REKLAMAA1 MAGICAL PLACES 15.06.2022 - 14.09.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 stycznia 2022, 12:56 komentarzy 4

  (SK)

  Od samego początku Ursynowa dumnie wznosi głowę, spoglądając na szczyt najwyższego wzniesienia w dzielnicy. Towarzyszy mu jego niezłomny rumak. “Chłopiec na koniu” to najsłynniejsza rzeźba powstała przed laty podczas słynnego ursynowskiego rzeźbiarskiego pleneru. Dziś przybliżymy nieco jego historię.

  “Chłopiec na koniu” to jeden z najstarszych symboli Ursynowa. Powstał niemalże równo z pierwszymi zabudowaniami na Ursynowie Północnym. Mieszkańcy mogą go podziwiać u podnóża Kopy Cwila w parku im. Romana Kozłowskiego. 

  - “Chłopiec na koniu” jest jedną z najsłynniejszych rzeźb plenerowych zlokalizowanych w parku im. Romana Kozłowskiego. Wykonana przez Władysława Trojana czterometrowa żelbetonowa realizacja rzeźbiarska jest wizytówką Ursynowa - mówi Teresa Pabis, historyk sztuki, która w ostatnim czasie zajmowała się pozostałymi ursynowskimi rzeźbami.

  powyżej: Lata 90. XX wieku, "Chłopiec na koniu" jeszcze bez towarzystwa zabawek z placu dla dzieci. foto: Jan Kucharski

  Rzeźba powstała podczas ursynowskiego pleneru rzeźbiarskiego. - Odbył się przy budowanym wiadukcie na ul. Surowieckiego wśród dźwigów, materiałów budowlanych i pyłu w lecie 1977 roku - przypomina historyk sztuki. Stołeczny Związek Spółdzielczości Mieszkaniowej i Związek Plastyków podpisały wówczas porozumienie, że artyści będą świadczyli usługi dla spółdzielni, a w zamian otrzymają pracownie w nowopowstałych blokach. 

  Rzeźby kontra drzewa

  Pod okiem komisarza i organizatora pleneru powstało 12 rzeźb. W tym właśnie “Chłopiec na koniu”. Co ciekawe, jako jedyna została wykonana z żelbetonu. Pozostałe to głównie wapień. A jak pracę na Ursynowie wspomina organizator pleneru?

  W momencie, kiedy skończyliśmy swoją pracę, okazało się, że projekt Ursynowa jest jeszcze w lesie. Kiedy stawiałem rzeźbę, aż włosy mi się najeżyły na głowie. Zupełnie nieskoordynowanie z naszym projektem planowali zieleniarze.

  Jak zobaczyłem, co oni robią i pomyślałam, że wyrośnie z tego wielki las, który zasłoni rzeźby... wyjmowałem ich sadzonki i przenosiłem w inne miejsce. Oni za chwilę znów je sadzili. Nic nie dawały kłótnie, my swoje, oni swoje. Zieleniarze mieli zatwierdzony projekt, za który wzięli pieniądze, nie było mowy o zmianach. Każdy panem na swoim podwórku. Stąd teraz drzewa, które mają się nijak do rzeźb.

  - opowiadał Haloursynow.pl organizator historycznego pleneru Ryszard Stryjecki.

  “Chłopca na koniu” zieleniarzom zakryć się nie udało i do dziś można go podziwiać w pełnej krasie. Głowa postaci skierowana jest ku szczytowi wzniesienia, które obserwuje od blisko 45 lat, siedząc na grzbiecie swojego wiernego rumaka. Koń tylko z pozoru wygląda statycznie. Wystarczy spojrzeć na jego łeb, a można odnieść wrażenie, że zaraz zacznie wierzgać.

  - W części realizacji zauważalny jest wyraźny wpływ twórczości Henry’ego Moore’a. Abstrakcyjny kształt większości prac wynikał z założenia, by maksymalnie ograniczyć formę rzeźb do zamkniętej bryły, aby były jak najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne - zauważa Teresa Pabis.

  U źródeł leczniczej wody

  Legenda głosi, że rzeźba stanęła w miejscu, z którego niegdyś wybiło źródło wody i utworzyło strumyk w stronę płynącego nieopodal Potoku Służewieckiego. Podekscytowani mieszkańcy zaczęli się nawet zastanawiać, jakie to lecznicze właściwości posiada źródełko. Czar prysł, gdy na miejsce dotarło pogotowie wodociągowe i naprawiło... pękniętą rurę.

  Warto także wspomnieć o samym autorze “Chłopca”. Władysław Trojan urodził się w 1932 roku w Ratułowie, niedaleko Zakopanego. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był mieszkańcem wawerskiego Anina. Już podczas ursynowskiego pleneru był cenionym rzeźbiarzem. W latach 70. XX wieku pełnił funkcję przewodniczącego Rady Artystycznej Sekcji Rzeźby Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. Jako tworzywo rzeźbiarskie upodobał sobie drewno. Wykorzystywał je do tworzenia małych form m.in. rzeźbo-mebli, ołtarzy i przedstawień religijnych. Jednak to żelbetonowy “Chłopiec na koniu” jest jego najbardziej znaną rzeźbą. Artysta zmarł w 2004 roku.

  Pozostawiona przez Trojana rzeźba cały czas jednak trwa na swoim miejscu. Jednak przez lata warty przy Kopie Cwila szary, żelbetonowy “Chłopiec” i jego rumak zaczęli nabierać coraz ciemniejszych barw. Rzeźba stała się też ofiarą wandali - na całej powierzchni pojawiały się coraz to nowsze pseudograffiti. Nie pozwolono jednak, by popadła w ruinę. W 2010 roku została odrestaurowana przez dzielnicę. Dalej cieszy mieszkańców Ursynowa i z dumą prezentuje się u podnóża najwyższego szczytu naszej dzielnicy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 78

  • 44
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 21
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~estim 4 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Dlaczego "Chłopiec i jego rumak zaczęli nabierać coraz ciemniejszych barw" zamiast poprawnie po polsku: "zaczęli ciemnieć"? Jeden z najpowszechniejszych chwastów językowych jest "nabierać" (kształtu, barw, siły), pleni się we współczesnej polszczyźnie jak perz w ogródku. Wzięło się toto ze zwalczania na dziennikarstwie formy biernej "stał się, został" (zwięźle: pomnik staje się coraz ciemniejszy) i teraz masowo zalewają nas potworki językowe.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~py-za12 3 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Niestety ursynowskie rzeźby w większości nie są wyeksponowane, często zarośnięte krzakami. Może warto je pokazać, dołączyć tabliczkę z nazwiskiem autora rzeźby.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 2 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Pierwsze zdjęcie - super sprawa! Proste trawniki, kilka kamyków i ta PRZESTRZEŃ! No ale to nie nowocześnie- znajomki od ogrodów (linearnych, dla psów, dla dzieci, dla chomików, dla bezdomnych dla etc.) i nasadzeń nie zarabiali, jak wystarczyło przejechać kosiarką aby ładnie wyglądało. Teraz bez miliona barierek, gatunków traw które trzeba wymieniać bo zdychają i przycinania setek krzewów, to nic się nie da zrobić, co nie?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tubylec 1 6 miesięcy temuocena: 50% 

   Dlaczego Ursynów ukradł niedżwiedzia Ursusowi? Co ma miś do JU Niemcewicza? Komuna nic nie potrafi wymyśleć tylko ściąga obce jako swoje?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5886 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105 01.06.2022 - 31.07.2022