REKLAMAA1-ENELMED---15-07----15-10-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 września 2019, 12:04 komentarzy 10

  (SK)

  Po latach podtopień i zalewania Zielonego Ursynowa miasto zamówiło opracowanie, które odpowie na pytanie: Co zrobić, by nigdy nie doszło do pamiętnej powodzi z 2010 roku? - Lata mijają, a nic się nie zmienia. Opracowania są dobre do doktoratu, a tu trzeba działać już! - krytykują mieszkańcy.

  Niekontrolowana zabudowa, na którą w ostatnich 20 latach beztrosko zgadzali się urzędnicy, doprowadziła do zaburzenia naturalnych dróg odpływu dla deszczówki. Efekt? Co parę lat Zielony Ursynów i rejon starego Imielina pływają. Piwnice są zalewane nawet do 2 metrów, niewydolne i zanieczyszczone rowy odprowadzające wodę wylewają. Straty są ogromne, apele mieszkańców o pomoc trafiają w próżnię. Dla miasta niedrożna melioracja nie jest priorytetem. Do niedawna nawet rowy i rury odpływowe nie były regularnie koszone i czyszczone.

  - Możecie powiedzieć, że sami jesteśmy sobie winni, że się tu pobudowaliśmy - mówi z żalem pan Maciej z ul. Pustułeczki, która po każdym deszczu jest zalana. - O 1995 roku walczymy z tym problemem. Jak to jest, że po jednej stronie Roentgena ulica ma wszystko, a po drugiej stronie nie ma nic? - mówi zdenerwowany mieszkaniec.

  Chciwość deweloperów kontra przyroda

  Winę - obok urzędników wydających bez opamiętania pozwolenia na budowę w każdym zakątku Ursynowa, nawet gdy nie ma odpowiedniej infrastruktury - ponoszą także deweloperzy. Chciwi, liczy się dla nich tylko zysk. Są prawnie zobowiązani do przeprowadzenia analizy wpływu własnej inwestycji na stosunki wodne, ale - jak wiadomo - papier wszystko przyjmie.

  - Najczęściej inwestorzy piszą, że nadmiar wody będzie rozsączany w gruncie i jest po sprawie - mówi Marcin Janik z firmy Ekovert, która opracuje dla Zielonego Ursynowa koncepcję zagospodarowania oraz odprowadzania wód.

  A grunty na Zielonym Ursynowie nie są już w stanie przyjmować wody. Naturalnych terenów zielonych, które chłoną wodę jak gąbka jest coraz mniej. Problemem są nawet niewielkie zabudowania, które zablokowały naturalne spływy wód opadowych.

  - Coraz częściej wiosną mamy intensywne opady deszczu na zamarznięty grunt, bo śnieg u nas już prawie nie pada. A taki zamarznięty grunt ma takie same właściwości jak betonowy plac. Więc nawet dużo zieleni nie rozwiązuje problemu - mówi Janik.

  Człowiek sam sobie tworzy problemy. Kiedyś ok. 30-40% opadów deszczu odpływało, dziś - przy gęstej zabudowie - spływ zwiększa się do 50-60%, czego nie są w stanie przyjąć ani tereny zielone, ani kanalizacja. Na Zielonym Ursynowie po dawnych terenach rolniczych pozostał system drenaży, ale i on już nie spełnia swoich funkcji. Konieczne jest stworzenie nowego systemu. To bardzo kosztowny i długotrwały proces, wymagający od władz cierpliwości i konsekwencji. Czy w dobie polityków, którzy martwią się tylko o to, co stanie się za ich kadencji, jest na to szansa?

  Konieczna zmiana mentalności

  Zmiany klimatyczne wymuszają zmianę myślenia. Dziś - z powody suszy - nie stawia się już na szybkie odprowadzenie deszczówki do kanałów. Przy coraz częściej występujących deszczach nawalnych oraz deszczach mniej intensywnych, ale długotrwałych, wymagałoby to bardzo kosztownej rozbudowy systemu kanalizacji deszczowej oraz sztucznych zbiorników retencyjnych. Ponadto mamy problem z suszą, a więc wody zaczyna brakować.

  Rozwiązaniem może być tzw. mała retencja. Zamiast utwardzania terenów, tworzenie muld, nierówności, pasaży roślinnych, rowów chłonnych, wykorzystywanie naturalnych niecek. Mają one przewagę nad sztucznie tworzonymi zbiornikami - są tanie i powoli odprowadzają wodę w głąb gruntu. Nie dzieje się to ani zbyt wolno (siedlisko dla komarów), ani zbyt szybko (konieczność magazynowania wody).

  - Stosowanie tych rozwiązań wymaga jednak zmiany mentalności wśród projektantów i urzędników - mówi Marcin Janik z Ekovert.

  - Dla decydentów to temat mało znaczący, nie polityczny, bo mieszkańcy go nie widzą. U nas najpierw powstają siedliska, a nie ma podstawowej infrastruktury. Czas to zmienić - mówi radny Paweł Lenarczyk, przewodniczący Komisji Zielonego Ursynowa w Radzie Dzielnicy.

  Jaskółka zmian

  Być może jaskółka zmian pojawi się na Ursynowie. Miasto, pod naciskiem lokalnych samorządowców, a zwłaszcza radnych Pawła i Leszka Lenarczyków, którzy od lat niestrudzenie walczą o zainteresowanie władz problemem kanalizacji i melioracji, zamówiło opracowanie całościowej koncepcji poradzenia sobie z tematem.

  W ciągu dwóch najbliższych miesięcy stworzy je doświadczona wrocławska firma Ekovert. Eksperci dokładnie prześwietlą każdy metr kwadratowy Zielonego Ursynowa, opracują mapy spływu wód, nałożą na nie mapy historyczne (bo woda szuka swoich dawnych ujść). Zinwentaryzowane zostaną urządzenia hydrotechniczne, określone obszary problemow. Firma ma zaproponować decydentom rozwiązania, harmonogram i kosztorys koniecznych inwestycji. Powstaną też rekomendacja dla inwestorów.

  Twórcy opracownia liczą także na uwagi mieszkańców, którzy najlepiej wiedzą, gdzie i w jakich sytuacjach są problemy z odpływem deszczówki. Wąskie gardła w systemie odprowadzania wody sa znane od lat: to na przykład rów Jeziorki pod ul. Puławską, ul. Lambady nad rowem Grabowskim, ul. Trombity i Dumki, okolice Żołny, Wyczółki czy Gawota i Kądziołęczki, gdzie po każdych opadach stoi woda. Osobnym problemem są wysychające jeziora - Zgorzała, Imielińskie czy Grabowskie. Dzieje się tak, bo dopływy wody do nich są niedrożne, albo stosunki wodne zostały zaburzone przez okoliczne zabudowania.

  Im szybciej ten niewidoczny dla nas system, przypominający krwioobieg w ludzkim organizmie, zostanie naprawiony, tym lepiej uda się odpowiedzieć na zmiany klimatu, których nikt już nie kwestionuje.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 38

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Rudy_z_Natolina 10 10 miesięcy temuocena: 25% 

   Co ma deweloper wspólnego z zalewaniem terenów ! To jakiś absurd ! To tak jakby ludzie postawili domki jednorodzinne ! I tak by zalewało i tak ! Wystarczy ten zasikany Zalew pogłębić i zrobić odwodnienie porządne. To spraw dzielnicy a nie Dewelopera.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~specjalista 9 10 miesięcy temuocena: 100% 

   a konkretnie Nadarchitekta Roberta i WIR (wiejska inicjatywa rozwoju) oni tak po prostu to rozumiejo "nic nie róbta i nie nie bójta"

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkam na wzgórzu 8 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Proponuję dla mieszkańców zakup amfibii. Promocja!!!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~inżynier 7 10 miesięcy temuocena: 100% 

   oczywiście w ramach budżetu partycypacyjnego oczywiście

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szewczykdratewka 6 10 miesięcy temuocena: 100% 

   ten teren to tzw. Jeziorki - nazwa mówi za wszystko, kto buduje na terenach zalewowych??? kto kupuje niech się nie dziwi ten teren od zawsze był zalewowy, jakim cudem powstały tam osiedla?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~O retynek 5 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Fundacja psubraty zakłada beczki na deszczówkę- powinno pomóc-zreszta - sprobowac warto

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dżon Łejn 4 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Kiedy znów zaleje Zielony Ursynów? - we czwartek.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Likaon 3 10 miesięcy temuocena: 50% 

   Po pierwsze tylko i wyłącznie urzędasy są odpowiedzialne za sytuacje. To oni wydają pozwolenie na budowę nie kto inny. A trudno wymagać od developera aby dokładał do interesu, dlatego wykorzystują każdy skrawek ziemi jak mogą . Poza tym ja "doświadczona wrocławska firma Ekovert. Eksperci dokładnie prześwietlą każdy metr kwadratowy Zielonego Ursynowa, opracują mapy spływu wód, nałożą na nie mapy historyczne (bo woda szuka swoich dawnych ujść). " może znać "tajniki" Zielonego Ursynowa ? A co do starych map ... już w ciemno mogę powiedzieć że pewnie z 50% oczek wodnych, kanalików, strumyków etc. dziwnym trafem zniknęło z bieżącej mapy !

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaro 2 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Efekty młodego polskiego kapitalizmu. Narody o ugruntowanej sytuacji (politycznej, społecznej, materialnej) raczej dążą do "konsensusu w imię dobra ogółu" (dobra, wiem, że dość górnolotnie) - patrz narody skandynawskie. U nas liczy się póki co czysty zysk i stąd takie zjawiska. A urząd jest winny tylko w części.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 1 10 miesięcy temuocena: 83% 

   "Winę - obok urzędników wydających bez opamiętania pozwolenia na budowę w każdym zakątku Ursynowa, nawet gdy nie ma odpowiedniej infrastruktury - ponoszą także deweloperzy. Chciwi, liczy się dla nich tylko zysk." I to jest kluczowy fragment tekstu Redaktora. To, że developerzy chciwi, to oczywiste - budują, bo chcą zarobić. Ale, czemu ci drudzy, tak "bez opamiętania" ? Pewnie z dobroci serca...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3317 sekundy
  REKLAMAA2-NZOZ-Triclinium—01-08—-31-08-2020