REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-11----30-11-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 czerwca 2019, 14:38

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Twoje dziecko zostało nazwane hipotrofikiem? Zastanawiasz się, czy powinnaś się martwić? Wszystko zależy od rodzaju hipotrofii i jej przyczyn. Hipotrofik to po prostu dziecko z niską masą urodzeniową.

  O hipotrofii zwykle rodzice dowiadują się jeszcze w czasie ciąży. Hipotrofia wewnątrzmaciczna jest rozpoznawana na podstawie pomiarów dziecka wykonywanych podczas badania USG.

  Rodzaje hipotrofii

  Hipotrofia może być symetryczna i oznacza to, że wszystkie wymiary dziecka są proporcjonalnie mniejsze niż powinny być na danym etapie ciąży. Hipotrofia 

  asymetryczna oznacza, że jeden z parametrów jest zbyt niski. Zwykle obwód główki i długość ciała dziecka są prawidłowe, ale obwód brzuszka jest zbyt mały. Wymiary płodu porównuje się z siatką centylową dostosowaną do wieku ciąży. Warto jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach określenie wieku ciąży nie jest zbyt precyzyjne, a różnica tygodnia lub dwóch w przypadku płodu może być znaczna.

  Jeśli hipotrofia jest duża, lekarze zwykle szukają przyczyny, jeśli z badań wynika, że dobrostan płodu jest zagrożony, często zapada decyzja o zakończeniu ciąży drogą cesarskiego cięcia. Ostateczne rozpoznanie  i zdiagnozowanie przyczyn hipotrofii następuję po porodzie. Ale warto wiedzieć, że w wielu przypadkach lekarze nie odnajdują przyczyn.

  Jak wygląda hipotrofik

  Noworodek hipotroficzny jest mały, szczupły, może mieć suchą skórę i rzadkie włoski. Widać słabo rozwiniętą podskórną tkankę tłuszczową. Lekarze w pierwszej kolejności sprawdzają ogólny stan noworodka i diagnozują go w kierunku wrodzonej infekcji lub wad genetycznych.

  Dzieci z hipotrofią mogą wymagać dogrzewania zaraz po porodzie, a nawet zostać umieszczone w inkubatorze. Konieczne jest szczegółowe badanie. Ale w dużej części przypadków nie udaje się dojść przyczyn hipotrofii, a mali hipotroficy otoczeni troską i miłością szybko nadrabiają wagę i jako dzieci nie wykazują żadnych oznak opóźnień rozwojowych. Ich waga w dzieciństwie mieści się w normie.

  Przyczyny hipotrofii

  Hipotrofia może być wynikiem choroby mamy. Często jest wynikiem schorzeń układu krążenia, chorób nerek, infekcji albo stosowania używek. Niska waga urodzeniowa może wynikać też z ciąży wielopłodowej, wad wrodzonych albo z wad łożyska.

  Niebezpieczeństwa związane z hipotrofią

  Hipotrofik, czyli noworodek z niską masą narażony jest na szereg możliwych powikłań zdrowotnych. Największe ryzyko to powikłania okołoporodowe w postaci niedotlenienia, nietrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Hipotrofik jest również w grupie ryzyka wystąpienia porażenia mózgowego i zaburzeń rozwoju.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.2556 sekundy
  REKLAMAA2-LiveHealthy-06-11----06-12.2019