REKLAMAA1-Galileusz--01-09----30-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 października 2019, 06:19 komentarzy 3

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Wizualizacja niecki pod Kopą Cwila

  Wizualizacja niecki pod Kopą Cwila (Katarzyna Łowicka)

  „Uśpiony wieloryb” – taki przydomek dostała niecka w parku im. Romana Kozłowskiego, która od dziesięcioleci czeka na przebudowę i uruchomienie. Rządzący Ursynowem obiecywali przekształcenie niecki w nie lada atrakcję. Kiedy spełnienie obietnic?

  Betonowa niecka z kaskadową fontanną jest wpisana w krajobraz parku u podnóża Kopy Cwila od zawsze. Małe jeziorko w kształcie wieloryba – jego zarys można ujrzeć patrząc na nie z góry – od kilkudziesięciu lat czeka na to, aby popłynęła w nim woda.

  Tym razem się uda?

  Co jakiś czas znajduje się ktoś, komu zamarzy się uruchomienie fontanny, do tej pory nikomu się to jednak nie udało. Dopiero blisko 500 podpisów pod petycją, które zebrało stowarzyszenie Otwarty Ursynów, przyśpieszyło prace nad rewitalizacją tego miejsca. Koalicja rządząca Ursynowem obiecywała, że w tej kadencji wreszcie dojdzie do ożywienia "Wieloryba".

  Przez wiele lat panowało przekonanie, że do terenu, na którym leży niecka są roszczenia z tzw. „dekretu Bieruta”. Okazało się, że to nieprawda. Ruszyły konsultacje społeczne i powstała wstępna koncepcja odtworzenia niecki.

  Do przedsięwzięcia zaangażowano Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które ma pokryć koszt przebudowy niecki. Dotychczas na zlecenie urzędu wykonane zostały dwie ekspertyzy. Jedna pod kątem stanu istniejącej niecki, druga - konieczności jej zachowania ze względów zatrzymywania wód opadowych dla zabezpieczenia pobliskich budynków przed spływającymi opadami.

  Teraz szacowane są koszty wykonania programu funkcjonalno-użytkowego, a sama koncepcja ma być gotowa do końca roku.

  Natura na pierwszym miejscu

  Podczas ubiegłorocznych konsultacji to mieszkańcy zadecydowali o głównych założeniach, jakie ma spełniać wodna przestrzeń pod Kopą Cwila. Okazało się, że wygrał sentyment – zostaje betonowy zbiornik – oraz zamiłowanie do dzikiej przyrody.

  Przeważającą część niecki przeznaczona będzie na zbiornik wodny (ok. 570 m2), a na jego dnie zaplanowano ułożenie ścieżki z płaskich głazów, po których będzie można spacerować. W „ogonie wieloryba” pojawi się niewielki park wodny, który zajmie ok. 120 m2. Znajdą się tu fontanny posadzkowe, sztuczny strumień i dysza mgielna.

  Kompozycję dopełni mała architektura, czyli drewniane pomosty, ławeczki i leżaki, pergole, poidełka i stojaki rowerowe. Przewidziane są liczne nasadzenia krzewów, drzew iglastych i liściastych oraz pnączy, trwa ozdobnych i bylin. Nie zapomniano o podświetleniu i monitoringu obiektu.

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 35

  • 13
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 8
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~tubylec 3 11 miesięcy temuocena: 33% 

   Co za głupota!!! Kto zapłaci za lanie takich ilości wody??? Już w bardzo niedalekiej przyszłości pojawią się ograniczenia w korzystaniu z wody. I co wtedy? Kto będzie płacił za czyszczenie/sprzątanie... Kolejny powód by podnieść opłaty.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Balbina 2 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Uśpiony wieloryb to się znajduje na Karczunkowskiej ulicy i ma około 800m, z dumą wybija się ponad tory, i opada..jak cała idea wybudowania tego syficznego pomysłu

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~S 1 11 miesięcy temuocena: 67% 

   Dobra robota, w końcu ktoś ruszył temat. Oby teraz burmistrz się spisał i sprawnie doprowadził realizację do końca, bo z innymi projektami w okolicy coś słabo. Obok ma powstać skatepark i pumptrack ale ani widu ani słychu, choć powinien powstać do końca tego roku (zgodnie z regulaminem BP). Miało też powstać ujęcie z wodą do picia ale nie powstało... Może by tak zapytać o to w ratuszu?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3253 sekundy
  REKLAMAA2-NZOZ-Triclinium—01-09—-30-09-2020