Zamknij

Centrum terapii małego dziecka w Warszawie

19:48, 02.09.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 19:49, 02.09.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Wczesne diagnozowanie problemów niemowląt i starszych dzieci, a także wspomaganie rozwoju od najmłodszych lat, to bardzo ważne działania, które umożliwiają rozwiązanie różnych trudności dziecięcych. Podstawą jest tutaj przede wszystkim współpraca rodziców i terapeutów oraz innych specjalistów.

Szybka diagnoza i wczesna profilaktyka

U niemowląt oraz małych dzieci czasami pojawiają się problemy, które należy szybko zdiagnozować, a następnie leczyć lub minimalizować ich skutki. Wśród różnorodnych trudności można wyróżnić między innymi całościowe zaburzenia rozwojowe, ADHD, zaburzenia integracyjne lub językowe. Szczególne znaczenie ma także rozpoczęcie wczesnej profilaktyki, dzięki czemu dzieci nie zmagają się w poźniejszych wieku z problemami i zaburzeniami. Miejscem, w którym można rozpocząć diagnozę trudności u swoich dzieci jest Promyk - centrum terapii małego dziecka w Warszawie. Pełną ofertę tego ośrodka można znaleźć na stronie https://gabinetpromyk.eu/

To właśnie Promyk funkcjonuje na rynku warszawskim juz od 1993 roku, a terapeuci, neurologopedzi oraz fizjoterapeuci, mają ogromne doświadczenie oraz sporą wiedzę. Wczesne wspomaganie rozwoju małego dziecka jest ważne, zarówno z punktu widzenia malucha, jak i jego rodziców. Realizacja całego procesu terapeutycznego stwarza duże szanse rozwojowe dla dzieci, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia trudności poznawczych, psychofizycznych oraz społecznych, w późniejszych okresach życia. 

Najważniejsi specjaliści z zakresu terapii dziecięcej 

W kontekście terapii dziecięcej szczególne znaczenie mają działania psychologa, czyli specjalisty w zakresie diagnozy i terapii dzieci z problemami rozwojowymi, emocjonalnymi i społecznymi. Rodzice powinni zgłosić się do psychologa dziecięcego w sytuacji, w której zauważą u swoich dzieci takie problemy jak: agresja, depresja, niskie poczucie własnej wartości, lęk, fobie, kłopoty z jedzeniem, zaburzenia osobowości, przewlekły stres, a także nieśmiałość. Na wczesnym etapie życia ważna jest diagnoza takich zaburzeń jak zespół Aspergera (oraz inne ze spektrum autyzmu), nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD), opóźnienie rozwoju psychoruchowego, czy też niepełnosprawność intelektualna. Należy zaznaczyć, że niemowlęta także reagują w sposób emocjonalny na stres, natomiast u dzieci w wieku przedszkolnym przejawiają lęk, jeśli pojawi się nowa, trudna sytuacja. 

Kolejnym ważnym specjalistą jest neurologopeda dziecięcy, który zajmuje się diagnozowaniem problemów z mową i rozumieniem, a także wspomaganiem rozwoju języka. Szczególne znaczenie ma korekcja wad wymowy, a także dbanie o wspomaganie rozwoju mowy u dzieci z ryzyka ciążowa-okołoporodowego. Neurologopedzi mogą pracować na podstawie różnych technik, na przykład terapii integracji sensorycznej lub terapii metodą Johansena. 

W przypadku dzieci z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi, a także z opóźnieniami w ruchu i rozwoju, szczególne znaczenie ma pomoc fizjoterapeuty. To właśnie ten specjalista powinien zadbać o zdobywanie dobrych nawyków ruchowych w nieoceniającej, a jednocześnie przyjaznej, atmosferze. Fizjoterapeuci dziecięcy wykorzystują różnorodne metody i techniki, na przykład zasady terapii integracji sensorycznej, technikę plastrowania, a także decydują się często na wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, który pomaga w rozwoju i jednocześnie niweluje napięcia mięśniowe. 

Diagnoza, terapia i profilaktyka, to ważne obszary działania w przypadku niemowląt i dzieci. Warto wybrać odpowiedni ośrodek i zadbać o całościowe wspomaganie rozwoju najmłodszych.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%