REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 października 2022, 12:02 komentarzy 4

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Już ponad dwa miliony aut przejeżdża miesięcznie przez tunel Południowej Obwodnicy Warszawy pod Ursynowem. Co dziesiąty pojazd to ciężarówka. GDDKiA postanowiła przedłużyć testy z wpuszczaniem tirów na POW bez limitu.

  Drogowcy od 1 sierpnia eksperymentują z ruchem na POW. Okazją był remont mostu na drodze krajowej nr 50, którą zazwyczaj jeździły tiry, omijając Warszawę. Decyzja ta spowodowała, że w tunelu pod Ursynowem liczba ciężarówek z miesiąca na miesiąc skoczyła o 10 proc. i w sierpniu wyniosła ok. 200 tys. Eksperyment miał trwać do końca września.

  Ciężarówki bez limitów do końca roku

  Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że przedłuża zniesienie limitów godzinowych dla ciężarówek powyżej 16 ton do końca roku. Nadal dotyczy to odcinka S2 pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska, co umożliwia przejechanie całą S2 przez Warszawę.

  - Po 1 sierpnia odnotowaliśmy większy ruch pojazdów ciężarowych, czego się spodziewaliśmy, ale nie spowodowało to pogorszenia warunków bezpieczeństwa ruchu - mówi Małgorzata Tarnowska z GDDKiA.

  Wg danych drogowców przez tunel w lipcu, sierpniu i wrześniu przejechało średnio ok. 2,1 mln pojazdów miesięcznie w obu kierunkach. Liczba pojazdów powyżej 16 ton w każdym z tych miesięcy nie przekroczyła 250 tys.

  - Zauważalny jest ogólny wzrost natężenia ruchu, natomiast udział pojazdów ciężarowych waha się między 10 a 12 procent - informuje generalna dyrekcja.

  Wydłużenie eksperymentu drogowcy chcą wykorzystać do zebrania danych, które przydadzą się do analizy i podjęcia decyzji o wprowadzeniu docelowej organizacji ruchu.

  - Jednym z wariantów jest całkowite zniesienie godzinowego zakazu poruszania się pojazdów ciężarowych w ciągu S2 w Warszawie - mówi Małgorzata Tarnowska.

  Efektem ma być materiał do dalszego rozwoju strategii zarządzania ruchem w Warszawskim Węźle Drogowym.

  Większy hałas, a co z filtrami?

  Od czasu puszczenia ciężarówek bez limitów przez trasę S2 w stolicy ursynowianie mieszkający w okolicy wylotów z tunelu skarżą się na większy hałas. Zastanawiają się też nad jakością powietrza. Niedawno - także w rejonie POW - ruszyły czujniki miejskiego systemu monitoringu jakości powietrza.

  Od ubiegłego roku stały monitoring prowadzi także laboratorium wynajęte przez GDDKiA. Ma ono przygotować analizę potrzebną do podjęcia decyzji o ewentualnym montażu filtrów spalin na wyrzutniach tunelu. Ze wstępnych dotychczasowych wyników, o których latem wspomniała rzeczniczka oddziału GDDKiA w Warszawie Małgorzata Tarnowska, wychodzi, że normy powietrza nie zostały przekroczone.

  Pełne wyniki mamy poznać w II kwartale 2023 roku. Wówczas ma też zapaść decyzja czy instalacja filtrów jest potrzebna. Choć obiecał je już minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

  27 stycznia 2018 roku minister na antenie TVP3 Warszawa w programie "Region Polityka" obiecywał: - Mogę powiedzieć, że momencie gdy będzie otwierana Południowa Obwodnica Warszawy, będą także już znajdowały się tam filtry.

  Na otwarciu tunelu POW w grudniu 2021 roku zapytaliśmy ministra o realizacje obietnicy.

  - Badane jest powietrze przed puszczeniem ruchu i w ciągu roku eksploatacji będzie badany poziom emisji spalin. Na koniec - myślę po roku - zapadnie decyzja jakie działania zostaną podjęte - powiedział minister Adamczyk w rozmowie z Haloursynow.pl.

  - Czyli sprawa nie jest wciąż przesądzona? - dopytywaliśmy.

  - Jeśli dziś powiedziałbym, że będą filtry, następnym Pana pytaniem byłoby "A jakie?" i co ja bym Panu odpowiedział na to pytanie? - powiedział minister infrastruktury.

  - Nie wiemy jakie. Nikt nie wie jakie, bo nie wiemy, jakie będą poziomy emisji i z czym się będziemy musieli zmierzyć. Jakie urządzenie rekomendować, by spełnić warunki bezpiecznej eksploatacji tunelu - bezpiecznej przede wszystkim dla użytkowników, ale i mieszkańców - dodawał.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 28

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 12
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kurkawodna 4 2 miesiące temuocena: 100% 

   "..ale nie spowodowało to pogorszenia warunków bezpieczeństwa ruchu" Oczywiście że spowodowało. W okolicach 16:00 skręcając z AL. Krakowskiej na S2 w stronę Usrynowa jest korek spowodowany przez ciężarówki. Nigdy nie było czegoś takiego do czasu wpuszczenia tam ciągników z naczepami

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Adamczyk dawaj filtry! 3 2 miesiące temuocena: 100% 

   Minister Adamczyk to ten o którym Dworczyk napisał "takiej tępoty, połączonej z niekompetencją, bezinteresownym szkodnictwem lub zawiścią, zakłamaniem i zwykłym łajdactwem dawno nie widziałem" I nie tylko w przypadku filtrów udowadnia prawdziwość tych słów!!!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Max 2 2 miesiące temuocena: 83% 

   Przestańcie w końcu ściemniać i przemianujcie S2 na A2, bo to jest autostrada.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Korbol 1 2 miesiące temuocena: 100% 

   Pojawiły się korki na S2/A2/E30. Ciekawe, ale jak to? czemu ?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4459 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023