REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Jedna na pięć ciężarnych ma w I trymestrze objawy zagrożenia ciąży. Blisko połowa z tych przypadków kończy się niepowodzeniem. O przyczyny i możliwości zapobiegania poronieniom zapytaliśmy eksperta „Boramedu”.

  Plamienie i krwawienie w ciąży zawsze budzi ogromny niepokój przyszłych mam, ale często nie musi oznaczać najgorszego. O przyczyny zagrożenia ciąży, poronień i krwawień zapytaliśmy dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka - specjalistę ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

  Kiedy mówimy o ciąży zagrożonej? Jak często i z jakich przyczyn występuje?

  Jak wiemy czas trwania ciąży wynosi około 40 tygodni. Na każdym etapie jej trwania mogą pojawić się zagrożenia, które ostatecznie w skrajnej sytuacji mogą prowadzić do obumarcia zarodka lub płodu. Zgodnie z definicją WHO mówimy o poronieniu do końca 22 tygodnia ciąży, a w okresie pomiędzy 22 i 37 tygodniem o porodzie przedwczesnym.

  Trzeba wiedzieć, że problem zagrożenia ciąży we wczesnym etapie jej trwania jest powszechny. Jedna na pięć ciężarnych kobiet w I trymestrze ma objawy zagrożenia ciąży, blisko połowa z tych przypadków zakończy się niepowodzeniem, a więc poronieniem.

  Dokładny mechanizm poronienia nie został poznany, jednak wiadomo, że istnieje wiele czynników bezpośrednio lub pośrednio warunkujących stratę wczesnej ciąży. Do najważniejszych zalicza się czynniki genetyczne, nieprawidłowości łożyska, wady anatomiczne macicy, czynniki infekcyjne, dysfunkcje hormonalne, zaburzenia immunologiczne, choroby ogólnoustrojowe, czynniki środowiskowe czy też czynniki psychosomatyczne.

  Przyczyny zagrożenia są jak widać bardzo różne. Jakie więc zalecenia dostanie pacjenta z ciążą zagrożoną np. z powodu niewystarczającej ilości progesteronu, a jakie z nieprawidłową budową macicy? Kiedy zalecane jest leżenie w szpitalu?

  Trudno omówić postępowanie wobec tak wielu potencjalnych przyczyn zagrożenia ciąży. Część z nich niestety nie podlega naszej modyfikacji. W wymienionych przykładach jakkolwiek podawanie progestagenów w leczeniu poronienia zagrażającego stanowi przedmiot wielu kontrowersji, to terapia taka może być skuteczna w przypadkach z udokumentowaną niewydolnością ciałka żółtego.

  W przypadku czynników anatomicznych (przegroda macicy, macica jednorożna, dwurożna, mięśniaki macicy, zrosty wewnątrzmaciczne) postępowanie może polegać na leczeniu chirurgicznym w przypadku wskazań. W zdecydowanej większości przypadków nie ma wskazań do hospitalizacji w przypadku zagrażającego poronienia. Oczywiście ocenę sytuacji i potencjalnych wskazań do pozostania w szpitalu (stan ogólny, nasilenie krwawienie) dokona lekarz w warunkach izby przyjęć szpitala.

  Jakie sygnały ze strony ciała powinny wzbudzić niepokój przyszłej mamy i skłonić do wcześniejszej wizyty u ginekologa?

  Poronienie zagrażające jest definiowane jako plamienie lub krwawienie z macicy z często towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi. To są te sytuacje, które powinny wzbudzić niepokój. Należy jednak pamiętać, że plamienie we wczesnej ciąży nie oznacza, że doszło do obumarcia zarodka.

  A jakie mogą być inne przyczyny krwawienia?

  Krwawienie lub plamienie we wczesnej ciąży jest objawem występującym w 20-30% wszystkich ciąż. Objaw ten może mieć różne znaczenie, od błahego (np. krwawienie w terminie przewidywanej miesiączki mogące pojawiać się aż do 12 tygodnia ciąży) do poważnego, które może zagrażać utratą większej objętości krwi.

  Czy pacjentka w ciąży podwyższonego ryzyka ma jakiś specjalny tryb wizyt i badań lekarskich?

  Oczywiście sytuacja musi być oceniana indywidualnie. Jeśli mówimy o ciąży w I trymestrze co do zasady nie ma ustalonego specjalnego trybu wizyt. Trzeba pamiętać, że postępowaniem o najlepiej potwierdzonej skuteczności w ciąży zagrożonej poronieniem jest odpoczynek.

  Powinno zwrócić się uwagę na działania, które mogą wyeliminować potencjalne czynniki ryzyka, takie jak infekcje, endokrynopatie (cukrzyca, niedoczynność tarczycy), palenie tytoniu. Na ile to możliwe należy minimalizować związany z sytuacją stres, którego rola w zagrożeniu ciąży jest wysoce prawdopodobna.

  Dziękuję za rozmowę.

  W piątki badanie USG w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty. Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca stycznia i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

  *Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.2008 sekundy
  REKLAMAA2-SMB-Ursynów--31-01----29-02-2020