REKLAMAA1-AUCHAN-01-07----31-12-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 sierpnia 2019, 13:09 komentarzy 4

  (AŁ)

  Przy dźwiękach trąbki kolejny raz uczczona została pamięć warszawskich powstańców. Przed pamiątkowym głazem oraz tablicą pamięci na ogrodzeniu Toru Wyścigów Konnych złożone zostały wiązanki kwiatów. Poczas porannych uroczystości, była też okazja do rozmowy z bohaterami tamtych dni.

  Powstańcy, choć zostało ich niewielu, mają jeszcze tyle siły, by czcić pamięć swoich towarzyszy broni i opowiadać tragiczną historię sprzed 75 lat. Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pojawili się na uroczystościach przy służewieckim torze. W tym miejscu 1 sierpnia 1944 roku rozegrały się najbardziej krwawe walki.

  W tym roku hołd poległym tu żołnierzom złożyli m. in. wiceprezydenta Robert Soszyński, była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, burmistrz Robert Kempa, ursynowscy radni oraz przedstawiciele straży miejskiej. Nie zabrakło też żołnierzy, walczących na wielu frontach II wojny światowej oraz ich bliskich.

  Na uroczystościach na Służewcu był Eugeniusz Tyrajski, członek Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Jako żołnierz kompanii K-2 pułku „Baszta”uczestniczył w ataku na teren wyścigów, miał wówczas 18 lat 

  Byłem już po bardzo dobrym szkoleniu i przystąpiłem do Powstania jako zastępca dowódcy 15-osobowej drużyny, z której w ciągu pierwszych godzin walki zginęło sześciu. Moja kompania K-2 po odwrocie zeszła na Czerniaków i Sadybę. Tam walczyłem do 2 września.

  Miałem dużo szczęścia. Tamtego dnia, kiedy wyciągnęli nas z piwnicy do dzisiaj widzę tego Niemca, który zadecydował o moim losie. Mały, zarośnięty, rozbiegane oczy i jego pistelet maszynowy przytknięty do brzucha, w którymś momencie spycha mnie na lewą stronę. Ci co poszli na prawo zostali rozstrzelani.

  Wzięli mnie za cywila, bo byłem przebrany w drelichowe ubranie i w kieszeni miałem kombinerki, jakiś sznurek mi sterczał i to mnie ocaliło, bo wyglądałem na zabłąkanego robociarza

  wspomina Eugeniusz Tyrajski, obecnie wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich

  Wyścigi były jednym ze strategicznych terenów dla powstańców. W czasie wojny, na służewieckiem torze było lotnisko i baza ok. 750 żołnierzy SS. Dzięki przejęciu Okęcia oraz terenu wyścigów powstańcy chcieli zapewnić sobie pomoc powietrzną. Atak miały przeprowadzić kompanie K-1, K-2 i K-3 z pułku "Baszta" Batalion "Karpaty". Niestety nie udało się skoordynować ataku.

  Niepowodzenie szturmu na Okęcie miało wpływ na losy ataku na Tor Wyścigów Konnych. Część niemieckiej załogi z Okęcia przyszła z odsieczą swoim kolegom z Wyścigów. Powstańcy wycofali się w okolice pocarskiego Fortu „Służewiec”, skąd po krótkiej obronie nastąpił odwrót - przede wszystkich w kierunku Lasu Kabackiego i Lasów Chojnowskich a także w rejon Doliny Potoku Służewieckiego.

  Jeszcze dziś o 17:00 dla uczczenia "Godziny W" przed ursynowskim ratuszem nastąpi uroczyste wciągnięcie flag: państwowej, warszawskiej i powstańczej. Pamiętajmy, by zatrzymać się i oddać cześć bohaterom Powstania. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 25

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~gość 4 4 miesiące temuocena: 40% 

   Tak samo obchodzi mnie to powstanie co i bitwa pod Cedynią ! Kolejna żenująca porażka Polaków i dziesięciolecia płaczu. To jest dopiero hańba !

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mała 3 4 miesiące temuocena: 50% 

   Musimy o nich pamiętać, mimo tylu zamordowanych ludzi.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zenobiusz 2 4 miesiące temuocena: 50% 

   200 000 ofiar powstania+Warschau w gruzach. Mamy być z czego dumni. Brawo Polacy

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3451 sekundy
  REKLAMAA2-PizzaSANGIOVANNI-01-12----31-12-2019