REKLAMAA1-ENELMED---15-07----15-10-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 sierpnia 2020, 08:24

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Ostatnie dziesięciolecia bez wątpienia należały do pojazdów z silnikiem benzynowym lub diesla, które królowały na każdej trasie. Użytkownicy samochodów od kilku lat mają realny wgląd w kształtowanie się nowej rzeczywistości, w której pojawiają się auta elektryczne czy zasilane wodorem. Czym właściwie są samochody hybrydowe i dlaczego stają się coraz popularniejsze?

  Samochodowa rewolucja

  Ostatnie lata przyniosły szereg dobrych wieści pasjonatom motoryzacji. W sprzedaży pojawiły się auta, których źródłem energii jest nie tylko ropa czy benzyna. Obecnie samochody hybrydowe nie stanowią już nowości wśród użytkowników. To prężnie rozwijający się segment samochodowy, w którym stosuje się nowoczesne, ekologiczne rozwiązania.

  Samochód hybrydowy to pojazd, w którym pracują równocześnie dwa silniki: spalinowy oraz elektryczny. Energia elektryczna magazynowana jest w akumulatorach litowo-jonowych, zapewniając stabilną jazdę niewielkim kosztem. Pierwszy i największy sukces wśród hybrydowych propozycji należy do japońskiego koncernu Toyota, który w 1995 roku pokazał swój prototyp w jednym z salonów samochodowych w Tokio. Niespełna dwa lata później premierę miał model Toyota Prius, który trafił do seryjnej produkcji w 1997 roku.

  Jak jeździć hybrydą?

  Aby maksymalnie wykorzystać potencjał samochodu hybrydowego, warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad. Hybryda nie powinna być przede wszystkim rozgrzewana na postoju. Należy wprawić pojazd w ruch bezpośrednio po odpaleniu silnika. Jedną z największych zalet hybrydy jest fakt, że ładuje się podczas jazdy. Co dzieje się podczas nagłego hamowania i postoju w korku? Energia kinetyczna zostanie zmagazynowana w akumulatorach. Chcąc natomiast wyprzedzić inny pojazd na drodze, w aucie automatycznie załącza się działanie silnika spalinowego - stąd słynne hasło Toyoty - „Podwójna moc hybrydy”.

  Zalety aut hybrydowych

  Niewątpliwie na plus wychodzi spalanie pojazdu wyposażonego w silnik elektryczny. Kwestia spalania zależy przede wszystkim od stylu jazdy kierowcy, natężenia ruchu czy warunków drogowych. Udowodniono jednak, że spalanie hybrydy jest znacznie mniejsze i w niektórych modelach oscyluje wokół 1-2 litrów/100 km. Takie wyniki uzyskał między innymi Toyota Prius Plug-In Hybrid. Nic dziwnego zatem, że w 2019 roku sprzedano aż ponad 12 milionów egzemplarzy.

  Dużym atutem tego rodzaju pojazdów jest niska awaryjność. Twórcy są zdania, że nie ma możliwości, aby zastosowane w autach hybrydowych elementy odmówiły posłuszeństwa. Sam koszt wymiany akumulatorów litowo-jonowych w większości przypadków jest też niższy, niż koszt wymiany lub naprawy elementów w tradycyjnym układzie napędowym.

  Kolejną zaletą jest ochrona środowiska. Ten często poruszany aspekt ma ogromne znaczenie dla społeczeństwa. Pojazdy hybrydowe to sprzymierzeńcy natury, ponieważ kiedy silniki wprowadzone są w stan spoczynku (np. w korku lub na światłach), nie emitują żadnych spalin.

  Partnerem materiału jest salon Toyota Okęcie - samochody hybrydowe Toyota Warszawa.

  Artykuł załadowany: 0.2088 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO--14-08----13-11-2020