Zamknij

Cegła klinkierowa – coraz popularniejszy budulec polskich domów

12:13, 01.09.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 13:14, 01.09.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Cegła klinkierowa nadaje domom niepowtarzalny, tradycyjny wygląd, wzmacnia wizualnie konstrukcję i przywodzi na myśl solidne budownictwo. Co więcej, cegła klinkierowa Lode lub produkty pochodzące od innych cegielni cechują się szeroką wszechstronnością zastosowania oraz szerokimi możliwościami aranżacji wnętrz.

Jak powstają cegły klinkierowe?

Klinkier to w pełni naturalny budulec, który powstaje z mieszanin gliny, piasku i stosownych domieszek, które wypalane są w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza. Cegły klinkierowe odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, świetnymi parametrami użytkowymi – w tym: paroprzepuszczalnością, izolacyjnością akustyczną oraz termiczną. Poza tym elewacje z klinkieru są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości i świetnie znoszą skrajne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Cegły klinkierowe są także wysoce odporne na działanie agresywnej chemii gospodarczej.

Choć klinkier wykorzystywany jest od dziesięcioleci, to obecnie przeżywa renesans

Cegły klinkierowe wykorzystywane są do wznoszenia wszystkich warstw ścian trój- i dwuwarstwowych, kominów, a także podczas prac wykończeniowych. Wyparty niegdyś przez tynki elewacyjne, dziś klinkier przeżywa drugą młodość. Powodem jest atrakcyjna cena, łatwość wznoszenia ścian i konstrukcji budowlanych, a także szeroka gama kolorystyczna i świetne parametry użytkowe.

Jakie są rodzaje cegieł klinkierowych?

Klinkier niejedno ma oblicze. Obecnie wśród najpopularniejszych rodzajów cegieł klinkierowych wyróżniamy:

Cegły maszynowe

Cegły te formowane są przez maszyny, przez co zachowują powtarzalne i precyzyjnie opracowane wymiary. Maszynowa cegła klinkierowa Lode może być wykończona powierzchnią chropowatą lub gładką – zależnie od preferencji klienta i założeń produkcyjnych. Najpopularniejszymi cegłami maszynowymi są cegły czerwone, burgundowe, pomarańczowe i brązowe. Cegły te mogą posiadać ryflowania, a ich wymiary plasują się w dość szerokim zakresie rozmiarowym.

Cegły formowane ręcznie

Ten rodzaj cegieł formowany jest ręcznie i wypalany tradycyjną metodą. Są one nieco droższe, jednak dzięki swoim nieregularnym kształtom nadają budynkom niepowtarzalnego charakteru. Doskonale współgrają z rustykalnymi wnętrzami i loftami. Zwykle produkowane są w jednym rozmiarze.

Gdzie można zastosować cegłę klinkierową?

Możliwości zastosowań klinkieru jest naprawdę dużo. Cegła klinkierowa Lode zwykle służy do wykończenia elewacji. Niemniej jednak może być również wykorzystywana do ozdabiania otworów okiennych i drzwiowych, a także do innych dekoracji elewacyjnych. Cegły klinkierowe doskonale sprawdzą się także do ozdabiania i wznoszenia schodów, ogrodzeń, czy parapetów.

Dzięki wielu dostępnym rozmiarom i kolorom klinkier świetnie sprawdzi się niemal w każdej aranżacji. Na pochwałę tego materiału budowlanego zasługuje również jego łatwość czyszczenia. Po pojawieniu się osadów lub zabrudzeń na elewacji wykonanej z klinkieru, wystarczy zmyć je za pomocą myjki ciśnieniowej lub mokrą szmatką.

Autor: M. Cichoń - ekspert ds. materiałów budowlanych i wykończeniowych.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%