REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Wokół kilku drzew w alei Kasztanowej właśnie pojawił się ciężki sprzęt, pracownicy wykopują z ziemi korzenie. Podobnie jak w zeszłym roku niektóre kasztany przejdą zabieg uzdrawiający. Przy okazji to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody - mogą zobaczyć, jak drzewa wyglądają pod ziemią. 

  Drzewa rosnące w alei Kasztanowej od ponad dwóch wieków cieszą przechodzących tamtędy spacerowiczów. Ursynowski urząd postanowił się im odwdzięczyć i podobnie jak w zeszłym roku zafundować niektórym kasztanom prawdziwy zabieg spa!

  - To jedno z najbardziej wartościowych przyrodniczo miejsc w naszej dzielnicy. W ubiegłym roku po raz pierwszy zastosowaliśmy nowoczesną technologię napowietrzania gleby wokół korzeni. Pozytywne efekty były widoczne już wiosną tego roku, dlatego kontynuujemy prace związane z poprawą warunków siedliskowych drzew - mówi zastępca burmistrza Ursynowa, Bartosz Dominiak.

  Drzewne spa

  Zabieg polega na odkryciu korzeni drzewa, a następnie przedmuchaniu ich sprężonym powietrzem. Dzięki temu bez żadnej szkody można rozbić znajdującą się pod nimi glebę. Rozluźniona ziemia daje możliwość lepszej wymiany gazowej i wodnej, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania drzewa. Prace już się rozpoczęły.

  - Wytypowanych mamy 8 drzew. Na razie jesteśmy przy trzecim. Myślę, że prace potrwają jeszcze z tydzień. Jednak trochę to potrwa, tego powietrza trzeba wpuścić sporo. Ale daje to naprawdę dobry efekt. Potem korzenie przykrywamy jeszcze nową ziemią - mówi Seweryn Modrzejewski z firmy Sorted, która zajmuje się napowietrzaniem drzew w alei Kasztanowej. 

  Ciekawostki przyrodnicze

  Przebieg prac można obserwować na odcinku alei pomiędzy ulicami Plakatową i Telekiego. A naprawdę warto. Widok odkrytych korzeni nie należy do najczęstszych. Dlatego to jedna z niewielu okazji, by przyjrzeć się temu, co drzewa kryją pod ziemią, i dowiedzieć się nieco więcej o ich budowie.

  - Korzenie niektórych drzew schowane są bardzo głęboko. U jednych tworzą coś w rodzaju siatki, a u innych bardziej przypominają pajęczynę. W przypadku tych drzew to bardziej siatka. Pajęczynę mają brzozy. Jest również taka zasada, że jak szeroko rozchodzi się korona, tak daleko od pnia rozchodzą się korzenie. Zazwyczaj się sprawdza - zauważa Modrzejewski.

  Napowietrzanie obejmie teren o powierzchni 540 m kw. i będzie kosztować ponad 75 tys. złotych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 37

  • 24
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4539 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022