Zamknij

Chcesz głosować, a nie masz meldunku na Ursynowie? Pospiesz się!

08:49, 10.10.2018 Anna Łobocka Aktualizacja: 09:59, 10.10.2018
Skomentuj SK SK

Tylko 1 procent osób niezameldowanych na Ursynowie chce tu głosować. Pozostali mają już niewiele czasu żeby to zrobić.  Aby decydować, kto będzie rządził dzielnicą przez najbliższe pięć lat, wystarczy wpisać się do rejestru wyborców. Sprawdziliśmy jak i gdzie.

Na Ursynowie mieszka około 30 tysięcy osób niezameldowanych, choć tu pracuje lub się uczy. Wiele z nich zapewne będzie chciało wziąć udział w wyborach samorządowych. Ale żeby móc zagłosować na ursynowskich kandydatów, trzeba być zameldowanym w dzielnicy. Jeśli jest to niemożliwe, pozostaje dopisanie się do rejestru wyborców. Na razie zrobiło to nieco ponad 300 osób.

Wpisać można się na dwa sposoby - osobiście w urzędzie lub drogą elektroniczną. W tym drugim przypadku niezbędny jest tzw. profil zaufany. W obu przypadkach trzeba udowodnić, że mieszka się na Ursynowie. Może to być np. umowa najmu lokalu lub oświadczenie właściciela, że na stałe przebywa się w jego mieszkaniu. 

- W razie wątpliwości sprawdzamy, czy ktoś rzeczywiście mieszka tam gdzie wskazał, m.in. przepytujemy sąsiadów. Zdarzało się, że ktoś chciał się wpisać pod nieistniejący adres, albo nie mieszkał tam, gdzie wskazał - mówi Wiesław Grudzień z ursynowskiej delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

Jeśli ktoś ma czas na wizytę w urzędzie, wystarczy przyjść do ursynowskiego ratusza. Na pierwszym znajduje się delegatura Biura Administracji i Spraw Obywatelskich. Trzeba pobrać numerek "Y" i czekać na swoją kolej. W okienku przy pomocy urzędnika wypełnimy wniosek i dołączamy ksero dowodu osobistego lub paszportu oraz papier potwierdzający, że mieszkamy na Ursynowie. Sprawę załatwimy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00, w poniedziałki dodatkowo od 16:00 do 18:00.

Łatwiej dopisać do rejestru wyborców bez wychodzenia z domu, pod warunkiem, że mamy tzw. profil zaufany. Pozwala on potwierdzić tożsamość danej osoby, tak by nikt inny nie mógł się pod nią podszyć. Mając taki "elektroniczny podpis" wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl. Tam, krok po kroku trzeba wypełnić wniosek dołączając wymagane dokumenty, takie same jak w przypadku tradycyjnej rejestracji.

- Codziennie przychodzą do nas wnioski drogą elektroniczną. Ludzie korzystają z tej możliwości dużo częściej niż przychodzą osobiście. Okazuje się, że bardzo wiele osób ma już profil zaufany - mówi Wiesław Grudzień. 

Jeśli urzędnicy odmówią wpisania  do rejestru wyborców, można się od tego odwołać. Skargę należy przesłać do burmistrza, a on przekaże ją do sądu, który wydaje ostateczną decyzję.

Bez wzgledu na sposób, trzeba pamiętać, żeby nie możemy czekać na ostatnią chwilę ze złożeniem wniosku, bo choć urzędnicy nie spodziewają się kolejek, to mają aż trzy dni na wydanie decyzji. Zatem jeśli ktoś złoży wniosek 18 października to do wyborów, może nie dostać odpowiedzi.

Głosowanie na radnych dzielnicy, radnych miejskich, sejmiku wojewódzkiego oraz pierwsza tura wyborów na prezydenta Warszawy - odbędą się w niedzielę, 21 października. Lokale wyborcze czynne będą od 7:00 do 21:00.

[ZT]10478[/ZT]

[ZT]10471[/ZT]

[ZT]10461[/ZT]

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

grzegorzgrzegorz

2 1

Jakim prawem 18:10, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

mieszkanka Natolinamieszkanka Natolina

0 1

Ja rozumiem wybory parlamentarne, ale słoiki płacące podatki w swoich mieścinach mają nam samorząd tworzyć??? Coś czuję, że to będzie niezła karuzela i nagle okaże się, że na Ursynowie mieszka pół miliona ludzi :( 09:35, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%