Zamknij

Choroby tarczycy groźne w ciąży. Dowiedz się jak im zapobiec

07:58, 02.03.2020 Redakcja Haloursynow.pl
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Coraz częściej dopadają nas choroby tarczycy, dlatego oznaczenie poziomu TSH to jedno z podstawowych badań, które wykonuje się zarówno przed, jak i w trakcie trwania ciąży. Nieleczona niedoczynność lub nadczynność tarczycy może mieć bardzo groźne skutki dla przyszłej mamy i płodu.

Nadczynność i niedoczynność tarczycy to choroby, z którymi boryka się 5% populacji. O to, jaki mają wpływ na zdrowie przyszłej mamy i dziecka, zapytaliśmy dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka, który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

Szacuje się, że obecnie milion Polaków ma problemy z tarczycą. Skąd taki wzrost zachorowań? Kiedyś problemu nie było czy po porostu nie był diagnozowany?

Choroby tarczycy rzeczywiście stanowią istotny problem, ponieważ występują u ponad 5% populacji. Mówimy o zaburzeniach niezależnie od przyczyn, które je wywołują, gdzie tarczyca produkuje zbyt mało lub zbyt dużo hormonów, a więc niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Chociaż częstość niedoczynności tarczycy wzrasta z wiekiem, choroba występuje również u ludzi młodych i stwierdza się ją w 2-3% ciąż. Nadczynność tarczycy stwierdza się u 0,1-0,4% ciąż. Z pewnością częstsze wykonywanie badań diagnostycznych wpływa na rozpoznawanie przypadków, w których niedoczynność tarczycy przebiega bezobjawowo.

Czy kobieta przed planowanym zajściem w ciążę powinna profilaktycznie zbadać się pod kątem chorób tarczycy?

Ze względu na częstość występowania chorób tarczycy rekomenduje się rutynowe oznaczanie stężenia TSH u kobiet planujących ciążę oraz u kobiet między 4. a 8. tygodniem ciąży.

Czy zmiany hormonalne wywołane chorobami tarczycy mogą być przeszkodą do zajścia w ciążę lub przysporzyć problemów w trakcie jej trwania? Jak wygląda to w przypadku niedoczynności, a jak nadczynności?

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, u podłoża której leży niedobór hormonów tarczycy. Hormony te regulują pracę innych narządów. Powoduje to podwyższenie stężenia TSH, substancji wydzielanej przez przysadkę mózgową. Nieleczona niedoczynność tarczycy zmniejsza płodność kobiety, a u kobiet w ciąży może powodować anemię, nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy oraz przedwczesne oddzielenie łożyska.

Brak leczenia może mieć również negatywny wpływ na stan płodu: małą masę urodzeniową, zespół zaburzeń oddychania u noworodków, zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego. Istotne jest także to, że hormony tarczycy są istotnym czynnikiem prawidłowego rozwoju mózgu płodu.

W przypadku nadczynności tarczycy u kobiet w ciąży może wystąpić nadciśnienie tętnicze krwi, niewydolność krążenia, stan przedrzucawkowy; u płodu powikłaniem może być poród przedwczesny, mała masa urodzeniowa oraz zaburzenia funkcji tarczycy.

Jak wygląda prowadzenie ciąży i poród u kobiety z chorą tarczycą?

Celem opieki w trakcie ciąży u kobiety z chorobą tarczycy jest odpowiednie leczenie i utrzymanie stężeń hormonów na właściwym poziomie. W czasie leczenia wartości TSH powinny być utrzymywane na poziomie 2,5 jm/l w I trymestrze ciąży oraz 3,0 jm/l w II i III trymestrze ciąży. Funkcja tarczycy powinna być oceniana co miesiąc.

Dziękuję za rozmowę.

W piątki badanie USG w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty. Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca marca i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

*Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

[ZT]14309[/ZT]

[ZT]14380[/ZT]

[ZT]14159[/ZT]

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%