Zamknij

Ciepłe i nieprzemakalne ubranie robocze na zimę

19:17, 29.11.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 19:19, 29.11.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Odzież robocza stanowi niezbędne wyposażenie każdego pracownika. Jej zapewnienie jest obowiązkiem pracodawcy, wynikającym z Kodeksu pracy i przepisów BHP. Ubiór nie może być dobierany przypadkowo, lecz musi uwzględniać warunki, jakie panują na danym stanowisku pracy. Powinien też być dopasowany do pory roku, bez względu na to, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu, czy na zewnątrz.

W jakie ubranie robocze warto zapatrzyć się zimą?

Zima jest takim okresem w roku, w którym wybór stroju roboczego powinien uwzględniać dodatkowe czynniki środowiskowe. Zarówno obuwie robocze zimowe, jak i spodnie, bluzy czy kamizelki muszą zapewniać pracownikowi bezpieczeństwo oraz komfort.

Zadaniem odzieży roboczej jest ochrona ciała pracownika przed działaniem czynników środowiskowych, z jakimi ma kontakt na stanowisku pracy. Nie zawsze jest to utożsamiane z klimatem.

Jednak zimą, niskie temperatury, wilgoć, a nawet woda z topniejącego śniegu czy porywiste wiatry mogą być powodem poważnych chorób z powikłaniami. Są to nie tylko infekcje, ale też schorzenia reumatyczne, a nawet odmrożenia czy grzybice wywołane stałym kontaktem z wilgocią. Dlatego wybierając buty zimowe czy odzież, należy zadbać o to, aby zapewniały odpowiednią ochronę przed chłodem.

Buty robocze zimowe

Obuwie stanowi jeden z najważniejszych elementów stroju roboczego. Stopy pozostają w stałym kontakcie z podłożem na stanowisku pracy, na którym często znajdują się opiłki metali, skrawki materiałów, rozlane oleje czy woda.

Ryzyko urazu na skutek poślizgnięcia się czy upadku na stopę ciężkiego narzędzia jest jednym z największych w klasyfikacji BHP. Zimą to ryzyko jeszcze się zwiększa, ze względu na zaśnieżenie czy oblodzenie oraz wszechobecną wodę i błoto pośniegowe.

Obuwie robocze zimowe przeznaczone do pracy na zewnątrz powinno być wysokie, dobrze sznurowane lub zapinane na rzepy tak, aby utrzymywało kostki w stabilnej pozycji. Niezbędne są też odpowiednie ocieplenie wnętrza oraz solidnie bieżnikowane podeszwy. W tej roli doskonale sprawdzą się śniegowce robocze, wykonane z naturalnej lub syntetycznej skóry i wyłożone futerkiem.

Z kolei do pracy pod dachem, można wybrać niższe buty warsztatowe z futerkową wyściółką i odpowiednimi zabezpieczeniami. Warto pamiętać między innymi o wzmacnianych noskach, wkładce antyprzebiciowej i antypoślizgowej podeszwie SRC.

Kurtki zimowe i kamizelki

Chociaż kozaki robocze są bardzo istotne w ochronie pracownika, nie można też zapomnieć o innych elementach stroju. Zimą nie sprawdzą się jedynie lekkie T-shirty czy koszule. Niezbędny jest wybór stroju, który zagwarantuje komfort i ochroni przed zimnem czy wilgocią.

Najlepszym i jednocześnie sprawdzonym sposobem jest ubieranie się na tzw. cebulkę. Kilka warstw ubrania nie tylko lepiej ochroni przed chłodem, ale też pozwoli pracownikowi dostosować zestaw do aktualnej temperatury otoczenia i potrzeb organizmu.

Wśród strojów zimowych dużą rolę odgrywają kamizelki. Mogą one stanowić dopełnienie bluzy polarowej lub nawet samej koszuli flanelowej, zapewniając komfort termiczny bez ograniczania swobody ruchów.

Jeśli chodzi o kurtki, to – podobnie jak buty ochronne zimowe – powinny być ciepłe, ale też wytrzymałe, lekkie i swobodne w noszeniu. Trudno przecież oczekiwać od pracownika wysokiej wydajności pracy, jeśli strój utrudnia mu wykonywanie najprostszych czynności.

Dobrym wyborem może być kurtka zimowa z odpinanym polarem. Ważna jest też tkanina wierzchnia, która powinna być impregnowana, nieprzemakalna i wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Bluzy i polary robocze

Uzupełnienie zimowego stroju roboczego stanowią bluzy i polary. Dobierając strój, warto wziąć pod uwagę fakt, że pracownik zazwyczaj pozostaje w ruchu, a wykonując pracę fizyczną – rozgrzewa się i poci. Nie zawsze więc potrzebuje ciepłej kurtki, zwłaszcza jeśli na zewnątrz przebywa krótko, na przykład podczas rozładunku towaru czy jego transportu do firmowego magazynu.

Bluzy i polary robocze są też niezastąpione zimą w halach fabrycznych, w których trudno utrzymać temperaturę wyższą niż 15oC. Osiem godzin pracy w takich warunkach z pewnością naraziłoby pracownika na przeziębienie lub poważniejszą infekcję.

Ubranie robocze na zimę – do jakich prac się sprawdzi?

Buty BHP zimowe, kurtki czy kamizelki w zasadzie nie są potrzebne każdemu pracownikowi. Należy jednak o nie zadbać, jeśli ten wykonuje prace na zewnątrz budynku. Może to być dbanie o teren wokół obiektu czy odśnieżanie, ale też zadania wykonywane okazjonalnie czy okresowo.

Do takich zalicza się wspomniany wcześniej rozładunek towarów na rampie. Wiele firm ma też magazyny zewnętrzne zadaszone, ale pozbawione ścian. Obsługa takich miejsc zimą, z pewnością wymaga kurtki i kozaków roboczych.

Ochrony przed chłodem potrzebują też osoby pracujące w stalowych halach magazynowych, montażowych czy o innym przeznaczeniu. Wprawdzie obecnie stosuje się już efektywne sposoby ich ogrzewania, na przykład promiennikami podczerwieni, jednak praca siedząca czy stanie przy stanowisku pracy w takich warunkach, nie gwarantują komfortu termicznego bez odpowiedniej odzieży.

Gdzie kupisz wysokiej jakości buty zimowe i ubranie robocze?

Jeśli chcesz kupić odpowiednie buty robocze zimowe, dla siebie lub swoich pracowników, dobrym miejscem na taki zakup będzie sklep NDAR. Oferta jest bogata i zróżnicowana.

Dostępne w niej buty śniegowce męskie, kurtki, kamizelki, polary i inne elementy stroju BHP występują w szerokiej gamie rozmiarów. Zaletą sklepu jest możliwość dokonania zakupu przez Internet, z dostawą pod wskazany adres.

W Warszawie znajdziesz też stacjonarny salon NDAR, w którym takie produkty możesz obejrzeć i przymierzyć.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%