REKLAMAA1-TEFAL  01.01.2021 - 01.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 maja 2019, 10:20 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Kleszcze są owadami, których ukąszenie może być nie tylko groźne dla zdrowia, ale nawet dla życia człowieka. Zazwyczaj żyją w lasach i w wysokich trawach, chociaż coraz częściej można je spotkać także w parkach miejskich, na zielonych skwerkach czy też w ogrodach zoologicznych. Najaktywniejsze są rano i wczesnym popołudniem. Jak uniknąć ugryzienia kleszczy? Co je odstrasza? Czy istnieje skuteczny środek zapobiegający ich ukąszeniom?

  W Polsce żyje obecnie dwadzieścia gatunków kleszcza. Pajęczaki te są odporne na suszę i zimno. Coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że kleszcze są znacznie aktywniejsze już w lutym, a nawet w styczniu.

  Jak to możliwe?

  Kleszcze w najwcześniejszym stadium rozwoju, czyli w formie nimfy, w okresie zimowym przebywają na żywicielach takich jak drobne ssaki leśne np. gryzonie. Ze względu na niższą temperaturę, ludzie noszą grubą odzież i zakryte buty, co utrudnia kleszczom wczepienie się w skórę. Nic więc dziwnego, że weterynarze już na przełomie stycznia i lutego odnotowują przypadki ukąszeń kotów i psów przez kleszcza. Ugryzienia tych pajęczaków znajdują się najczęściej na skórze głowy, za uszami czy na karku. Wybierają najchętniej zaciemnione miejsca ciała z delikatną skórą: zgięcia podkolanowe czy pachwiny. Kleszcze wpuszczają do krwioobiegu ofiary substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi, a wraz z nią zarazki odpowiedzialne za występowanie groźnych chorób. Kleszcz podczas uczty może zwiększyć swój rozmiar nawet dwustukrotnie.

  Ugryzienia kleszczy mogą wywoływać takie choroby jak kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, babeszjoza czy anaplazmoza. Szacuje się, że nawet 15% tych pajęczaków może przenosić groźne dla zdrowia i życia schorzenia. Kleszczowe zapalenie mózgu może skutkować poważnymi powikłaniami neurologicznymi i psychicznymi. Objawy tej choroby do złudzenia przypominają grypę. Wymaga hospitalizacji. Rehabilitacja jest długotrwała i może trwać nawet kilka lat. Kolejną groźną chorobą odkleszczową jest borelioza. Objawia się gorączką, bólem mięśni, skurczami i długotrwałym zmęczeniem. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy jest rozszerzające się pierścieniowate zaczerwienienie w miejscu ukąszenia. Chorobę leczy się farmakologicznie.

  Jak skutecznie walczyć z kleszczami?

  Na ugryzienia tych pajęczaków narażeni jesteśmy szczególnie w lesie i w parku. Warto zachować ostrożność podczas spaceru z pupilem, wędrówki po lesie czy porannego joggingu. Należy nosić odpowiednią odzież: spodnie z długimi nogawkami, bluzę zakrywającą ręce oraz nakrycie głowy - czapkę, chustkę bądź kaptur. Im jaśniejsza odzież, tym łatwiej dostrzec kleszcza. Przed wyjściem na zewnątrz pamiętajmy o użyciu preparatu odstraszającego kleszcze i komary.

  Według przeprowadzonych badań najskuteczniejszymi repelentami w walce z owadami, roztoczami i pajęczakami są środki z zawartością składnika aktywnego DEET. Produkty te doskonale sprawdzą się podczas wyjazdu nad wodę, w trakcie wycieczek rowerowych, wypraw do lasu czy podczas uprawiania sportu takiego jak jazda konna czy jogging. Jednym z najpopularniejszych repelentów z zawartością DEET są produkty marki MUGGA.

  Dostępne w formie mleczka, sprayu lub sztyftu są wygodne w użyciu. Dzięki nietłustej formule łatwo się wchłaniają. Zapewniają skuteczną kilkugodzinną ochronę przed komarami pospolitymi, komarami tygrysimi, muchami, roztoczami i kleszczami. Produkty MUGGA można kupić w różnym stężeniu DEET: 9, 5%, 20% i 50%. Środki o najniższej zawartości DEET są przeznaczone dla dzieci, natomiast te powyżej 30% zostały stworzone z myślą o dorosłych, z wyjątkiem kobiet w ciąży. W trosce o swoją rodzinę, na spacer do lasu bądź parku, warto zabrać repelenty, które zapewnią skuteczną i długotrwałą ochronę np. MUGGA 50% w formie roll-onu (https://muggasklep.pl/mugga-mleczko-strong-roll-on-50-deet-na-komary-i-kleszcze-p-4.html) i spray do twarzy MUGGA 9,5% DEET (https://muggasklep.pl/mugga-spray-deet-9-5-na-komary-i-kleszcze-75ml-p-2.html ).

  Oficjalny Sklep Marki MUGGA® Polska
  www.MuggaSklep.pl
  facebook.com/MuggaSklep

  Artykuł załadowany: 0.2585 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021