlaczego przykładowo Lenarczyk z Rosoła ma się wypowiadać na temat Wasilkowskiego ?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 9 4 miesiące temuocena: 56% 

   Dlaczego PiS nie zrobił konsultacji, to co ma być? Ja widziałem tylko zaangażowanie Otwartego Ursynowa w tę sprawę. Gdzie jest NU, gdzie jest IMU i PU?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Władek 8 4 miesiące temuocena: 61% 

   Liczę, że spóldzielnie oprócz ankiet złożą skarge. Nasze spoldzielnie to tylko lawiruja, a pewnie konnretnie nic nie zrobia.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Patrycja 7 4 miesiące temuocena: 54% 

   Brawo Otwarty Ursynów. Mam wrażenie, że tylko wy coś robicie i bez wazeliny tak jak IMU i PU.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~trix 6 4 miesiące temuocena: 50% 

   Taaa coś robią bronią komuchów. Skubiszewski i Dominiak to zawsze byli czerwoni, ale że Lenarczyk też w to wszedł to wstyd!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gruber 5 4 miesiące temuocena: 0% 

   trixl twoi szefowie z peo co ci płaco 2,5zł od wpisu też przecież bronią komuchów XD

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Myszka 4 4 miesiące temuocena: 53% 

   Też tak myślę, że ankiety teraz to musztarda po obiedzie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bedek 3 4 miesiące temuocena: 62% 

   W tym miejscu OU i PO się ośmieszają - na kompromisy i rzeczową rozmowę był czas, kiedy zmiany wprowadzała Rada Miasta. Przez roszczeniową postawę (absolutny brak chęci dialogu i odrzucanie wszelkich propozycji), sprawą zainteresował się wojewoda, który dostał instrumenty pozwalające mu zmienić nazwę samemu. Jest za późno, a teraz pisanie petycji niczego już nie zmieni.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkanka 2 4 miesiące temuocena: 50% 

   Osmiesza się PiS i ci co w tej sprawie nic nie zrobili. Oczywiscie PO to hipokryzja, bo sami glosowali za ta ustawa.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 12 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 1 4 miesiące temuocena: 60% 

   A u nas już tak jest, że co rząd to zmiana historii, każdy ma swoich bohaterów.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1174 sekundy
  REKLAMAA2_WorkingBalance_od16-03-do-17-06-2018