Zamknij

Co powstanie w Twojej okolicy? Ponad 100 projektów do Budżetu Obywatelskiego na Ursynowie

16:36, 26.01.2022 Greta Sulik Aktualizacja: 17:30, 02.03.2022
Skomentuj SK SK

Znamy listę projektów, które będą walczyć o głosy mieszkańców w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Ostatecznie na ursynowskiej liście znalazło się ponad 100 pomysłów.

Skończyło się zgłaszanie pomysłów do Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. W tym roku ich liczba jest niższa niż w poprzednich latach - śmiało można stwierdzić, że popularność budżetu obywatelskiego spada. Pojawia się także coraz mniej nowych nazwisk wśród pomysłodawców.

Zielona i ekologiczna dzielnica

Nowością wśród ekologicznych propozycji jest "Opakodzielnia", czyli miejsce, w którym mieszkańcy i przedsiębiorcy mogliby się wymieniać niezniszczonymi opakowaniami, takimi jak: kartony, pudełka, kawałki folii czy wszelkiego rodzaju wypełniaczami. 

Pomysł ten wpisuje się w trend less waste i byłby dobrym uzupełnieniem inicjatyw, które już mamy na Ursynowie - jadłodzielni, bibliotek plenerowych, garażówki, internetowych grup sąsiedzkiej wymiany - mówi pani Katarzyna, autorka.

Są też ładowarki elektryczne dla aut na Kabatach, 1000 ławek dla Ursynowa, łąki na przystankach przy metrze Imielin i Natolin, sadzenie antysmogowych roślin czy rozbetonowanie parkingu przy ratuszu. To ostatnie miałoby polegać na zastąpieniu miejsc postojowych z kostki tzw. ekokratką i posadzeniu drzewek.

Ciekawym pomysłem jest zakup aparatury do oczyszczania powietrza przy Południowej Obwodnicy Warszawy z zanieczyszczeń komunikacyjnych w procesie fotokatalizy oraz filtrowania elektrostatycznego. Według zapewnień autora mieszkańcy Ursynowa mogliby cieszyć się powietrzem lepszej jakości niezależnie od działań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kolejne doświetlenia i ścieżki rowerowe

Tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego zdominowały jednak ścieżki rowerowe. Pojawiło się aż 6 propozycji rozbudowy tras dla cyklistów. Są one najdroższe - trzy z nich przekraczają milion złotych. To kontynuacja zwycięskiego projektu remontu odcinków ścieżki przy Rosoła - "Rowerowa Od-Nowa". Pierwsze remonty w ramach BO 2022 mają ruszyć w tym roku. Autor liczy na poparcie kolejnych etapów inwestycji, ale również remontu ścieżki przy Belgradzkiej oraz zniszczonych fragmentów w alei KEN.

Są też projekty remontu lub budowy brakujących ścieżek na Kabatach (na Stryjeńskich), w parku im. R. Kozłowskiego oraz wzdłuż ul. Surowieckiego.

W tej edycji Budżetu znajdziemy rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pieszych - doświetlenia kolejnych przejść czy lampki ostrzegawcze na rondzie Krahelskiej (skrzyżowaniu al. KEN i Płaskowickiej), gdzie kierowcy po zmroku przy skręcie w prawo mają problem z dostrzeżeniem przechodniów.

Jest też powrót do pomysłu rewitalizacji Folwarku Moczydło przy ul. Stryjeńskich, czyli niedawno zabezpieczonej stajni. Jeden z pomysłów zakłada stworzenie tam miejsca aktywności dla wszystkich mieszkańców dzielnicy oraz herbarium dla dzieci. Zimą natomiast miałby powstać tam przeszklony ogród, który wypełniłby się roślinami i miejscami do odpoczynku. Podobny pomysł był już zgłaszany dwa lata temu.

Wizualizacja ogrodu zimowego w folwarku Moczydło fot. Dariusz Adamski

Koncerty, karaoke, filmy i teatr

Wydarzenia kulturalne cieszyły się dotychczas dużą popularnością w Budżecie Obywatelskim. I w tym roku pojawiły się propozycje koncertów, kina pod chmurką, zajęć dla dzieci i młodzieży, bezpłatnych pokazów filmów i przedstawień teatralnych, zajęć dla seniorów, potańcówek i sąsiedzkich karaoke, zajęć artystycznych oraz bajek na trawie dla najmłodszych. 

Większość pomysłów to powtórki z lat ubiegłych, które już się sprawdziły w naszej dzielnicy. Nowością są jedynie projekty dotyczące Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy", które otworzyło się we wrześniu ubiegłego roku. Są projekty zakupu fortepianu oraz zorganizowania cyklu koncertów muzyki poważnej.

Całkiem interesujące są pomysły na warsztaty nauki języka migowego czy spotkania edukacyjne popularyzujące energetykę atomową. - Atom ratuje klimat - stwierdza autor już w samym tytule projektu. Są też zajęcia psychoedukacyjne dla uczniów klas 7 i 8, ich rodziców oraz nauczycieli w ursynowskich szkołach.

Sport to zdrowie

Mimo że nie wybudowano jeszcze skateparku z budżetu z 2019 roku, to pojawiła się propozycja kolejnych ramp dla deskorolkarzy. Za 650 tys. złotych miałaby powstać kolejna przestrzeń dla skejtów przy ul. Gandhi. Kwota ta może okazać się zbyt niska.

Uwagę zwraca też projekt stojaków na deskorolki pod szkołami. Są też powtórki niewybranych pomysłów z lat ubiegłych - bezpłatne wydarzenia i atrakcje sportowe takie jak: basen, siłownia, lodowiska i górki zjazdowe, gry podwórkowe, parki linowe, siłownie plenerowe oraz interaktywne gry terenowe.

Jedną z największych inwestycji byłoby lodowisko hokejowe, które autor widzi gdzieś przy Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji na Pileckiego. Koszt - 1,2 mln złotych.

Pomysłodawcy proponują też kolejną tężnię (na terenie zielonym przy przychodni na Zamiany na Stokłosach), grzybki solankowe i kurtyny mgiełkowe w lecie. Zgłoszono również targi zdrowej żywności, warsztaty psychologiczne i zakup defibrylatorów do dzielnicowych placówek oraz warsztaty z ich obsługi. Ciekawy jest "Geriatolot" - pojazd nafaszerowany aparaturą do przeprowadzania badań, którym lekarze mogliby dojeżdżać do schorowanych seniorów.

Anonimowy mieszkaniec proponuje stworzenie za 50 tys. złotych nowego bazarku na parkingu za urzędem dzielnicy. 

- Organizacja targu, na którym żywność (a nie mydło i powidło) sprzedawać będą jej rzeczywiści wytwórcy, a nie pośrednicy zaopatrujący się w hurtowniach i na giełdach w ten sam sposób, co płacące czynsz i podatki lokalne sklepy - przekonuje autor.

Co dalej? Urzędnicy będą do 4 maja weryfikować pomysły mieszkańców, a od 15 do 30 czerwca potrwa głosowanie na dopuszczone projekty. Na Ursynowie do podziału w projektach dzielnica przeznaczyła ponad 6 mln złotych.

(Greta Sulik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(13)

OkularyyOkularyy

38 17

Projekty powinny służyć wszystkim cały rok nie mogę zrozumieć np. na trzy miesiące jednorazowo lodowisko, czy projekty powiązane ze szkołami, wsparcie psychologiczne dla wybranych klas 7-8 itd. Połowa projektów powinna być odrzucona moim zdaniem dla dobra mieszkańców. 17:52, 26.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

lpglpg

12 25

Akurat lodowisko byloby super w sytuacji, gdy covidowe oszolomy zamknely Zimowy Narodowy. 20:56, 26.01.2022


reo

LustroLustro

34 12

Najciekawsze jak co roku będzie ciche ,, uczciwe " losowanie kolejności tych projektów podczas głównego wyboru projektów budżetu obywatelskiego poprzez nadanie im najlepszych numerów zapewne. Dużo osób powiązanych z urzędem musi mieć duże szczęście, że zawsze ich projekt jest na początku peletonu projektow podczas glosowania ! Na kilku forach duzo osób to zauwazylo, że problem jest od wielu lat, trochę dziwne , ale niestety prawdziwe . 18:27, 26.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KorbolKorbol

11 2

Trzy na Radom 19:43, 26.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy obserwatorAnonimowy obserwator

17 4

W zeszłym roku na poziomie ogólnomiejskim wybrano i zrealizowano pływającą po Wiśle łaźnię. Szkoda że łaźnie publiczne dla osób bezdomnych, tak jak i prawie wszystkie projekty społeczne np karetka dla czerniakowskiego, zostały przez mieszkańców Warszawy odrzucone.
Taka jest kondycja współczesnego społeczeństwa obywatelskiego.
Powinien zostać wprowadzony mechanizm wspierający takie projekty kosztem np 19 placu zabaw w rejonie jednego osiedla. Przykład: Służew.
22:14, 26.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

atsats

5 4

Tak tak, wszystko dać, najlepiej bezdomnym, brakuje jeszcze "bo im się należy". 17:15, 27.01.2022


HBHB

10 9

Zawsze potrzebne wszystkim i uzyteczne... lawki i bazarki. Jestem za! 23:27, 26.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RokokoRokoko

15 2

Pora skończyć z tym marnowaniem pieniędzy wymagającym dodatkowo kosztów na jego przygotowanie i przeprowadzenie oraz zdejmującym odpowiedzialność z władz. BO służy tylko wąskim grupom zorganizowanych którzy potrafią wykorzystać jego wypaczenia. 13:09, 27.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

born in the PRLborn in the PRL

12 0

bogaty kraj! 13:56, 27.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tero1tero1

3 0

Rowerowy raj będzie na Ursynowie. Ciekawe ile rowerów jeździ np. dziennie na poszczególnych ścieżkach, w danej porze roku? Czy ktoś takie badania (a nawet szacunki) zrobił? Może redakcja coś wie. 12:03, 28.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Uwaga HIT !Uwaga HIT !

2 1

Uwaga HIT ! Zamiast porządnego oświetlenia MINI_RONDA , na skrzyżowaniu głównych ulic Ursynowa - KEN i Płaskowickiej, postanowiono wprowadzić : "rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pieszych - DOŚWIETLANIA kolejnych przejść czy lampki ostrzegawcze na rondzie Krahelskiej (skrzyżowaniu al. KEN i Płaskowickiej), gdzie kierowcy po zmroku przy skręcie w prawo mają problem z dostrzeżeniem przechodniów." 15:29, 29.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

asteraster

0 0

To było zgłosic swoj projekt. 10:17, 30.01.2022


hejhej

2 0

To obowiązek miasta właściwie oświetlać drogi , a szczególnie skrzyżowania dróg. Obywatele mają prawo domagać się takiej normalności z budżetu miejskiego , a nie „obywatelskiego”, jako ozdobny dodatek. 14:00, 31.01.2022


0%