Zamknij

Co może mieć wpływ na wagę urodzeniową dziecka? Odpowiadamy

14:38, 18.06.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 14:39, 18.06.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Twoje dziecko zostało nazwane hipotrofikiem? Zastanawiasz się, czy powinnaś się martwić? Wszystko zależy od rodzaju hipotrofii i jej przyczyn. Hipotrofik to po prostu dziecko z niską masą urodzeniową.

O hipotrofii zwykle rodzice dowiadują się jeszcze w czasie ciąży. Hipotrofia wewnątrzmaciczna jest rozpoznawana na podstawie pomiarów dziecka wykonywanych podczas badania USG.

Rodzaje hipotrofii

Hipotrofia może być symetryczna i oznacza to, że wszystkie wymiary dziecka są proporcjonalnie mniejsze niż powinny być na danym etapie ciąży. Hipotrofia 

asymetryczna oznacza, że jeden z parametrów jest zbyt niski. Zwykle obwód główki i długość ciała dziecka są prawidłowe, ale obwód brzuszka jest zbyt mały. Wymiary płodu porównuje się z siatką centylową dostosowaną do wieku ciąży. Warto jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach określenie wieku ciąży nie jest zbyt precyzyjne, a różnica tygodnia lub dwóch w przypadku płodu może być znaczna.

Jeśli hipotrofia jest duża, lekarze zwykle szukają przyczyny, jeśli z badań wynika, że dobrostan płodu jest zagrożony, często zapada decyzja o zakończeniu ciąży drogą cesarskiego cięcia. Ostateczne rozpoznanie  i zdiagnozowanie przyczyn hipotrofii następuję po porodzie. Ale warto wiedzieć, że w wielu przypadkach lekarze nie odnajdują przyczyn.

Jak wygląda hipotrofik

Noworodek hipotroficzny jest mały, szczupły, może mieć suchą skórę i rzadkie włoski. Widać słabo rozwiniętą podskórną tkankę tłuszczową. Lekarze w pierwszej kolejności sprawdzają ogólny stan noworodka i diagnozują go w kierunku wrodzonej infekcji lub wad genetycznych.

Dzieci z hipotrofią mogą wymagać dogrzewania zaraz po porodzie, a nawet zostać umieszczone w inkubatorze. Konieczne jest szczegółowe badanie. Ale w dużej części przypadków nie udaje się dojść przyczyn hipotrofii, a mali hipotroficy otoczeni troską i miłością szybko nadrabiają wagę i jako dzieci nie wykazują żadnych oznak opóźnień rozwojowych. Ich waga w dzieciństwie mieści się w normie.

Przyczyny hipotrofii

Hipotrofia może być wynikiem choroby mamy. Często jest wynikiem schorzeń układu krążenia, chorób nerek, infekcji albo stosowania używek. Niska waga urodzeniowa może wynikać też z ciąży wielopłodowej, wad wrodzonych albo z wad łożyska.

Niebezpieczeństwa związane z hipotrofią

Hipotrofik, czyli noworodek z niską masą narażony jest na szereg możliwych powikłań zdrowotnych. Największe ryzyko to powikłania okołoporodowe w postaci niedotlenienia, nietrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Hipotrofik jest również w grupie ryzyka wystąpienia porażenia mózgowego i zaburzeń rozwoju.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%