REKLAMAA1-DAGRASSO--14-08----13-11-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Do tej pory była to największa szkoła na Ursynowie, teraz jest najcichsza. Jako jedyna publiczna placówka nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce, SP 340 przy Lokajskiego zastała wyciszona specjalnymi płytami.

  Hałas trudny do zniesienia panował w szkole od początku jej powstania w 2012 roku. Problem był nie tylko podczas przerw, ale i podczas lekcji. Echo niosło się po klasach i korytarzach. Teraz ponad 1.200 dzieci będzie miało lepsze warunki do nauki. Wyciszone zostały wszystkie pomieszczenia, w których przebywają uczniowie - czyli korytarze, sale lekcyjne i gimnastyczne, aula oraz stołówka. Powstał też kącik ciszy i odpoczynku.

  - Nie ma jeszcze twardych danych z pomiarów, ale skuteczność wyciszenia ewidentnie słychać. Chodziło nam o to, żeby dźwięk nie odbijał się, bo pogłos był podstawowym problemem. Pierwszy raz podczas apelu w sali gimnastycznej słyszeliśmy co dzieci śpiewają. W ciągu roku, dwóch lat zobaczymy jak wyciszenie wpłynie na zachowanie dzieci, zwłaszcza tych, które mają tendencje do ADHD i agresywnych zachowań. Zanim cała szkoła została wyciszona zbudowano sale testowe i okazało się, że dzieci, które się tam uczą osiągają lepsze wyniki i są spokojniejsze - mówi Robert Wojciechowski, przewodniczący Rady Rodziców przy SP 340.

  Według norm pogłos powinien zaniknąć po 0,6 sekundy, a w szkole przy Lokajskiego było to aż 2,5 sekundy. Nadmierny hałas wpływa na brak koncentracji, rozdrażnienie i nadmierne pobudzenie. Przez kilka lat w szkole było bardzo głośno, co pokazały badania Sanepidu. Natężenie hałasu sięgało 116 decybeli, a to więcej niż odgłos pracującej piły łańcuchowej. Już przebywanie w hałasie o natężeniu 90 dB powoduje stopniowe uszkadzanie słuchu.

  Lata walki o ciszę

  Budynek szkoły przy Lokajskiego powstał zaledwie sześć lat temu i jest nowoczesny, ale okazało się, że projektant nie wziął pod uwagę akustyki pomieszczeń, w których będą przebywać dzieci, z natury hałaśliwe. Rada Rodziców wspólnie z dyrekcją szkoły przez 4 lata zabiegała o to, by ulżyc uczniom i nauczycielom. Udało się przekonać urzędników i dzielnica dała ok. 1,4 miliona złotych na niezbędne prace. Ściany i sufity obłożono specjalnymi płytami dźwiękochłonnymi o grubości od trzech do siedmiu cenymetrów.

  - Najpierw odwiedziliśmy prywatną szkołę w Wilanowie, by zobaczyć jak w praktyce działa wyciszenie budynku i gdy przekonaliśmy się, że to działa, zdecydowaliśmy że chcemy mieć takie rozwiązania u siebie. Prace zaczęły się podczas ferii zimowych i kontynuowane były do końca wakacji. Żeby nie utrudniać funkcjonowania szkoły prace były wykonywane nocą i podczas weekendów, wszystko musiało być posprzątane, wywietrzone zanim pojawili się uczniowie. Ale warto było! To jest niewiarygodne jaka jest różnica, hałas wcześniej był specyficzny, trudno go opisać, teraz wszyscy jesteśmy dużo spokojniejsi - mówi dyrektor SP 340 Małgorzata Antonowicz.

  Na korytarzu wiszą już uszy z zielonymi, żółtymi i czerwonymi diodami, które pokazują natężenie hałasu i pozwolą dyżurującemu nauczycielowi ocenić, czy podczas przerwy jest za głośno czy nie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 131

  • 68
   BARDZO PRZYDATNY
  • 24
   ZASKOCZONY
  • 20
   PRZYDATNY
  • 7
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Miro 8 ponad rok temu

   Tak powinni zrobic we wszystkich szkolach w ktorych inzynierowie budowlancy i architekci zapomnieli co to jest AKUSTYKA POMIESZCZEN I ICH CZESTOTLIWOSCI REZONANSOWE.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~koko 7 ponad rok temuocena: 100% 

   to cisza przed burzą

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~urban_legend 6 ponad rok temuocena: 100% 

   Ale się jaracie... Akurat w tej szkole ciszy nigdy nie będzie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bob 5 ponad rok temuocena: 57% 

   A wystarczyłoby, by wszyscy przynieśli po kilka tacek po jajkach i nieco kleju, i raz-dwa wytłumienie byłoby zrobione, jak w studiu nagraniowym :)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mariolka 4 ponad rok temuocena: 71% 

   Tak, zgadza się, ale nie należy wierzyć we wszystko, co zostało napisane. To tylko teoria. Sam twórca terminu przyznał się, że nie radził sobie z podobnymi pacjentami i wymyślił termin ADHD. Przy okazji - każde prawidłowo wychowywane dziecko, któremu rodzice poświęcają czas i którym autentycznie się zajmują, można z podobnego stanu wyprowadzić, co pokazują liczne filmy o nianiach pomagających nieradzącym sobie z pociechami rodzicom.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mariolka 3 ponad rok temuocena: 57% 

   Przypominam zainteresowanym - nie ma takiej jednostki chorobowej jak ADHD. Twórca tego terminu wymyślił go, aby mądrą nazwą określić brak ogłady i wychowania u dzieci.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~anoja 2 ponad rok temuocena: 60% 

   W klasyfikacji ICD-10 (opracowanej przez WHO) ADHD to zaburzenia hiperkinetyczne: zespół neurorozwojowych zaburzeń psychicznych. "Zgodnie z obowiązującymi również w Polsce międzynarodowymi klasyfikacjami zaburzeń zdrowia, na przykład DSM–III R, nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci zaliczana jest do grupy zaburzeń związanych z zachowaniami destrukcyjnymi"

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anonimka 1 ponad rok temuocena: 75% 

   Co nie zmienia faktu, że ogół społeczeństwa (nie tylko dzieci), lepiej reaguje psychicznie, jeśli nie jest nadmiernie pobudzony akustycznie. A pogłosy i podwyższony poziom hałasu niestety należą do pobudzających.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3489 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020