REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 maja 2020, 11:55 komentarzy 15

  (policja)

  Nawet trzy lata więzienia grożą osobom, które policja złapie na posiadaniu narkotyków. Rygorystyczne przepisy od lat budzą emocje i dyskusje, ale wciąż obowiązują. Na Ursynowie mamy w ostatnich tygodniach do czynienia z prawdziwą plagą zatrzymań na narkotyki.

  Nie ma dnia, by ursynowscy policjanci nie zatrzymywali posiadaczy narkotyków. Na ulicy Dereniowej policja wylegitymowała przechodnia, 40-latka, który nerwowo zachowywał się na widok radiowozu. Przyspieszył kroku i skręcił w osiedle. Funkcjonariusze postanowili wyjechać mu naprzeciw i sprawdzić, co spowodowało poddenerwowanie u przechodnia. W plecaku miał słoik z mariuhuaną i zagniatarką. Grożą mu 3 lata odsiadki.

  Także w ostatnich dniach przed policją próbował uciekać 31-letni kierowca opla, jadący ul. Puławską. Przed skrzyżowaniem z Kajakową, gdy zobaczył radiowóz, skręcił w uliczkę z zakazem wjazdu. Kiedy policjanci zapytali go, czy przewozi coś nielegalnego, podał im fabrycznie zamkniętą paczkę chipsów, informując, że w środku znajdują się narkotyki.

  - I faktycznie po otworzeniu okazało się, że między paprykowymi snackami znajduje się woreczek z nielegalnym suszem - mówi asp. szt. Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy policji.

  Również 31-latkowi grożą 3 lata więzienia, które może zasądzić sąd.

  Ursynów "stolicą" marihuany

  Ursynów nie od dziś jest znany stołecznej policji jako zagłębie narkotykowe. Niemal codziennie dochodzi do zatrzymań osób, które mają przy sobie środki odurzające, najczęściej marihuanę. Co kilka tygodni w ręce funkcjonariuszy wpadają też dilerzy. 

  Wielu mieszkańców Ursynowa uważa, że ścigając posiadaczy drobnych ilości marihuany, policja traci czas i "rozmienia się na drobne". I nie są to wcale osoby, które popierają stosowanie używek.

  - Moim zdaniem policja powinna koncentrować się na prawdziwych przestępstwach: włamaniach i kradzieżach, których u nas jest bardzo dużo, a wydaje się, że nieszczególnie policja radzi sobie z wykrywaniem sprawców tych przestępstw. Ale od razu zaznaczam - nie jest zwolenniczką zażywania narkotyków, żadnych. Tyle że nie ma co walczyć z wiatrakami - mówi nam Monika, mieszkanka ul. Kulczyńskiego.

  O nieadekwatności kar do skali przestępstwa mówią nam też nieoficjalnie policjanci, którzy nie chcą się wypowiadać pod nazwiskiem, bo ich zadaniem jest egzekwowanie prawa, które obowiązuje.

  - Wsadzenie za kratki kogoś, kto miał trochę marihuany naprawdę nie dodaje policji splendoru. Od tego bezpieczeństwo się nie poprawi. Mam wrażenie, że to strata czasu i nabijanie statystyk. Ale cóż, takie mamy prawo i pytanie do ustawodawcy, czy nie czas je nieco obluzować - mówi nam jeden z ursynowskich dzielnicowych.

  Z drugiej strony przyznaje, że liczba osób uzależnionych od narkotyków jest bardzo duża, a zwykle zaczyna się od marihuany.

  Legalizować czy nie?

  Za legalizacją posiadania niewielkiej ilości marihuany na własny użytek opowiada się 58,4% Polaków. Takie wyniki przynosi ostatni sondażu przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Batorego w 2019 roku. W środowisku naukowym wciąż trwają spory. Dla jednych marihuana to wstęp do uzależenienia od narkotyków, dla drugich - używka, taka jak alkohol czy tytoń, ale - w okreslonych sytuacjach - mająca nawet pozytywne skutki dla zdrowia.

  Stowarzyszenie Wolne Konopie planowało w tym roku zbiórkę 100 tys. podpisów pod wnioskiem o legalizację marihuany na własny użytek. Ich zebranie daje prawo przedstawienia projektu ustawy w Sejmie. Epidemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Organizacja zapowiada wznowienie akcji w 2021 roku.

  W niektórych krajach, takich jak Czechy, Portugalia czy Włochy posiadanie niewielkiej ilości marihuany na własny użytek nie podlega karze. We Francji karane jest mandatem. W większości krajów postkomunistycznych oraz skandynawskich posadanie marihuany wiąże się z karą więzienia.

  W Polsce zarówno import, produkcja, pośrednictwo w sprzedaży, jak i samo posiadanie marihuany jest nielegalne i stanowi przestępstwo, zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. z późniejszymi zmianami – o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2019 r. poz. 852). Za samo posiadanie marihuany grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, natomiast udzielanie marihuany innej osobie zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności, a udzielanie jej małoletniemu jest zbrodnią, zagrożoną karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. 

  Czy legalizować narkotyki na własny użytek?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 233

  • 42
   BARDZO PRZYDATNY
  • 32
   ZASKOCZONY
  • 35
   PRZYDATNY
  • 35
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 27
   WKURZONY
  • 60
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Aniay 15 miesiąc temuocena: 50% 

   Marihuannen jest śmiertelnie niebezpieczny! Prowadzi do dewastacji moralnej, prostytucji, włamań, rabunków, apostazji, marksizmu i grzechów innych śmiertelnych. Za posiadanie kara śmierci, za sprzedaż kara śmierci!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dobrze radzi 14 miesiąc temuocena: 90% 

   Mamy nadzieję że tym policjantom co łamią innym życie też się podwinie kiedyś łapka jak po wódeczce będą wracać z imienin szwagra.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SzuruBuru 13 miesiąc temuocena: 100% 

   Ja bym zalegalizował marihuanę a zakazał alkoholu, ten drugi narkotyk stanowi dużo większe zagrożenie dla zdrowia przy długotrwałym użytkowaniu, a także silniej uzależnia.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 12 miesiąc temuocena: 67% 

   Marihuana mogłaby być najpierw dopuszczona jako lek przy wielu schorzeniach. Może w ten sposób społeczeństwo by się trochę z nią oswoilo. Od tego należałoby zacząć.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Z 11 miesiąc temuocena: 100% 

   Jest już dopuszczona :)

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Shizu 10 miesiąc temuocena: 50% 

   Jest dopuszczona medyczna marihuana do sprzedaży. Proszę się doinformować, to raz. Po drugie, polscy rządzący i tak nie potrafią uregulować kwestii korzystania z jej, sprowadzają z dalekiego wschodu, więc kosztuje naprawdę dużo, a i tak możesz mieć z niej problemy, jeśli nie masz przy sobie recepty, czy odpowiednich dokumentów. Ba, problemem jest w ogóle uzyskać do niej dostęp, bowiem lekarze często powołują się na klauzulę sumienia i często nie wiedzą nawet jak mogą ją przepisać, bo Polska to po prostu dysfunkcyjny kraj.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hehe 9 miesiąc temuocena: 64% 

   Marihuana to nie narkotyk. To ze jest bramą do twardego syfu to propaganda wymyślona przez usa to jak mówić że piwo prowadzi do wódki a jakbtak jest to wina piwa czyli powinno być zdelegalizowany. Sondaż czy narkotyki powinny być legalne? Jakie narkotyki ludzie wyjdźcie wkońcu ze średniowiecza

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 8 miesiąc temuocena: 35% 

   To jest brama do twardych narkotyków. To akurat wiem, bo znam takich co zaczęli od trawki i poszli dalej szukając czegoś mocniejszego.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 8 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Deoksyryneobonuklein 7 miesiąc temuocena: 100% 

   To ich wina nie trawki jak pijesz piwo to prowadzi cię do wódy i potem denaturatu? Bzdura medyczna marihuana i rekreacyjna to to samo wyjdźcie ze średniowiecza w końcu

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Shizu 6 miesiąc temuocena: 50% 

   Ursynowianinie, w śledztwach nie układa się dowodów pod fakty, tylko fakty pod dowody. Równie dobrze mogliby przejść z wódki do twardych narkotyków, nie ma żadnej statystyki, która mówi, że koneserzy innych wrażeń niż alkohol mogą przejść z miękkich narkotyków do twardych. Ta "zasada" to mit obalony dawno temu, proszę, po raz kolejny wykazujesz się niedoinformowaniem, najpierw zasięgnij więc informacji. A potem określ swoje poglądy.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Patriota Polak 5 miesiąc temuocena: 67% 

   Moim zdaniem sondaż jest masakrycznie źle sformułowany ponieważ marihuana to nie narkotyk a lek a legalizacja powinna nastąpić, przynajmniej będzie można założyć firmę i płacić podatki co w czasach kryzysu w USA pokazuje nawet jedyna branża matura nie ucierpiała na koronce to właśnie branża konopna

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Somsiad 4 miesiąc temuocena: 81% 

   Troche to głupie, ze cos w jednym kraju jest legalne, a w drugim trafia sie za to do pierdla.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 3 miesiąc temuocena: 100% 

   Tak samo jest z alkoholem

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~The Flash 2 miesiąc temuocena: 67% 

   Dokładnie, nie przekonują mnie te propagandowe bzdury o szkodliwości marihuany. Sam niekiedy ją stosuję w celach medycznych. Mam też znajomych którzy palą. Żaden z nas nie ma potrzeby sięgać po coś "twardszego" mimo, iż palimy już przeszło dekadę. Ponadto co to za demokracja, która ogranicza naszą wolność wyboru. Żadne prawo ustanowione przez człowieka nie jest ponad Prawem Bożym. Skoro Bóg stworzył canabis i receptory kanabinoidowe w naszych głowach to po to abyśmy z tej rośliny mogli korzystać.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3769 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020