REKLAMAA1-GREEN-PORT-od-01-12-2017-do-02-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Protest mieszkańców Zakątka Cybisa

  Protest mieszkańców Zakątka Cybisa (SK)

  REKLAMA

  Nie milkną echa niedzielnego protestu nabywców mieszkań w Zakątku Cybisa. Około 100 osób domagało się jak najszybszego wybudowania mieszkań i przekazania ich nabywcom. Czy deweloper - ursynowska spółka Włodarzewska wywiąże się z umów? - Zrobimy wszystko, aby tak było - zapowiada wiceprezes firmy i przedstawia swoje stanowisko.

  - To nowa afera Amber Gold - mówią nabywcy mieszkań w "Zakątku Cybisa", inwestycji prowadzonej przez dewelopera Włodarzewska S.A. Budowa trwa już 7 lat, kilkudziesięciu lokatorów w marcu 2015 roku powinno dostać klucze do mieszkań. Tymczasem deweloper nie kontynuuje budowy - jest na skraju bankructwa. 

  Członkowie stowarzyszenia mieszkańców "Zakątka Cybisa" zapowiedzieli złożenie wniosku do prokuratury. Ich zdaniem były zarząd dewelopera, który doprowadził do katastrofalnej sytuacji finansowej spółki, złamał 19 paragrafów. Więcej o proteście piszemy w osobnym artykule. Poprosiliśmy wiceprezesa Włodarzewskiej o ustosunkowanie się do argumentów protestujących mieszkańców - w tym tekście przedstawiamy jego stanowisko.

  Będzie układ czy bankructwo?

  Przypomnijmy, we Włodarzewskiej trwa postępowanie restrukturyzacyjne prowadzone pod nadzorem sądu oraz kancelarii restrukturyzacyjnej Zimmerman Filipiak, które doprowadzić ma do uzdrowienia sytuacji w firmie. Spółka jest winna wierzycielom ok. 200 mln złotych, są to głównie niespłacone obligacje. 

  W styczniu firma przedstawiła sądowi gospodarczemu propozycje - nabywcy mieszkań mają do końca 2018 roku dostać swoje mieszkania. Najwięksi wierzyciele spółki dostaną w ciągu 8 lat 20% wierzytelności. Na 12 kwietnia sąd wyznaczył rozprawę w sprawie losów restrukturyzacji. Wcześniej wierzyciele będą głosować - czy zgadzają się na propozycje układowe czy też nie.

  Zdaniem wiceprezesa Włodarzewskiej Jarosława Baniuka, dla ludzi, którzy kupili mieszkania w Zakątku Cybisa korzystna jest zgoda na restrukturyzację. 

  - Podlegamy kontroli nadzorcy sądowego. Uznał on, że to co proponujemy ma ekonomiczne uzasadnienie. Istnieje dość duża szansa, że z tych propozycji się wywiążemy. A w przypadku upadłości - może być różnie - mówi Baniuk.

  Dodaje, że niedzielny protest mieszkańców paradoksalnie może pogorszyć sytuację mieszkańców. - Właśnie negocjujemy z jednym z banków uzyskanie promesy kredytowej na wznowienie budowy Zakątka Cybisa.

  ZOBACZ VIDEO: Protest mieszkańców "Zakątka Cybisa" (niedziela, 12 marca)

  Część mieszkańców skupionych w stowarzyszeniu, zwłaszcza nabywców mieszkań w praktycznie ukończonym pierwszym etapie (budynek drugiego etapu zaczęto wznosić, a trzeci etap to na razie fundamenty), uważa, że lepszym rozwiązaniem jest bankructwo Włodarzewskiej i przejęcie inwestycji przez innego dewelopera, który dokończy budowę. Zarząd Włodarzewskiej twierdzi coś innego.

  - Cały proces dochodzenia do tego w jaki sposób może być prowadzone postępowanie upadłościowe, będzie długotrwałe. Nabywcy mogą więc jeszcze dłużej czekać - przekonuje wiceprezes Jarosław Baniuk.

  Dlaczego na terenie budowy Zakątka Cybisa nic się nie dzieje? Bo spółka nie ma pieniędzy. Ale Baniuk odrzuca argumenty mieszkańców o tym, że je "ukradziono".

  - Umowa kredytowa na finansowanie budowy Zakątka została podpisana w 2011 roku. Przewiduje ona, że wpływy od mieszkańców są podzielone na 6 rachunków technicznych. Po trzy rachunki dla każdego etapu - i po dwa - 30% i 70% pieniędzy. Te 70% to jest to, co możemy wydać wyłącznie na budowę, bank na nic innego nie da tych pieniędzy. Umowa przewiduje konkretne dokumenty, które musimy przedstawić, aby dostać te środki - mówi wiceprezes firmy.

  Z kolei pieniądze z konta "30%" poszły na zobowiązania okołobudowlane - np. na spłatę odsetek bankowych, zapłatę za grunt, w tym również częściowo wynagrodzenia dla pracowników dewelopera.

  Kiedy ludzie dostaną swoje mieszkania?

  Na swoje własne cztery kąty w Zakątku Cybisa czeka ponad setka osób, w całej inwestycji przewidziano ok. 300 lokali. Ale nie wszystkie są sprzedane.

  Baniuk mówi, że pod wpływem rozmów ze stowarzyszeniem mieszkańców spółka zmieniła swoje plany i wszyscy nabywcy rozliczeni zostaną w jednym terminie - bez względu na budynek, w którym kupili mieszkanie. Ale jeśli uda się szybko dokończyć pierwszy etap i będzie to możliwe, deweloper wystąpi o pozwolenia na użytkowanie zakończonej części inwestycji. Niemniej realny termin oddania mieszkań to końcówka przyszłego roku.

  Włodarzewska nie zgadza się z zarzutami o brak informacji na temat stanu budowy. 

  - Uzgodniliśmy, że stowarzyszenie ma możliwość zapoznawania się z postępem prac. Co tydzień raportujemy co dzieje się na budowie. Działa też project menager, który zawodowo trudni się nadzorowaniem postępu prac - został on wskazany przez nadzorcę sądowego i działa na jego zlecenie - twierdzi zastępca prezesa spółki.

  Pieniądze na budowę bank przelewa dopiero wtedy, gdy nadzorca sądowy na to się zgodzi a sam bank również ma przeprowadzać własne kontrole. - Nie dokonaliśmy żadnego zamachu i nie sięgnęliśmy do kieszeni mieszkańców - tłumaczy Jarosław Baniuk.

  Do tej pory budowa kosztowała 36,5 mln złotych a ludzie wpłacili 53 mln. Zgodnie z umową kredytową na budowę poszło prawie 70% wpłat. A co z resztą? - Spłata kredytu kosztowała nas 7 mln zł, odsetki - 3,5 mln złotych, były też koszty pośrednie - mówi Baniuk.

  Zgodnie z prawem sytuacja nabywców lokali, choć sprzedaż mieszkań w Zakątku Cybisa ruszyła przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej chroniącej nabywców, jest zła, ale nie tragiczna. Pierwszym zabezpieczeniem są roszczenia wpisane do ksiąg wieczystych. Drugim - przepisy restrukturyzacyjne lub upadłościowe, które stosuje się do deweloperów. Przeniesienie prawa własności do lokali musi nastąpić w pierwszej kolejności. Tak też Włodarzewska proponuje w swoim układzie.

  Pytanie czy wierzyciele się na taki układ zgodzą i czy sama spółka dotrwa do jego rozpoczęcia? Do tematu Zakątka Cybisa będziemy wracać w kolejnych artykułach. 

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  11Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~janko 11 9 miesięcy temu

   W ostatniej chwili, w listopadzie 2015, zrezygnowałem z podpisania umowy. Nie odpuścili. W imieniu zarządu dostałem nawet 15% obniżkę, wydzwaniali 2 miesiące. Dodałem ich do blokowanych. Żyję!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~boryskow 10 10 miesięcy temuocena: 60% 

   Za rok (do 31.03.2018) piszą, że skończą. Stachanowcy? Ciekawe czy też dojazd będzie dla tych ponad 300 aut? Rozpoczęcie budowy: maj 2013 Zakończenie budowy I etapu: I-II kwartał 2017 roku Zakończenie budowy II etapu: I kwartał 2018 roku Zakończenie budowy III etapu: I kwartał 2018 roku Liczba mieszkań w trzech etapach: 297 Łączna liczba miejsc garażowych w parkingu podziemnym: 314 A raport z postępu prac kończy się 10-06-2016. Dzisiaj jest 20 marca 2017.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~boryskow 9 10 miesięcy temuocena: 50% 

   Jakie to piękne! http://zimmermanfilipiak.pl/po... http://wlodarzewska.pl/?page_i...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~abnegat 8 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Teraz zaczął obiecywać a przez dwa lata miał gdzieś i ludzi i ich mieszkania i ich kredyty.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asdfg 7 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Ciekawe, a kiedy będą spłacać podwykonawców? Znajomej firmie odradzałem współpracę, ale wyniuchali "złoty interes" i teraz są "tylko" ok. 30 tysięcy (netto) w plecy. Firma niewielka, więc dla nich to konkretna strata, z którą w zasadzie i tak dawno się pogodzili. Takich ciekawostek można pewnie zebrać więcej - tak działa deweloperska "mafia", a wszystko w świetle bankowych gwarancji itp.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Werkaa 12345 6 10 miesięcy temuocena: 83% 

   Kupilam tam mieszkanie, przeczytalam artykul i .. nie wiem, czy mam sie smiac czy plakac.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Misiek 5 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Zapraszamy do zapisania sie do stowarzyszenia: http://www.zakatekcybisa.fora....

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • yes2mike 4 10 miesięcy temuocena: 75% 

   Jeżeli śmiać, to baranim głosem, bo oni tego nie wybudują. Amen.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sawko 3 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Ciekawe dlaczego prezes Szymański zostawił firmę i odszedł z prezesowania w trudnej sytuacji?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~abnegat 2 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Bo nie potrafił aż tak dobrze kłamać jak Baniuk.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~łubudubu 1 10 miesięcy temuocena: 100% 

   "Istnieje dość duża szansa, że z tych propozycji się wywiążemy." - niech żyje nam...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1185 sekundy
  REKLAMAA2-NEONOWKA-3tygodnie-od-08-01-do-28-01-2018