REKLAMAA1-FortSluzew-21-01----31-01-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 stycznia 2018, 20:09 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay)

  REKLAMA

  Nowy rok oznacza dużo zmian. W Warszawie i w całej Polsce. Począwszy od komunikacji miejskiej, przez handel po prawa jazdy. Przygotowaliśmy dla Was spis tych najważniejszych i najciekawszych.

  Bilety wszędzie, tylko nie u kierowców

  Biletów ZTM nie kupimy już w autobusie czy tramwaju, u prowadzących te pojazdy. Szefostwo komunikacji miejskiej twierdzi, że sprzedaż biletów rozprasza kierowców, a bezpieczeństwo jest najważniejsze. 

  – Ta decyzja jest podyktowana przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Głównym zadaniem kierowców i motorniczych jest bowiem spokojne, bezpieczne i punktualne przewiezienie pasażerów. Osoby prowadzące pojazdy powinny skupić swoją uwagę na ruchu ulicznym, a nie dekoncentrować podczas sprzedaży biletów. W stolicy oferujemy pasażerom wiele innych, wygodnych i łatwo dostępnych kanałów sprzedaży – mówi Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

  Dlatego wchodząc do autobusu czy tramwaju pamiętajcie o wcześniejszym nabyciu biletu lub sprawdzeniu, czy w środku pojazdu jest sprawny biletomat. Bilety można też kupować za pomocą aplikacji w telefonach komórkowych, takich jak: mPay, Skycash czy mobilet.

  Sklepy będą stopniowo zamykane w niedziele

  Od 1 marca zakupy będzie można zrobić tylko w dwie niedziele w miesiącu – w pierwszą i ostatnią. A to dopiero początek zmian, ten rok będzie tylko okresem przejściowym. Ustawodawca przewidział, że w 2019 roku będzie tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu, a w 2020 roku w ten dzień będą już pozamykane wszystkie sklepy. Senat niedawno doprecyzował nieco ustawę. Zaproponował na przykład wyłączenie z zakazu placówek handlowych, w których przeważa działalność gastronomiczna. Dozwolony będzie handel w kwiaciarniach czy lodziarniach, o ile w danej placówce „przeważająca działalność” będzie dotyczyć właśnie odpowiednio kwiatów i lodów.

  Torby plastikowe znacznie droższe

  Od 1 stycznia zapłacimy za każdą foliową torbę w sklepie. Każdy sprzedawca jest zobowiązany zapłacić opłatę recyklingową i oddzielny podatek VAT od kwoty sprzedaży. Opłaty te zostaną zapewne przeniesione na klienta. Oznacza to, że nawet przy 20 groszach za torebkę obecnie, będziemy musieli za nią zapłacić około 0,45 zł.

  W "Biedronce" torba będzie kosztować 25 groszy (zamiast 8 groszy), w "Lidlu" nawet 33 grosze, płatne reklamówki będzie też miało "Auchan", które do tej pory rozdawało je za darmo.

  JPK dla każdego

  Jednolity Plik Kontrolny to plik z danymi o operacjach gospodarczych przedsiębiorstwa. Od 2018 roku do skarbówki muszą go wysyłać już wszystkie firmy, nawet te najmniejsze - jednoosobowe. Już od początku stycznia każdy płatnik VAT będzie zobowiązany do umieszczania JPK na platformie Ministerstwa Finansów do 25 dnia każdego miesiąca. Ale to nie wszystko. Od lipca na wezwanie skarbówki przedsiębiorcy, również ci niebędący vatowcami, będą musieli też dostarczyć inne pliki – na przykład JPK_PKPiR – Podatkową Księga Przychodów i Rozchodów lub JPK_KR – z księgami rachunkowymi.

  ZUS: Jedno konto zamiast kilku

  Kolejna ważna zmiana dla przedsiębiorców to wprowadzenie indywidualnych numerów konta w ZUS. Zamiast kilku dotychczasowych. Wszystkie składki będziemy przelewać tylko na to jedno konto, a ZUS sam je sobie rozdzieli. To akurat dobra zmiana. Skąd wziąć numer konta? Do  31 grudnia ZUS powinien go przesłać wszystkim płatnikom składek.

  Pensja minimalna w górę

  2100 zł brutto – tyle wyniesie pensja minimalna od 1 stycznia. To podwyżka o 100 złotych w porównaniu do 2017 roku. O 70 groszy, do 13,70 zł rośnie minimalna stawka godzinowa.

  PIT tylko samodzielnie albo przez urząd skarbowy

  Kolejna zmiana dotknie wszystkich podatników rozliczających swoje przychody osobiste. Rozliczając PIT za 2017, nie będziemy już mogli skorzystać z pomocy zakładu pracy. Dotychczas taką furtkę mieli ci pracownicy, którzy pracowali tylko w jednym miejscu. Jednak po zmianach, które weszły w życie w marcu, osoby fizyczne będą mogły złożyć zeznanie tylko samodzielnie lub też wnioskować o jego sporządzenie do skarbówki. Ta zmiana dotknie ok. 400 tys. osób.

  Wielkie zmiany w prawie jazdy

  Od 4 czerwca wejdą w życie przekładane już kilka razy zmiany w prawie jazdy. Przez pierwsze 24 miesiące świeżego kierowcę czeka okres próbny. Taki kierowca przez pierwsze osiem miesięcy będzie mógł jeździć nie szybciej niż z prędkością niż 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 80 km/h poza nim. Na autostradach i ekspresówkach limit dla „świeżaków” wyniesie 100 km/h. Młodzi kierowcy będą też musieli jeździć z zielonym liściem na szybie oraz brać udział w dodatkowych kursach i szkoleniach. A to tylko część zmian.

  Podatek od nieruchomości - w górę

  Po dwóch latach obniżek związanych z deflacją, wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Podwyżka ma związek z inflacją i wyniesie średnio 1,9 proc. W 2018 roku maksymalna stawka podatku od nieruchomości mieszkalnych wzrośnie do 0,76 zł od 1 m kw. powierzchni, czyli o 1 grosz. Z kolei górna, dopuszczalna stawka podatku od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie w przyszłym roku 23,10 zł od 1 m kw. powierzchni, a więc o 44 grosze więcej niż obecnie. Decyzje o wysokości podatków podejmują samorządy lokalne. W stolicy jest to Rada m. st. Warszawy.

  Zmiany w kodeksie pracy?

  Losy zmian w prawie pracy nie są jeszcze przesądzone. Nowe przepisy mają zostać przedstawione w marcu i wtedy dowiemy się kiedy wejdą w życie. Prawdopodobnie każdy pracownik zyska prawo do 26-dniowego urlopu – niezależnie od stażu pracy. Zaległy urlop natomiast trzeba będzie wykorzystać do marca następnego roku, a nie do września kolejnego roku, jak jest do tej pory. Można się też spodziewać, że zmienią się formy zatrudnienia i będą przede wszystkim etatowe i nieetatowe, natomiast umowy-zlecenia pozostaną opcją, z której można będzie korzystać tylko w rzadkich sytuacjach.

  Meldunek przez internet

  Kiedyś obiecywano, że meldunek w ogóle z niknie, ale ostatecznie uznano, że państwo nie może sobie na to pozwolić. Będzie za to duże ułatwienie - możliwość zameldowania się przez internet. Według znowelizowanej ustawy, cudzoziemcy, którzy będą się meldować w Polsce na pobyt stały lub czasowy, będą musieli również uzyskać swój własny PESEL.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 52

  • 23
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 13
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~padre 1 11 miesięcy temu

   Podwyżki, podwyżki, już nie raz ratowałem się pożyczką z vivus.pl

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2404 sekundy
  REKLAMA